HP G6 – 2255 ST İncelemesi HP G6 – 2255 ST İncelemesi
AMD APU’lu notebook’lar Fragtist Test Merkezi’ne gelmeye devam ediyor. Bu defa HP G6 – 2255 ST’nin altından girip üstünden çıktık. HP G6-2255 ST, AMD’nin... HP G6 – 2255 ST İncelemesi

AMD APU’lu notebook’lar Fragtist Test Merkezi’ne gelmeye devam ediyor. Bu defa HP G6 – 2255 ST’nin altından girip üstünden çıktık.

HP G6-2255 ST, AMD’nin orta-alt segment için tasarladığı bir ürün. Bu her bakımdan kendini belli ediyor. Plastik kaplama ve tasarımın şık ama eski havası “ben iş için yapıldım” diye bağırıyor. Hani tam şu kübik ofislerde kullanılan bilgisayarlardanım ben diyor. Ama bunun yanısıra iki adet USB 3.0 ve bir adet HDMI çıkışı bu ürünün işlevselliğinin yüksek olduğunun da bir göstergesi. USB 3.0 yuvaları sol tarafta ve alışık olduğumuz mavi renge sahip olmadığından test yapmadan anlamanız biraz zor olabilir. Notebook’un genel siyah görüntüsünü bozmaması iyi ama bana sorarsanız USB 3.0 olduklarını göstermediğinden ben burada yazmasam, ürünün özelliklerini okumasanız yada siz test etmezseniz ilk bakışta anlamanız imkansız.

HDMI yuvası ise 15.6″ lik ekranın 1366 x 768 çözünülürlüğünden gelen zafiyetini kapatıyor. HDMI kabloyla daha büyük bir monitöre bağlayıp çalışabilir yada televizyonda film seyredebilirsiniz. AMD A6 4400M 2,79 GHz işlemci ve HD 7520G + 7670M GPU’lar tüm işlerinizi kolaylıkla halledebileceğiniz gücü veriyor. Lakin bu listeden yüksek çözünülürlükte oyun oynamayı çıkartın. 1660 PC Mark skoru zaten bunu size anlatıyor.

6GB RAM çok iyi bir rakam. 500 GB sabit disk az gelebilir ama zaten günümüzde tüm verilerimizi taşıyacak depolama alanını bulmamız mümkün değil. Durmadan harici disklere yedekleme yapıp duruyoruz. Bir de arşivciyseniz vay halinize. Son olarak notebook’un üzerinde VGA çıkışı olduğunu, haliyle çoklu kart okuyucu bulunduğunu ve 64 bit Win 8 kurulu olduğunu da belirteyim. Win 8 söz konusu olunca, hele hele benim gibi bir sürü tablete el atıyorsanız, şansınızı denemek için HP’nin de ekranına bir dokunuyorsunuz ama tabii ki ekran dokunmatik değil. Masaüstümde Win 8 kullandığımdan artık İşletim Sistemi’ne iyice aşina oldum. Siz de alışınca HP G6’yla hiç bir sorununuz kalmayacaktır.

Özetle: Far Cry 3 değil ama WoW oynayayım, film seyredeyim, ofis işlerini de aslanlar gibi yapayım diyorsanız HP G6 2255ST güzel bir ürün. Pil ömrü 6 saat ile (ofis programları kullanarak ve Youtube videosu seyrederek) yeterli seviyede. Fiyatı ise 1145 TL + KDV ve böyle bir alet için mantıklı. Param olsa alır mıydım? Video montajla uğraştığım için ve bunu evimden uzakta da yapmak istediğim için tercih etmezdim. Ama ofisten eve, evden ofise taşıyacağım iyi bir makine arasaydım ve sadece yazı yazıp Excel’le boğuşacağım işlerle uğraşsaydım kesinlikle alırdım. Ofisteki büyük monitörüme bağlayıp keyfime bakar ve canavar gibi çalışırdım.Burak Akmenek Kurucu

İlk parasını ortaokulda 64'ler dergisine makale yazarak kazanan Burak, o zamandan beri oyun ve donanım basınında yer aldı. PC Gamer,CHIP, Oyungezer, Level,Nintendo,Skyturk-Next Level TV programı gibi bir çok yayında çalışan Burak Akmenek FPS ve MMORPG tutkusundan hiç vazgeçmedi. Fragtist.com'un kurucusudur.