Kategoriler

Eski Efsaneler Ölmez – Star Wars: Rogue One İzlemek

Uzun süredir beklenen ve milyonları ayağa kaldıran Star Wars: Rogue One’ı izledik. Peki beklediğimize değdi mi? Cevap blog yazımızda.

Star Wars (SW) evreni, bugüne kadar yaratılmış en şahane içeriklerle süslüdür. Açıkçası günümüzün diğer bilim kurgu öykülerine baktığımızda, içerisinde ciddi konuları barındıran nadir yapımlardandır. Hepimiz biliyoruz ki hiçbir Star Wars filmi, asla eskilerdeki kadar başarılı ve etkileyici olamayacak. Star Wars: Rogue One da Star Wars: The Force Awakens ile hemen hemen aynı kaderi paylaşan filmlerden biri. Bu yazdıklarımı kötü anlamda düşünmeyin, zira Star Wars seviyorsanız, Rogue One’a aşık olacağınızdan eminim.

Sabahın köründe gitme şansına eriştiğim ön gösterimlerden birinde, 3D mağduru olarak burnumun acısıyla bu satırları yazıyorum size pek sevgili okur. Spoiler yok, merak etmeyin. Filme gitmeden önce dikkat edebileceğiniz birkaç noktayı yazmadan duramam ben.

SW serisinden bağımsız ilk film olma özelliğine sahip Rogue One, aslında Lucasfilm’in başkanı ve Star Wars yapımcısı Kathleen Kennedy ilk defa George Lucas’la birlikte oturup Star Wars destanını sürdürme ve VII, VIII, IX bölümlerini tekrar çekme planlarından bahsettiğinde bir isteğini daha dile getirdi: Kennedy bunu şöyle anlatıyor; “George daha fazla klasik film çekmek istiyordu, aynı zamanda evrenin içerisinde daha fazla hikâye anlatma şansı olduğunu da hissetmişti. Luke Skywalker hikâyesiyle bağlantılı olmayan daha fazla film yapmak istiyordu.” Böylece Star Wars klasik filmleri destekleyecek filmler yaratma fikri doğmuş oldu.

Hikaye: Rogue One, bir grup beklenmedik kahramanın, meşhur Death Star yani Ölüm Yıldızı’nın planlarını çalmaya çalışmasını konu alıyor. Tabii bu planlara ulaşmadan önce uzak bir geçmişe gidiyor, Jyn Erso isimli şirin mi şirin bir kızın hayatına odaklanıyoruz. Jyn’in babası Galen Erso, İmparatorluk için oldukça önemli bir adamdır ve onlardan saklanmaktadır. Ancak bu gizem çok uzun sürmez ve Galen, ailesiyle enselenir. Bu sırada Galen, uzun süredir planladığı kızının kaçışını sağlamak için elinden geleni yapar. Minik Jyn, bir şekilde kaçmayı başarır. Aradan geçen 15 yıldan sonra Jyn, kendisini hiç ummadığı bir grup insanın ortasında bulur: Rebellion yani Asiler. Star Wars zaman tünelindeki bu kilit olay, sıradışı şeyler yapmayı seçen sıradan insanları bir araya getirir ve bu şekilde kendilerinden daha büyük bir amacın parçası haline gelirler.

Star Wars Rogue One İçin Yeni Fragman

Filmin teknik detayları ve başrol oyuncuları ise şöyle: “Rogue One: Bir Star Wars Hikâyesi” filminin yönetmenliğini Gareth Edwards (“Godzilla,” “İstila”) üstlenirken yapımcılığını da Kathleen Kennedy, Allison Shearmur (“Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak,” “Kül Kedisi”) ve Simon Emanuel (“Karanlık Şövalye Yükseliyor” “Harry Potter ve Ölüm Yadigârları Bölüm 1 ve 2”) yapıyor. Star Wars filmleriyle uzun bir geçmiş paylaşan kıdemli ILM görsel efekt sorumlusu John Knoll (“Karayip Korsanları”), Jason McGatlin’le (Star Wars7: Güç Uyanıyor, “Dünyalar Savaşı”) birlikte baş yapımcılığı üstleniyor. Başrollerde: Akadei ve BAFTA Ödülleri adaylığı olan Felicity Jones (“Her Şeyin Teorisi,” “Like Crazy”) oyuncular arasında yer alıyor ve başrolü Diego Luna’yla (“Milk,” “Elysium: Yeni Cennet”) paylaşıyor. İkiliye Ben Mendelsohn (“Bloodline,” “Hayvan Krallığı”), Mads Mikkelsen (“Casino Royale,” TV’dan “Hannibal”), Alan Tudyk (“Karlar Kraliçesi,” “Ben Robot”), Riz Ahmed (“Gece Vurgunu,” “Jason Bourne”) ve Akademi Ödülü® sahibi Forest Whitaker (“İskoçya’nın Son Kralı,” “Başkanların Uşağı”) katılıyor. Film de aynı zamanda Çin’in en büyük iki yıldızı Donnie Yen (“Ip Man,” “Blade 2”) ve Jiang Wen de (“Mermiler Uçuşuyor,” “Güneş De Doğar”) yer alıyor. 

1 2