Kategoriler

Sizin Steam Kodlarına Ne Oldu?

Steam kodlarını alırken yaşadığımız sorun tüm firmalara örnek olsun. Müşteri ilişkileri böyle yürür. gittigidiyor.com çalışanlarına buradan teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Fragtist.com olarak her zaman herşeyi takipçilerimizle açıkça paylaşmayı seviyoruz. Hatırlarsanız bir süre önce MSI’ın desteğiyle 10 kişiye toplam 200$’lık Steam kodu dağıtmıştık. Ama bu kodların dağıtımında sorun çıkmıştı. Kodları size geç de olsa ulaştırdık ama sorunun ne olduğunu da anlatmak istiyoruz.

Burada gittigidiyor.com’un müşteri odaklı çözümünden de bahsedeceğim. Tüm firmaların örnek alması gereken bir yönetim gösterdikleri için kendilerine de teşekkür ediyorum.

Çekilişten sonra, gittigidiyor.com’dan sizin için Steam kodlarımızı aldık. Alışveriş yaptığımız satıcı daha önce de alışveriş yaptığımız ve referansları kuvvetli bir kullanıcı olduğu için kodları alıp bekletmeden sizlere gönderdik. Size göndereceğimiz kadar satın aldığımızdan ve yukarıdaki sebeplerden dolayı kodları kontrol etmedik.

Fakat kodlar kullanılmış çıktı!

Bunun üzerine satın aldığımız kişiye dönüp durumu açıkladık ve yeni kodları rica ettik. Cevap olarak kodların kontrolü için kodları temin ettikleri firmadan dönüş beklediklerini söylediler ve süre rica ettiler. Biz de tamam dedik ve beklemeye başladık. Bu sırada sizler haliyle Ceyda’dan kodların durumu hakkında bilgi istiyordunuz. Ceyda beni sıkıştırıyordu ama beklemekten başka çaremiz yoktu. Zaman geçtikçe geriliyorduk çünkü kodları size ulaştıramıyorduk. Son olarak durumu açıklayıp firma ile satıcı arasındaki sorunun bizi ilgilendirmediğini ve ya kod yada para iadesi istediğimiz söyledik ama aldığımız cevap aynıydı. Bu arada haftalar geçiyordu.

Konunun çok uzayacağını anlayınca gittigidiyor.com ile kontağa geçtik. Bundan sonrası son derece profesyonel bir yaklaşım ve çözümle geldi. Gittigidiyor.com, satıcı ile kontağa geçip konu çözülünceye kadar kullanıcının sitedeki hareketlerini kısıtladı ve bizi her adımda bilgilendirdi.

Bu arada sizin mağduriyetinizin çözülmesi için bizim yaptığımız masraftan DAHA FAZLASINI hediye çeki olarak bize verdi ve bizim hızlı bir şekilde kodları temin edip size ulaştırmamızı sağladı. Açıkçası böyle bir şeyi HİÇ beklemiyorduk. Hediye çeki verecekleri telefonda bize bildirildiğinde mahçubiyetten ne yapacağımızı şaşırmış durumdaydık.

Gittigidiyor.com bize masrafımızdan daha fazlasını, biz hiç bir şey talep etmeden, üstelik de kendiliğinden veriyordu!!!!

Sonuçta biz kodları size hızla ulaştırırken öteki taraftan da para iadesi aldık.

Özetle gittigidiyor.com Türkiye’de nadiren gördüğüm bir şekilde konuyu hızla çözüp üstelik mağduriyetimizi fazlasıyla giderdi.

Ülkemizde “sattıktan sonra umrumda olmaz” yada “paranı aldım, iadesini gene çekle yaparım. Yine benden alışveriş yapmak zorundasın” mantığıyla hareket eden birçok firmanın aksine gittigidiyor.com önce kullanıcının memnun olması gerektiğini düşünen bir anlayışla hareket etti. Bizimle olan iletişimleri standartların çok üstündeydi ve çözümü hızla sundu.

Bu yüzden gittigidiyor.com’a teşekkürlerimi sunuyorum. Darısı satış sonrası bu kaliteyi yakalayamayan, hatta yanından bile geçemeyen diğer firmaların başına.

Görüntülenmeler:
8
İlgili Kategoriler
Blog