Kategoriler

Underworld Meraklıları Buraya – Karanlıklar Ülkesi: Kan Savaşları’nı İzledik

Bebişim Selena geri döndü, hem de daha yaralı ve tehlikeli bir vampir olarak. Underworld: Blood Wars merak edenlere özel blog yazımız sizlerle

Muhtemelen aşağıdaki görseli bu blog yazısına koyduğum için birkaç Twilight sever beni yakmaya kalkacak ama yapacak bir şey yok, dayanamadım. Bu filme karşıyım ben arkadaş. Parlayan vampir vs. anladık konu farklı falan da yok yani olmuyor, olmuyor, olduramıyorum. Oyunculuk desen zaten odun gibi hatun koymuşsunuz oraya, kaslı erkekler böyle üff terliyorlar, savaşıyorlar falan, filminde güzel bir şey bulamıyorum… Twilight kitaplarını bilemem ve açıkçası bilmek de istemiyorum. Filmlerini izlemek zorunda kalmak bile yeterince acı vericiydi (her şey sizin için sevgili okur, yeter ki benim çektiklerimi çekmeyin diye). Zevk ve renk meselesi diyerek daha fazla damarınıza basmadan asıl konuya geçiyorum: Underworld: Blood Wars (Karanlıklar Ülkesi: Kan Savaşları)

fragtist-twilightchud

İşin güzel yanına dönüp bir de şuna bakalım.

fragtist-underworld-2

Kate Beckinsale

TAŞ! Di mi ama? Güzel hatun, normal hali de güzel. Hani vampir olup böyle gözlerine lens takılmayınca da taş yani. Bebişime daha çok yakışıyor vampir makyajı. Konu vampir olunca, benim tarafım her zaman kurt adamlardan yana olmuştur. Bu filmde kendilerine Lycan diyoruz. Aklıma gelmişken, daha önceki Underworld filmlerini izlemediyseniz, bu yazıyı terk etmeniz sizin yararınıza olacak. Yeni filmden spoiler vermeyeceğim ancak geçmişse biraz dönüp, detayları hatırlatmak şart.

Underworld izlemeyenler gittiler mi? Gitmişler, tamamdır. Serinin beşinci filmi Karanlıklar Ülkesi: Kan Savaşları, bizi aksiyonun tam ortasına bırakıyor. Film, ünlü vampirimiz Selena’nın hikayesine odaklanmaya devam ediyor. Selene, hem lycanlar hem de vampirler tarafından hedef haline gelmiştir. Ancak iki tarafın da farklı amaçları vardır. Yanında yer alan David (Theo James) ve babası Thomas (Charles Dance) ile birlikte Selene, en büyük fedakarlığı yapmasını gerektirse de Lycanlar ve Vampirler arasındaki savaşa son vermelidir. Bu savaşın kilit ismi ise Selene ve Michael’in kızı Eve’dir. Onun kanının, tüm savaşı çözeceğine inanılır. Ancak Selene bile kendi kızının yerini bilmemektedir. Tabii vampirler ve lycanlar, buna inanmazlar. Durum böyle olunca Selene, hiç ummadığı yerlerden yardım almak zorunda kalır. 

Filmin yönetmen koltuğunda The Day After Tomorrow, Outlander ve Anonymos filmlerinden tanıdığımız Anna Foerster yer alıyor. Filmin senaryo kısmında ise Cory Goodman ve Jayson Rothwell var. Hikaye Cory Goodman’a ait. Başrollerde Kate Beckinsale, Theo James, Lara Pulver, Tobias Menzies, Bradley James, James Faulkner ve Charles Dance yer alıyor.

2 Aralık tarihinde vizyona girecek olan filmimiz aksiyon, fantastik ve korku türünde öne çıkıyor. Korku kısmını muhtemelen yanlışlıkla koymuşlar. Zira korku türünü kan veya yaratık olan her şeye uyarlamaya başladılar. Herhalde film sektöründe bizim bilmediğimiz bir şeyler oluyor. Neyse… Underworld: Kan Savaşları, diğer serilere oranla daha fazla aksiyonu ve ne yazık ki havada kalan basit konusuyla öne çıkıyor. Olaylar o kadar hızlı ilerliyor ki yapılan açıklamalar, izleyiciyi doyurmaya yetmiyor. Savaş sahneleri etkileyici, olabildiğince vahşi ancak muhtemelen 2 Aralık ve sonrasında izleyenler de benim gibi hissedecektir, bir şeyler eksik. 

Karanlıklar Ülkesi: Kan Savaşları – Yeni Türkçe Altyazılı “Kan” Fragmanı

Filmin konusu gereği aksiyondan fazlasının olmaması çok normal. Bir yerden sonra olayları akışına bırakıyor ve vampirler ile lycanlar arasındaki savaşın ana hatlarını öğrenmeye çalışıyorsunuz. Gönül isterdi ki sevgili Selene ve David, bize daha fazlasını sunsun. Spoiler vermemek adına daha fazla yazmak istemiyorum ancak bir örnek vermeden de olmaz. David’in geçmişiyle ve Marius’un (lycanların lideri) kişiliğiyle ilgili bazı önemli detayları öğreniyoruz ancak bu detaylar, çok hızlı aktarılıyor. Açıkçası bana biraz “oldu da bitti”ye gelmekten farksız geldi. Diğer gözümden kaçmayan detay ise tahmin edilebilir olayların fazla olması. Hani korku filmlerinde kapağı açık dolaba yaklaşan hatun için “gitme işte oraya” deriz, aniden bir şeyler olur ya da yatak altına bakan karakterimizi yaratık çeker falan. Bunlara verilebilecek yüzlerce örnek var ve bazılarının sonunda ne olacağını çoğumuz biliyoruz.

Underworld, severek birkaç kere izlediğim serilerdendir. İlk filmi süperdir ve birçok serinin kaderi olan devam filmleri, ilki kadar başarılı değildir. Durum böyle olunca Kan Savaşları, ne yazık ki mükemmel olmaktan çok uzak bir aksiyon filmi olmasının ötesine geçemiyor. Oyunculuklar, sahne geçişleri, savaş sahneleri ve müzikler başarılı. Tabii konu “senaryo”ya gelince, işler biraz değişiyor. Daha önce Underworld serisini izlediyseniz, bu filmdeki bazı yapboz parçalarını birleştirmek hoşunuza gidebilir ancak önceki serilerden daha açık senaryosu, bazılarınızı mutsuz edecektir. Gizemden çok aksiyonu öne çıkaran Karanlıklar Ülkesi: Kan Savaşları için yazabileceğim en mükemmel yorum: “Still a better love story than Twilight” olacaktır 🙂 (Tamam tamam vurmayın!)

Aksiyon seviyorsanız ve vampirler ile lycanlar arasındaki savaşın sonunu merak ediyorsanız, bu filme önceki serilerde de olduğu gibi şans verebilirsiniz. Seriyi önceden izlemediyseniz, bu film size yetmeyecektir ve muhtemelen olayların hızlı ilerlemesinden rahatsız olacaksınız. Beklentinizi düşük tutmanızda fayda var, Underworld severlere şimdiden iyi seyirler. 

fragtist-underworld-meraklilari-buraya-karanliklar-ulkesi-kan-savaslarini-izledik