Kategoriler

Bu Akşam Ne İzlesek? #4 – Jumanji

Joe Johnston’nın yönetmenliğini yaptığı fantastik macera Jumanji ile Robin Williams’ı tekrar anıyoruz. İyi seyirler.

Aradan geçen uzun zamandan sonra “Bu Akşam Ne İzlesek?” yazı dizimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Son zamanlarda ülkemizdeki durumları göz önünde bulundurursak, hepimizin biraz neşelenmeye ihtiyacı var. Belki biraz hüzünleneceksiniz, bu akşam Jumanji ile Robin Williams‘ı anacağız.

2014’te ve tam 63 yaşında hayata gözlerini yuman Robin Williams, ardında mükemmel yapımları bıraktı. Bazılarını defalarca izlesek bıkmayız, kimisi hayata karşı duruşumuzu değiştirdi, kimisi ise aile bağlarımızı güçlendirdi ve eninde sonunda onun oyunculuğundan hepimiz etkilendik. Williams, muhtemelen bu yazıyı okuyan herkesin bir şekilde hayatına dokunmuştur, nasıl olduğu konusu ise sizde tatlı bir anı olarak kalsın. 

1995 yılında vizyona giren ve ilginç bir fantastik maceraya daldığımız filmde, bir erkek ve kız çocuğunun hikayesi anlatılır. Bu çocuklar ilginç bir masaüstü aile oyunu bulurlar. Ancak bu masaüstü oyun, sıradan eğlencelerden çok farklıdır. Oyuna başladıkları an, 25 yıl önce yutulmuş olan Alan Parrish’in serbest kalmasına neden olurlar. Henüz küçük çocukken oyun tarafından yutulan Alan, artık kocaman adam olmuştur. İşin daha kötü yanı oyuna başlayan iki çocuğun başı büyük beladadır, çünkü oyunu bitirmek zorundadırlar. Önce evlerini, ardından tüm kasabayı maymunlar, gergedanlar, aslanlar, filler derken türlü hayvanlar istila etmeye başlar. Oyundan çıkan bu hayvanları ve yaratılan bu kaosu durdurmanın tek yolu, Jumanji isimli oyunu kazanmak ve bitirmektir.

90’lı yılların en eğlendirici filmlerinden biri olan Jumanji, sadece Robin Williams’a değil aynı zamanda Judy rolündeki Kirsten Dunst, Peter rolündeki Bradley Pierce gibi isimlere de odaklanıyor. Zamanına göre başarılı efektlere sahip olan Jumanji, arkadaşlık ve aile kavramlarının önemine değinmekten geri kalmıyor. Hayal gücümüzün sınırlarını zorlayan konusunun yanında sadece çocuklara değil, 7’den 70’e herkesin kendisinden bir parça bulabildiği filmde, müzikler de etkileyicidir.

Film, Zathura: A Space Adventure (2005) ile çok kıyaslanır. Her iki film de masaüstü oyunun gerçeğe dönüşme konusunu alınca, kıyaslama tabii ki kaçınılmaz. Ancak genel eleştiriler Jumanji’yi daha başarılı gösterir. Muhtemelen Robin Williams’ın bu eleştirilerdeki rolü büyük. Eh, ilk vizyona giren film Jumanji olunca, Zathura’ya acımasız da olsa “çakma” etiketini yapıştıran çok fazla izleyici var. 

Komedi, fantastik, macera türlerini seviyorsanız, hala geç değil; izlemediyseniz bu filme şans verebilirsiniz. Hatta arşivlemenizi şiddetle öneririm. 

Son olarak Jumanji’nin bu yıl 29 Aralık tarihinde çıkacak ikinci filmi bekleniyor. Devam halkası olacak olan filmin başrollerinde Dwayne Johnson, Kevin Hart, Jack Black ve Nick Jonas yer alıyor. Filmin yönetmeni ise Jake Kasdan. Film hakkında bilinen en önemli detay, bu sefer Jumanji’nin dünyasına gideceğimiz. 4 gencin esrarengiz bir ormandaki bulmaca dolu macerasında, bakalım ne kadar eğleneceğiz. Şimdilik beklemedeyiz.

Bu Akşam Ne İzlesek? #2 – Tenacious D

Görüntülenmeler:
8
İlgili Kategoriler
Blog · Haber · Kültür & Sanat