NVIDIA’ya Göre Ekran Kartlarında Spectre ve Meltdown Açığı Yok NVIDIA’ya Göre Ekran Kartlarında Spectre ve Meltdown Açığı Yok
İşlemcilerin çoğunda olduğu belirtilen Spectre ve Meltdown güvenlik açıkları birçok kullanıcıyı korkutmuştu. NVIDIA’ya Göre Ekran Kartlarında Spectre ve Meltdown Açığı Yok

Geçtiğimiz günlerde Google tarafından ortaya çıkarılan ve işlemcilerin çoğunda olduğu belirtilen Spectre ve Meltdown güvenlik açıkları birçok kullanıcıyı korkutmuştu.

NVIDIA’dan gelen açıklamaya göreyse söz konusu güvenlik açıkları GPU’larda bulunmuyor. Geçtiğimiz günlerde GeForce Experience programı için bir güvenlik güncellemesi de yayımlamıştı firma. Tabii bu güncelleme bazı spekülasyonlara sebep olmuş, insanların kafasında soru işaretleri oluşmuştu. Doğal olarak NVIDIA’nın bir güvenlik açığını ‘çaktırmadan’ kapatmaya çalıştığı ifade ediliyordu ve şirketin borsadaki hisseleri de hızla düşmüştü.

İşte tüm bunların üzerine bir açıklama yapan NVIDIA cephesi söz konusu güvenlik açıklarının GPU’larda bulunmadığını söyledi. Firmadan Jensen Huang’ın CES 2018’de yaptığı basın açıklamasına göre NVIDIA yalnızda işlemciden doğabilecek sorunlara karşı kendi programını yamalamış. Hepsi bu. GPU donanımlarının Spectre ve Meltdown’a açık olmadığını da vurgulayan Huang yaptıkları güncellemenin basit bir önlem olduğunu ve kendi ürünlerinin bu durumdan etkilenmediğine emin olduğunu da sözlerine ekledi.

Son 10 yılda üretilen işlemcilerde ortaya çıkan Meltdown ve Spectre adlı güvenlik açıkları özellikle Intel’in başını ağrıtıyor. Sadece işletim sisteminin ulaşması gereken kernel hafızasına başka programların sızmasına imkan veren bu hatalar güvenlik konusunda büyük tehlike yaratıyor. İşlemci belleğine sızıldığında pek çok gizli bilgiye ulaşılabildiği gibi, şifreler de ele geçirilebiliyor.

NVIDIA Yeni Game Ready Sürücüsünü Yayımladı