Kategoriler

Oyun veya Teknoloji Sitesinde Editör Olmak İçin Ne Yapmam Gerek?

Editör mü olmak istiyorsunuz? O zaman buraya bir göz atın.

Bu soru bana yıllarca soruldu. Defalarca yazdım ama bir de burada toparlayayım.

1- Herhangi bir yerde yazı yazmak için Türk dili ve gramerine hakim olmalısınız.

Tıpkı konuşabilen herkes spiker olamadığı gibi yazı yazabilmeniz de editör olmanız için yeterli değildir. Türkçe dil kurallarına tam hakim olmalı, kelimeleri istediğiniz gibi oynatabilmeli, gerektiğinde tek kelimeyle bir kaç paragrafı anlatabilmelisiniz.

Tabii ki bu konuda profesyonel iş yapan yayınlardan bahsediyorum. Yoksa Internet’te klavyesi olan herkes istediği gibi tıkırdatabiliyor.

2- Yazdığınız konuya hakim olmalısınız.

Yazı yazmak için sadece çok oyun oynamanız yeterli değildir. Yazdığınız oyun bir seriyse geçmişine hakim olmanız sizin için büyük bir avantajdır. Yazmadan önce eğer mümkünse (dünyada o yazıyı ilk siz yazmıyorsanız) oyunla ilgili diğer makaleleri mutlaka okumalısınız. Ama şunu da SAKIN unutmayın. O incelemelerdeki yorumlar da doğru olmayabilir. O yüzden oyunu mümkünse bitirmeden inceleme yazmayın. Bazı oyunlar ortasında tamamen değişebilir, 5 farklı sonu olabilir.

Eğer teknoloji üzerine yazacaksanız işiniz daha da zor. Bu konuda o kadar çok ürün ve ayrıntı var ki bol bol okuyup elinize o ürünleri alıp tecrübe etmedikçe bir yerlere gelemezsiniz.

Hakimiyet sadece yazıda değil görsellikte de önemlidir. Seçtiğiniz görseller, resim altları vb bir çok ayrıntı tamamen sizin elinizden çıkmalıdır.

3- Sabırlı olmalısınız.

İlk günden dünyanın en iyi yazısını yazamazsınız hatta video editörüyseniz ( ki o konu başka bir yazı konusu) en iyi videosunu çekemezsiniz. Ama denedikçe, çabaladıkça daha iyi olursunuz. O yüzden sabırlı olun.

4- Bu konuda size yol gösteren birisini takip edin.

SAKIN burada ego yaptığımı düşünmeyin. Okullu da olsanız bu iş biraz usta – çırak işidir. Ben de bu işi ağabeylerimden öğrendim. Siz de size yol gösteren birisini bulduğunuzda onu takip edin. Haber nasıl yazılır, inceleme nasıl yazılır, rehber nedir, dosya konusu ne üzerine olur? Tüm bu konular, yazım tarzları vb bir çok ayrıntı tecrübeyle en iyi hale gelir.

5- Çok çalışın.

Her konuda olduğu gibi burada da çok çalışmalısınız. Yazdıkça, araştırdıkça, deneyimledikçe daha da iyi olacaksınız.

6- Amatör ruhunuzu ASLA kaybetmeyin.

Bu iş sevmeden yapılmaz. Ama bir süre sonra hobiniz işiniz olunca sıkıcı bir hal alıyor. Eğer amatör ruhunuzu kaybederseniz bu yaptığınız işe de yansıyacağı için okuyucu ile olan iletişimizi kaybedersiniz ve işte o an bittiğiniz andır. O yüzden oyun incelerken, donanım ve teknolojiyle ilgili makale yazarken içinizdeki o çocuğu asla öldürmemelisiniz.

7- Hep öğrenci kalın.

Bu tamamen benim hayat görüşümdür. Hangi işi yaparsanız yapın hiç bir zaman o işte daha da öteye gidemeyeceğinizi düşünmeyin. Usta olduğunuzu düşünmeyin, hep öğrenmeye çabalayın. Siz öğrendikçe daha da keyif alacaksınız ve bu sizin işinizi devam ettirmenizi sağlayacaktır.

Eğer sizin de yorumlarınız varsa hemen aşağıya yazıverin.

Görüntülenmeler:
5
İlgili etiketler:
· · · · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Blog