Kategoriler

Gülmeye Doyamayacaksınız – Ghostbusters (2016)

Neden bunlar kadın demeyin? Yeni Ghostbusters filmine gitmek için önemli bir bahaneniz var: gülmek! Blog yazımızda detayları bulabilirsiniz.

Ghostbusters (Hayalet Avcıları) ismi yılların öldüremediği ve hala birçoğumuzun kalbinde farklı notalara sahip sanatsal bir yapımdır. Filmleri, çizgi dizileri ve daha niceleri… Hangi yılın çocuğu olduğunuz önemli değil çünkü Hayalet Avcıları, mutlaka bir yerlerden sizi bulmuş ve sempatinizi kazanmıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=WYgO8LWKH4I

Yukarıdaki videoları tanıyorsanız ve hatta sabahın köründe uyanıp, belki de ilk dersi kaçırma pahasına da olsa Hayalet Avcıları’na hayatınızda yer verdiyseniz, onlar sizin için değerlidir. Oyunları olsun, çizgi dizileri veya filmleri olsun fark etmez, özünde amacımız kötü hayaletlerin popolarını tekmelemektir. Yeni Hayalet Avcıları filmi, eskilere oranla komedi unsurunu en tepede tutmuş olmasına rağmen “eskiye” fazlasıyla bağlı olanlara yetersiz gelecek bir film olarak öne çıkıyor. Bunun nedeni ise oyunculuktan daha çok işlenen konudan kaynaklanıyor. Yeni Hayalet Avcıları, bizleri bambaşka bir ekiple tanıştırıyor ve hemen hemen her şeye en baştan başladığımız detayları öne çıkartıyor. İşin teknolojisinden tutun, hikayeye kadar hemen hemen her şey çok yeni. Bu nedenden benden size tavsiye; bu filme büyük beklentiyle gitmeyin. Ne demek istediğimi ilerleyen satırlarsa anlayacaksınız.

Ghostbusters Hayranlarından Guinness Dünya Rekoru

İlk filmin gösterime girmesinden 30 küsür yıl sonra… ekranda hayaletlerin yakalanmasından 25 küsur yıl sonra… 80’li yılların efsane ekibi bu sefer Manhattan için savaşacaklar ancak daha farklı yüz ve isimlerle. Paranormal tehdidi yok etmek için dört arkadaşın kendi yeteneklerini öne çıkartması gerekmektedir. Abby Yates (Melissa McCarthy); paranormalle ve genel olarak bilimler ilgilenmektedir. Hayaletlerin varlığına her zaman inanmıştır ve bu inanış uğruna çok şeyden vazgeçmiştir ancak inanmayanların onu ezip geçmesine izin vermeyecektir. Erin Gilbert (Kristen Wiig); çocukken hayaletlere inanmıştır ama fizik kariyeri ilerledikçe paranormal olaylara olan merakının ayak bağı olduğunu ve kendisinin inandırıcılığını zedelediğini fark etmiştir. O eski hayatı ardında bırakmaya ve güvenilir bir bilim insanı olarak yeni bir kariyer yapmaya kararlıdır… ta ki geçmişi onun peşine düşene dek. Holtzmann *HASTASIYIZ* (Kate McKinnon); her zaman biraz tuhaf biri olmuştur. Çemberin dışında düşünür, sosyal normları takip etmez. Bir şeyleri birleştirmeyi, icatlar yapmayı sever. Başkalarını yargılamaz ama gergin insanların damarına basmaktan hoşlanır. Patty Tolan (Leslie Jones); doğma büyüme New Yorkludur. Okumayı her zaman sevmiştir, özellikle kurgu olmayan kitapları ve New York şehrinin tarihi hakkında eserleri –ve, paranormal gibi, yeni şeyler keşfetmeyi. Bu yüzden, gerçekten de amatör bir New York tarihçisi olduğu ve diğer üçü kadar bilgili olduğu söylenebilir.

fragtist GHOSTBUSTERS (2)

Filmdeki her karakteri ayrı ayrı seveceksiniz. Her birinin farklı bir kişiliği ve sizi güldürmeye yetecek kadar malzemesi var. Bu filmi, eski filme asla kıyaslamayın. Müzikleri ayrı tatlı, kullanılan silahlar ve görsellik ayrı efsane. Özellikle hayaletlerin modellemelerine bayılacaksınız. Film, görsel anlamda mükemmel iş çıkartmış. Paul Feig görsel efektleri yaratmaları için BYG sanatçılarını seçerek, doğru bir tercih yapmış. Hayaletlerin kendisine gelince, ilk adım Jefferson Sage’in sanat departmanının varlıkların görüntülerini tasarlamasıyla ortaya çıkmış. Yani arka planda sağlam işçilik yatıyor. Filmin diğer güzel detaylarından bir tanesi de sık sık eski filme ve çizgi dizilerine yapılan göndermeler. Hatta eski filmdeki bazı yüzleri de görmek mümkün. Her kelime, her diyalog altında mutlaka eğlenceli bir şeyler var ve bir şekilde sizi eğlendiriyor, güldürüyor. Kısacası bu filmde çok gülecek, bazı yerleri fazla zorlama bulacak ancak günün sonunda “ama iyi güldük” diyerek salondan ayrılacaksınız. Zaten amaç da bu değil mi? Bir de üzerine 3D giderseniz, hayalet modellemerini ayrıca beğenirsiniz diye düşünüyorum.

1 2

Görüntülenmeler:
14
İlgili Kategoriler
Blog · Haber · Kültür & Sanat