Kategoriler

TTNET’e Bağlanmadan Önce Bu Yazıyı Okuyun

TTNET’e bağlanırken modem kurulumu mu yapacaksınız? O zaman bu yazıyı okumalısınız.

Aslında her zamanki akşamlardan birisiydi. İşten çıktım, çocukları almak için kayınpederimin evine gittim. Yemekten sonra hazır gelmişken TTNET’e yeni geçiş yaptıklarından modemi kurmamı istediler. Saat gece 20-21:00 civarıydı. Elimde Zyxel’in basın toplantısında hediye ettiği enfes bir modem vardı. Onu kurmak için iş başı yaptım. Modemi notebook’a ethernet kablosuyla bağladım, 192.168.2.1 i girdim ve modemin arayüzünde haliyle kullanıcı ismi ve şifre bölümünde takıldım.

Modem son model bir modemdi ve TTNET’in yazılımı bu modemi otomatik olarak kurmuyordu.
İster istemez elim telefona gitti. TTNET’i aradım. Klasik süreçlerden sonra (hat sahibi kayınpederim olduğundan önce oradan güvenlik süreci geçti) telefon elime geldi. Telefondaki hanımefendi bağlanamama sorunumun şifre hatası olduğunu söyledi. Bende öyle olduğunu tahmin ediyordum zaten. Şimdi sistem size şifrenizi verecek dedi ve beni otomatik cevap sistemine yönlendirdi.
Sistem tek tek kodlayarak bana şifreyi okudu ve ben de not aldım.
Şifreyi girdim ve çalışmadı. Tekrar denedim, @ttnet’li denedim, öyle yaptım böyle yaptım olmadı. Doğru yaptığıma kesinlikle emindim ama artık gece 10:30 olmuştu. Çocuklar uykusuzluktan bitmeye başlamıştı ve bende yorulmuştum. 3 gündür internetsiz kalan ev ahalisinden özür diledim. Zaten onlar da anlayışla karşıladılar ve kalktık. Modem kurulmasına karşın bağlanamamıştık ve sebebi belli değildi.
Ertesi akşam eşimin ağabeyi bağlantıyı halletmişti. Akşam kayınpederimin cep telefonuna şifre SMS’le gelmişti ve kayınpederim bunun farkına varmadığından boşu boşuna boğuşmuştuk.

Sorun şifrenin küçük – büyük harf hassasiyetine sahip olmasıydı.
Yani şifre kj293krl gibi bir şey değildi. Aslında Kj293kRL gibi bir kombinasyondu ama otomatik cevap sistemi bunu size bu şekilde söylemiyordu.
Sonuç: TTNET’in bu sorunu düzeltmesi ve sorun düzelinceye kadar bir şekilde manuel yürütmesi yada SMS atıldığını söylemesi gerek. Siz siz olun TTNET’ten şifrenizi alırken büyük-küçük harf konusuna dikkat edin ve cep telefonunuzu kontrol edin. Yoksa boşu boşuna uğraşabilirsiniz.

Görüntülenmeler:
5
İlgili Kategoriler
Blog