Kategoriler

No Man’s Sky Almalı mı, Almamalı mı?

Bu ayın en çok konuşulan oyunu “No Man’s Sky alınmalı mı yoksa uzak mı durulmalı?” sorusuna çok özel yanıtlar verdik.

No Man’s Sky önce PS4’e geldi ve bir ton bug ile boğuşuldu. Cuma günü ise PC de Steam üzerinden oynanabilir hale geldi. Birçok oyuncu, oyunda 10 FPS aldığından, kimisi oyunu açamadığından, kimisi ise açtığı gibi çökme yaşadığından bahsedip duruyor. Kimi oyuncular ise oyunu 60 FPS rahat rahat oynadıklarını söylüyorlar.

Ben mi? Ben evdeki düşük seviyeli 8 Ram’i olan i5 işlemcili GTX760 ekran kartlı sisteminde orta seviye grafik ayarlarında 30 üzeri FPS değerleri alıyorum. Ancak oyunda zaten bilinen bir optimizasyon sorunu olduğu için benim oyunda oynarken zaman zaman 10 FPS‘lere düşme yapıyor. Ancak bu durum bir kaç saniye devam edip düzeliyor, düzelmezse de oyuna bir çıkıp giriyorum ve problemi bu şekilde çözüyorum. Açıkçası yakın zamanda gelmesini beklediğim bir yama ile optimizasyon problemini çözeceklerini düşünüyorum.

Teknik sıkıntıları bir kenara bırakırsak oyun gerçekten bu kadar çok para verip almaya değer mi? Eğlenceli mi?

Şimdi burada cevap verirken doğru olan kime göre eğlenceli olup olmama durumuna uygun cevap vermek. Eğer uzun süreli keşifler yapmayı seviyorsanız, bu oyunda istediğinizi bulacaksınız. Gezegenler o kadar büyük ki, dolaş dolaş bitmiyorlar. Bir istasyon, bir tarayıcı ya da bir anıt vs. bulduğunuzda, hatta etrafı taradığınız zaman gidilmesi gereken daha çok soru işaretli bölge bulduğunuzda, sıkılmadan gezebilecekseniz bu oyun tam size göre.

fragtist-no-mans-sky-almali-mi-blog-yazisi-ss1

İndiğiniz gezegenlerde farklı şartlar altında kalacaksınız, çok soğuk, çok sıcak, asit yağmurlarının olduğu, radyasyonun olduğu vb. bir çok farklı gezegen ve bu gezegende yaşayan canlılar keşfedilmek için sizi bekliyor. Mineralleri toplamak topladığınız mineraller ile ekipmanlar yapmak hatta bu ekipmanları yapabilmek için gerekli planları bulmanız gerekecek. Bütün bunları yaparken düşman ve dost ırklar ile karşılaşacak, onların dillerini kelime kelime öğreneceksiniz. Kısacası No Man’s Sky her noktası ile keşif üzerine kurulu bir oyun.

Savaş yok mu savaş?

Tabii bütün bunların yanında bu kadar keşif yeter, biraz da korsanlık zamanı diyerek diğer gemiler ile savaşabilir ödülleri kapabilirsiniz de. Ancak ölebilirsiniz, öyle her gemiyi düşürmek kolay değil. Ölürseniz tek yapmanız gereken Grave Yard yazan bölgeye gidip düşen eşyalarınızı geri toplamak ve tabii ki hasar almış olan cihazlarınızı (silah, warp teknolojisi vs.) tamir etmek.

Kendini tekrar mı ediyor bu oyun?

Ancak şunu da belirtmek zorundayım. Bir kaç gezegen sonra sürekli aynı şeyleri yaptığınızı hissedeceksiniz. Oyun kendisini tekrar edecek. Tabii bir de bu gezegen keşif mevzusunun yanında gidilmesi gereken bir merkez var, Galaksinin merkezi. Oraya gidip, ne yapabildiğinizi söylemeyeceğim spoiler olmasın. Bunun dışında bir de kara delikler var ve bir de isteğe bağlı olarak sürekli peşinden koşacağınız Atlas Interface adı verilen yerler mevcut. Bu Atlas Interface adı verilen yerlere her girdiğinizde, oyunun hikayesi kendisini ufak ufak belli etmeye başlıyor ve bir sonraki Atlas Interface’de ne göreceğinizi ne öğreneceğinizi merak ediyorsunuz.

fragtist-no-mans-sky-almali-mi-blog-yazisi-ss2

Kendimize sormamız gereken bir soru var!

Aslına bakarsanız dolaşacak kocaman bir galaksi var. Oyunu alırken kendinize sormanız gereken soru şu olmalı “Ben sürekli aynı şeyi yaparken eğlenecek miyim? Keşfetmekten, gezmekten, zaman zaman savaşmaktan ve bunu tek başıma yapmaktan sıkılacak mıyım?” Eğer yapabilirim diyorsanız evet No Man’s Sky alınması gereken bir oyun.

Peki ya fiyatına değer mi?

Açıkçası oyunda Multiplayer seçeneği olmadığından, o kocaman görüntüsünün yanında ufak bir oyun oluşundan dolayı bu kadar yüksek fiyatı hak etmediğini düşünüyorum. Benim gibi “çayımı alırım, gezintimi yaparım, acelem de yok bu oyunu bitirmek için” diyorsanız, hemen alın. Bulduğunuz, keşfettiğiniz her şeye kendi istediğiniz adı verin ya da biraz daha bekleyip indirime girdiği zaman edinin.

No Man’s Sky herkese, her kafaya hitap eden bir oyun değil. Ben oyunu 10 saatten fazla oynamış durumdayım. Bu yazıdan sonra da devam edeceğim. Gerçekten, aldım çayımı bir o yana bir bu yana geziyorum. Koşturmam, telaş etmem gereken bir durum yok. Peşimde koşan ya da lider tablosunda aralarına yerleşmek için yarıştığım oyuncular yok. Koca bir galaksi ve sadece ben varım. Canım ne isterse onu yapıyorum. Kimseye bir şeyler kanıtlamak zorunda değilim.

Artık karar sizin. Eğer bir gün gelir de bir yama ile 3-5 kişilik co-op multi bile getirirlerse, ben galaksinin bir köşelerinde olacağım. Buluşuruz, çayı da beraber yudumlarız 🙂

No Man’s Sky İlk İzlenim

Görüntülenmeler:
5
İlgili etiketler:
· · · · · ·
İlgili Kategoriler
Blog · Haber · Oyun Haberleri · PC