Kategoriler

Fantastic Beasts and Where to Find Them – İzleyin, İzlettirin

Uzun süredir beklenen Fantastic Beasts and Where to Find Them hakkında merak ettikleriniz blog yazımızda. Tıklayın!

Çok uzun süredir beklenen ve “sihir” denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Fantastic Beasts and Where to Find Them (Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?), 18 Kasım tarihinde ülkemizde vizyona girecek. JK Rowling’in aynı isimli fantastik kitabına dayanan film, fantastik yaratıklar hakkında bir kitap yazan bir yazarın gezi notlarını konu alıyor. Peki film hakkında yayımlanan o kadar eleştiri yazısına ve aldığı tam puanlara ne diyorsunuz? Film, Rotten Tomatoes’tan %90 oranında, IMDB’den ise 8.6 puanla sinema dünyasını oldukça şaşırttı. 

Harry Potter, birçoğumuzun hayatına girmiş ve hatta bazılarımızın rüyalarını süsleyen efsane içeriklerle dolu bir yapımdır. Sevgili JK Rowling, yazdığı kitaplarıyla hayal gücümüzün sınırlarını zorlamayı başardı. Doğal olarak tam sekiz Harry Potter filminden sonra “Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?” beklentileri bir hayli yükseltti. Bazıları için sıradan bir yan hikâye, bazıları için ise mükemmel bir başyapıt. Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? aslında ikisi arasında giden başarılı bir film. 

fb-trl2-88252

Bu filmi, son dört Harry Potter filmini de yönetmiş olan David Yates yönetiyor. Akademi Ödüllü Eddie Redmayne (The Theory of Everything), filmin baş karakteri Newt Scamander’i canlandırıyor. Hikâyemiz ise aynı ismin etrafında dönen tuhaf olayları konu alıyor. Spoiler vermemek ve filmin gerçekten tadını çıkartmanız için kısa özet geçmekte fayda var. “Fantastik Canavarlar Nelerdir; Nerede Bulunurlar?” 1926 yılında Newt Scamander’ın çok sayıdaki çeşitli sihirli yaratıkları bulmak ve belgelemek için küresel çapta gezisini tamamlamasının hemen ardından başlıyor. Kısa bir mola için New York’a gelen Scamander, aslında oraya olaysız bir şekilde gelip gidebilirdi… eğer Jacob adındaki No-Maj (Amerikan İngilizcesinde Muggle), yanlış yerde bir büyücülük vakası ve hem büyücülük hem de No-Maj dünyalarında sorun yaratabilecek, Newt’a ait fantastik canavarlardan bazıları kaçmış olmasaydı. Pek sevgili Scamander, araştırmasının yanında ortadaki karışıklığa da son vermek için bazı fedakarlıklar yapmak zorundadır.

Filmle ilgili oldukça ilginç detayları da yazmam gerek; bu film yazar J.K. Rowling’in ilk senaristlik deneyimi ve Faith Wood-Blagrove da ilk kez beyazperdede kendisini gösterme şansına sahip oldu. Newt Scamander’ın ismi Harry Potter hayranlarına tanıdık gelecektir. Eğer hala bu isim size yabancıysa hemen hatırlatmamı yapayım. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filminde Çapulcu Haritası‘nda da Newt Scamander ismi görünüyordu. Kendini oldukça ünlüdür. Newt Scamander’ın tarihine girersem bu yazı amacından çıkacak. En iyisi kaldığım yerden devam edeyim. 

Film, eğer Harry Potter (HP) izlemiş, kitaplarını okumuş ve daha da önemlisi “Fantastik Canavarlar” konusuna, Newt Scamander meraklıları için tek kelimeyle “mükemmel”. Canavarların modellemeleri, sesleri, her birinin farklı karakteristik özelliği, HP kitaplarında anlatılandan daha fazlasını içeriyor. Hogwarts veya Albus Dumbledore hakkında birkaç kelime duyuyoruz ancak işin içerisinde çok farklı detaylar yatıyor. Tabii “kötü” karakterimiz, bir Voldemort kadar korkutucu değil. Filmin sağ gösterip, sol vuran sahneleri de mevcut ancak bu filmi izlenilir yapan şey, Fantastik Yaratıklar’ın dışında konunun işlenişi. Harry Potter kitapları ile kurulan bağlantıları oldukça şaşırtıcı bulacaksınız. HP takipçisiyseniz, detayları dikkatli takip etmenizi öneririm 🙂

FANTASTIC BEASTS AND WHERE TO FIND THEM

Bir yandan yaratıkların hayatlarına, bir yandan muggle konusunun detaylarına, bir yandan da büyücü dünyasının daha derin noktalarına giriş yapıyoruz. Büyücü dünyası, HP zamanından biraz daha farklı ve doğal olarak daha karanlık. Bu filmde öğrenilmekte olan büyüleri değil, zaten üzerinde ustalaşmış büyüleri ve o özlediğimiz detayları görüyoruz. Tabii ki HP kadar ihtişamlı değil çünkü burası Hogwarts zamanına ait değil.  Ayrıca tahmin edersiniz ki bu zamanlar, insanların cadıcılık ile suçlanıp yakıldığı yıllara yakın. Bu filmin zamanında çoğu büyücü, muggle’ların işkencelerine maruz kalmamak için içlerindeki gücü bastırmaya çalışıyorlar. İşte tam burada, ilk kez bir büyücünün yükselip, dünya düzenini tehdit etmesi durumu ortaya çıkıyor. 

fragtist-fantastic-beasts-and-where-to-find-them-newspaper

Peki Harry Potter hakkında hiçbir şeye bilmiyorsanız bu filmden ne anlayacaksınız? Kısmen her şeyi… Bu filmi izlememek için bahaneniz asla “HP’yi izlemedim ama” olmasın. Zaman, mekan, karakterler ve daha birçok detay, bu filmde sizi rahatsız etmeyecektir. Tabii fantastik ve macera filmlerini sevmiyorsanız, yanına “büyü de neymiş ki?” diye düşünüyorsanız, bu film sizi tatmin etmeyecektir, hiç bulaşmayın derim. Bunun dışında izlememek için bir bahaneniz olmasın. 

Eddie Redmayne, performansıyla göz dolduruyor ve diğer oyuncular arasında yer alan Johnny Depp (az da görsek tatlıydı), Ezra Miller, Katherine Waterston, Samantha Morton, Colin Farrell ve daha fazlası da oyunculuğun hakkını veriyorlar. Aslında bu filmde olması gereken isim kesinlikle Matt Smith’ti ve eminim Newt Scamander karakterine çok yakışırdı. Bu arada kendisi zaten düşünülmüş ancak son anca Eddie Redmayne’nin daha uygun olduğuna karar verilmiş.

matt-smith-bowties-are-cool-tumblr_m6no6hqype1rsmws3o1_500 
 

Söz konusu HP, Fantastik Canavarlar, yanına Scamander olunca saatlerce yazabilir veya konuşabilirim. Olabildiğince objektif yorumum, bu filme şans vermeniz yönünde. Büyülerin parlaklık ve detayları, büyücülerin bilek hareketleri özlediğimiz HP evrenine ait. Tabii kimse Albus kadar etkileyici şeyler yapamıyor ama gördükleriniz size yetecek (en azından şimdilik).  Müzik ise zamanına ve atmosfere ayak uyduruyor. James Newton Howard, tekrar yeteneğini konuşturmayı başarmış ve hatta bu sefer, daha başarılı işler çıkartmış.

Türünü sevenlerin evrene hakim olmasına gerek yok. Zaten ister istemez bir yerden sonra “Hogwarts ne ola ki” diye araştırmaya, ardından kitapları okumaya ve filmleri izlemeye başlayacaksınız. İşte tam o noktada, bu filmdeki o önemli vurguları, detayları anlayacaksınız. Bırakın sihir içinizi doldursun, belki de şuralarda bir yerlerde alevlenmeyi bekleyen bir kıvılcım vardır. İyi seyirler.

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? İçin Özel Video