Kategoriler

Suicide Squad’ı İzlemek Ya Da İzlememek? İşte Bütün Mesele Bu

Milyonların dilinden düşmeyen Suicide Squad, izlenmeyi hak edecek bir yapım olmayı başarabildi mi? Detaylar blog yazımızda.

Geldik fasulyenin faydalarına… Çok uzun süredir tartışma konusu olan ve belki de milyonlarca insanın dilinden düşmeyen film Suicide Squad, 12 Ağustos tarihinde vizyona girecek. Vizyona girmeden önce bilmeniz ve filmi minimum beklentiyle izlemeniz gerektiği konusunda sizleri uyarmak isterim. Zira elimizde en azından “çok kötü” olmasa da ortalama derecede bir aksiyon filmi var. Peki neden?

DC Comics’in bol kötülü çizgi romanı olan Suicide Squad’dan aynı isimle uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda David Ayer oturuyor. Öncelikle bu film, DC çizgi romanlarında yer alan hikayeye sahip değil. Bu nedenden kendinizi bambaşka bir hikayeye odaklayın. Ülkemizde “Gerçek Kötüler” olarak vizyona giren filmde Suicide Squad kelimesi “intihar magandası” olarak da çevrilmiş. Hatta bir ara İntihar Timi olarak da anılıyordu. Biz her türlü filmi Suicide Squad olarak anmaya devam edelim. Filmin hikayesi eğer izlediyseniz fragmandan pek de farklı değil. Tabii fragmanda olup da filmde göremeyeceğiniz çok sahne var. Filmde aynı hapishaneye düşen kötülerimizin, hikayeleri ön plana çıkıyor. Aslında pek çıkamıyor ancak bu konuya birazdan değineceğim. Deadshot, Harley Quinn, Killer Croc, Boomerang, Diablo aynı hapishanede geçen günlerini saymaktadır. Superman’in (sözde) ölümüyle birlikte, devlet korkudan titremektedir. Bu aşamada Amanda Waller, bir projeye liderlik etmek ister. Plan şudur; bazı kötüler kontrol edilebilir ve eğer yeni bir Superman gelirse, hazırlıklı olmak gereklidir. Bunun için de bizim çılgınları seçer. Tabii onun planı Enchantress tarafından suya düşürülür ve bütün film boyunca kötülerimiz, cadının peşinden koşup dururlar.

Warner Bros. hikaye konusunda açıklama yapmıştı. Çizgi romandan fırlayan karakterleri, farklılaştırıp öyle karşınıza çıkaracağız demişlerdi ve öyle de yaptılar ancak bu konuda ne kadar başarılı oldular? İşte orası muamma.

Filmin müzik seçimleri gayet hoş, aksiyon sahneleri de tatmin edici boyutta ancak mükemmel değil, sahnelere ayak uyduran notaların seçilmesi güzel bir detay olmuş. Bir şeyi itiraf etmeliyim, Jared Leto’nun Joker performansı efsaneydi ya da ben çok abartıyorum ancak olmuş. Net olmuş. Az da görülse, devamı olsa keşke demeden edemiyorsunuz. Harley Quinn karakterine fazla odaklanılması, filmin diğer kötü yanı. Hatun taş, bundan hiç kuşkunuz olmasın. Ekibin bana göre en değerli ismi Diablo oldu. İçine kapanmış gibi görünen rolü, hakkıyla çıkartmış. Will Smith zaten performans konusunda sıkıntı çeken bir isim değil. Deadshot’ın daha zalim ve sert görünmesini isterdim ancak burada “hikaye farklı” savunması yapılacağı için çok da irdelemiyorum. Diğer oyuncular için de olumsuz bir şeyler yazmak çok zor. Çünkü hepsi işini hakkıyla yapmış.

Ne yalan söyleyeyim, karşımıza bir komedi filmi çıkacak diye düşünüyordum. Bu kadar aksiyon ve eksik hikayenin öne çıkacağını hiç tahmin etmemiştim.  Tabii yerden yere vurmaya devam etmeden eleştiri oklarını biraz da farklı noktalara çekelim. Filmdeki en büyük hayal kırıklığı Joker karakterinin maksimum 20 dakika görünmesi, belki de daha az. Birkaç saniyelik sahneye çıkıyor ve ardından kayboluyor. Karakterlerde doldurulması gereken o kadar boşluk var ki filmin “uzatılmış versiyonu” izlenmeden hikaye konusunda yorum yapmak çok zor.

Fragtist-Suicide-Squad-Türkçe-Altyazılı-Fragman

Eğer kafanızda “acaba?” sorusu varsa. Şimdiden cevaplayayım. Suicide Squad, mükemmel bir film değil. Orta derecede bir aksiyon filmi. Beklentileriniz yüksekse, şimdiden kendinizi hazırlayın. Boşlukları doldurmak için her türlü filmin uzatılmış versiyonunu izlemek zorunda kalacaksınız ki ben de sizlerden biriyim. Az da olsa mizah, aksiyon sahneleri  ve oyuncu kadrosunun performansı konusunda tam puan alan film; yönetmenlik, kurgu ve senaryo bakımından “şimdilik” sınıfta kalıyor. Batman v Superman’in kaderi, uzatılmış versiyonla kurtulmuştu. Bakalım Suicide Squad da aynı kaderi paylaşabilecek mi? Bekleyip göreceğiz.

Batman: The Telltale Series – Episode 1: Realm of Shadows İncelemesi

1 2

Görüntülenmeler:
8
İlgili Kategoriler
Blog · Haber · Kültür & Sanat