Kategoriler

Bu Kuşlar Neden Bu Kadar Sinirli? – Angry Birds Film

Atarlı kuşlar yakında beyazperdede kendilerini gösteriyorlar. Angry Birds Filmini merak ediyorsanız, gitmeden önce bu yazımızı mutlaka okuyun!

Komedi ve aile film türü bir araya geldiğinde, uzun süredir ihtiyacımız olan içeriği buluyoruz. Kabul, bu ikisi bazen ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Son zamanların en çok konuşulan animasyonu sevgili sinirli kuşlarımızın başrolde yer aldığı Angry Birds filmi, bu iki türün hakkını yeterince veriyor.

Mobil platformlarda çıkış yapan Rovio‘nun gözbebeği Angry Birds, sinema sektörüne giriş yapınca ortaya oldukça eğlenceli görüntüler çıkıyor. Ortalama komedisi ve tabii ki eğlenceli karakter tasarımlarıyla film, 13 Mayıs Cuma günü vizyona girecek. Vizyona girmeden önce spoiler’dan uzak, yazı yazmak da benim görevim. O zaman başlıyoruz *parmaklarını çıtlatır*

Red, Bomb ve Chuck yani nam-ı değer, “sinirli” sıradan bir kırmızı kuş, tahtaları kırma konusunda profesyonel ve hızlı sarı kuş, her türlü şeyi patlatma konusunda uzman siyah kuş. Bu üç minik dostumuzun macerası ve tanışması, küçük bir adada başlar. Küçüklüğünden beri kaşlarıyla dalga geçilen, bir aileye bile sahip olmayan Red, ada halkından biraz daha uzakta sahildeki evinde yaşamaktadır. Bir gün yine sinirine hakim olamaz ve kendisini mahkemede bulur. Ceza olarak ise sinirini kontrol altına alacak bir terapiye yollanır. İşte burada Matilda‘yı (yumurtasıyla ortalığı dağıtan beyaz kuş) sinirli kuşları tedavi eden sakin terapist rolünde görürüz. Terence (devasa kırmızı kuşumuz), Bomb, Chuck ve Red’in arkadaşlığı küçük bir odada başlar. Başlarda Red’in gruptan uzak kalma isteği ve talihsizlikleri, doğal olarak ekibi gerer ancak bir gün beklenmeyen bir şey olur ve domuzlar adayı ziyaret ederler. Domuzların hain planları konusunda bir türlü ada halkını ikna edemeyen Red, soluğu efsanevi Yüce Kartal‘ı aramakta bulur. Bu sırada domuzlar, bütün kuşların kendi icatları ve eğlence anlayışlarıyla gözlerini boyamaktadır. Herkes partideyken de olan olur, kuşların yumurtaları çalınır. Red ve arkadaşlarının yapması gereken bellidir; domuzların mekanını basmak, yumurtaları geri almak.

Filmin seslendirme kadrosu şu şekilde; Jason Sudeikis (Red), Maya Rudolph (Matilda), Josh Gad (Chuck), Danny McBride (Bomb), Kate McKinnon (Stella), Sean Penn (Terrence), Bill Hader (Leonard) ve Peter Dinklage (Mighty Eagle). Yönetmen koltuğunda ise Oyunbozan Ralph, Karmakarışık, Karlar Ülkesi animasyonlarından tanıdığımız Clay Kaytis ve Örümcek Adam, Köfte Yağmuru, Demir Dev filmlerinden tanıdığımız Fergal Reilly oturuyorlar.

Filmin Türkçe seslendirmesinde ise Red (Yekta Kopan), Chuck (Arda Aydın), Bomba (Boğaçhan Sözmen), Leonard (Sinan Divrik), Matilda (Özden Ayyıldız), Stella (Damla Babacan), Yüce Kartal (Mazlum Kiper) ve Shirley (Burcu Temel) yer alıyor. Fragmandan gördüğüm kadarıyla animasyonun Türkçe seslendirmesi de başarılı ancak tam anlamıyla izlemeden yorum yapmak doğru olmaz.

Film, özellikle Angry Birds’ü tanıyan ve mobilde sık sık kontrol ettiğimiz karakterlerin hayat bulmuş halini merak edenlere hitap ediyor. Ortalama başarıya sahip olan film, güzelliğini 80 – 90’lara ait müziklerden ve bol bol başka yapımlara ait göndermelerine borçlu. Spoiler olmaması adına detay yazmak istemem. Söz konusu atarlı kuşlarımız olunca, mükemmel içeriklerin ortaya çıkmasını bekleyemeyiz. Kuşların her birinin, bir karaktere sahip olması ve duygularını yansıtması, onları neyin kızdırdığı konusunun işlenmesi, son derece başarılı. Özellikle Chuck’ın triplerine ve konuşmalarına bayılacaksınız. Tabii neyin kızdırma konusunda eksik olan bir şeyler var; o da hikayenin ta kendisi. Film boyunca gülümsüyor, eğlenceli müziklerin tadını çıkartıyor, her bir kuşa ait karakteristik özellikleri zevk alarak izliyoruz ancak hikayenin fazla durağan olması ve eksik olan kurgusu yüzünden, beklentilerinizi çok yukarıda tutmamanızı öneririm.

Eğlenceli müzik konusundan bahsetmişken… İyi seyirler.

97 dakikalık eğlencenin tadını bir kere dahi olsa çıkarabilirsiniz. Film, ikinci kere izlenir mi? Orası muamma. Bu arada merak edenler için filmin imdb ortalaması 6.6

 

Görüntülenmeler:
7
İlgili etiketler:
· · · · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Blog · Haber · Kültür & Sanat