Kategoriler

Küfür Eden YouTuber’lar Türk Oyun Dünyasını Mahvediyor

YouTuber’lar oyun dünyasını mahvediyor! Ve bunun farkında değiller. Bunu ben demiyorum. YouTube Türkiye diyor.

Bunu ben demiyorum. YouTube Türkiye diyor. Peki bu serseri kurşun gibi yayın yapan YouTuber’lar tüm sektöre nasıl zarar veriyor?

Aslında bu arkadaşların durumu kendi bindiği dalı kesen hoca misali işliyor. Daha çok seyredilmek için sigara içen, alkol kullanan, bol bol küfür eden, kötü bir jargon kullanan bu YouTuber’ların verdiği zarar onarılamaz boyutlara doğru gidiyor. Çünkü onları seyreden ve bir yandan da örnek alan çok genç bir kitle var. Bugün Minecraft oynama yaşının neredeyse yürüme yaşına yaklaştığını, dokunmatik ekranlı cihazları kullanmanın ise daha da düştüğünü biliyorsunuz. Bazı anne babalar “benim çocuğum daha altını silerken cep telefonundan oyun açıyordu” gibi başarılarla övünüyorlar.

Çocukların bu “övünülecek” başarısını bir kenara bırakalım. Bu çocuklar internetle tanıştıkları andan itibaren Lego yapımı, sürpriz yumurta açılışı, birçok çizgi film serisi vb. videoları seyretmeye de başlıyorlar. İlkokullarda Minecraft bilmemek eksiklik haline geldi. Çünkü çocukların muhabbetleri GTA 5 ve Minecraft üstüne kurulu. Kızım 8 yaşında olduğundan o nesli çok iyi takip edebiliyorum.

Videoları seyreden çocukların aileleri çocuklarından daha önce hiç duymadıkları konuşma tarzları, anlamını bilmedikleri küfürler ve yerli yersiz kullanılan deyimler duyabilirler. Çocuklar, bu davranışların bazılarını maalesef bu bilinçsiz YouTuberlar’ın oyun videolarından kapıyorlar.

Kendilerini takip eden kitlenin onları örnek aldıklarının bilincinde olmayan YouTuber’lar, haliyle yaşları itibariyle belli bir olgunluğa erişmedikleri (ya da doğru terbiye almadıkları) için başkalarına örnek olacak durumda da değiller. Yetişme tarzlarındaki eksiklikleri de hesaba katarsak, durumun zaten daha iyi olmasını beklemek de yersiz.

Bu YouTuber’ların bazılarının daha çok seyredilmek için rol yaptıklarını ve gerçek hayatta aslında öyle olmadıklarını da biliyorum. Bu da başka bir trajik durum. İkinci konu ise kalitesiz yayınları yüzünden ülkemizde oyun üzerine yayın yapan tüm YouTube kanallarının da gelirlerinin artmasını engellemeleri. Kendileri büyük seyredilme rakamlarına sahip oldukları için yaşlarının üstünde kazanç elde etmelerine karşın, genel olarak sektörü ve yine kendilerini sert bir biçimde baltalıyorlar. Çünkü YouTube’un kazanç modeli belli. YouTube reklam üzerine dönüyor. Fakat hiçbir firma küfür edilen oyun videolarına reklam vermek istemiyor! Tüm oyun videosu bölümü bu şekilde damgalandığından dolayı ülkemizde oyun videoları çeken hiç kimse hak ettiği parayı kazanamıyor.

Üçüncü konu ise tamamen benim şahsi değerlendirmem. Bizler oyun dergiciliğinden gelen ilk nesiliz. Bizler yetişirken örnek aldığımız ağabeylerimiz vardı. Sektörün ahlâkını ve inceliklerin onlardan aldık. Bizi okuyarak büyüten ve bugün artık 30’larına yaklaşan ikinci nesilde bilinçli olarak yetişti. Fakat ondan sonra online yayınlar ortaya çıktı. Bu çıkışla beraber zaten az okuyan gençlik forum kültürüne geçti. Burada iki kelimeyi bir araya getiremeyen, bırak İngilizce terimleri Türkçe’yi bile düzgün kullanamayan bir nesil geldi.  Yazım ve iletişim jargonu değişti.

Ben bir dil jandarması değilim ve bu değişim başka bir yazı konusu. Ama tam bu zamandan sonra işler hızla değişti. YouTube ve hatta Twitch dönemiyle beraber bence Türkiye’deki oyun kültürü dibe doğru gitmekte. Bugün parmakla sayılacak kadar az sayıda YouTuber ve Twitch yayıncısının hem yayın kalitesi hem de dil bakımından örnek alınabilecek seviyede olduğunu görüyorum.

Gerisi mahalle kavgası, seviyesizlik, ego çatışmaları ve bilgisizlikle dolu. Peki bu iş nasıl düzelir derseniz işte onun cevabını tam bilmiyorum. Bazı yayıncılar yaptıklarının doğru olmadığının bilincinde ve bir çıkar yol arayışı içerisindeyken bazıları bu yazdıklarımın farkında bile değil.

Arada olan ise oyun oynarken küfür etmenin, sigara içmenin, alkol almanın, kötü bir Türkçe ve jargonla konuşmanın çok havalı bir şey olduğunu düşünen yeni nesile oluyor. Maalesef onlar oyunculuğu böyle tanıyor.

Resident Evil 4 (PS4) İncelemesi

Görüntülenmeler:
9
İlgili etiketler:
· · · · · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Blog