Intel’in 2015 Yol Haritası Sızdı Intel’in 2015 Yol Haritası Sızdı
Intel‘in 2015 yol haritası, TechPowerUp sitesi sayesinde gün ışığına çıktı. Slaytların, Roma‘da gerçekleştirilecek olan 3D Revolution 2014 teknoloji konferansında gösterileceği tahmin ediliyor. Ortaya çıkan slaylardan... Intel’in 2015 Yol Haritası Sızdı

Intel‘in 2015 yol haritası, TechPowerUp sitesi sayesinde gün ışığına çıktı. Slaytların, Roma‘da gerçekleştirilecek olan 3D Revolution 2014 teknoloji konferansında gösterileceği tahmin ediliyor.

Ortaya çıkan slaylardan bizi en çok alakadar edeni, aşağıda gördüğünüz. Görselin felaket olduğunun farkındayım ancak orijinali böyle, bizimle alakası yok. Slaytta, HEDT (High End Desktop) segmentinde, Haswell-E‘nin bu yılın üçüncü çeyreğinde çıkacağını ve 2015’in üçüncü çeyreğinde bizlerle buluşacak olan, Broadwell-E‘ye kadar da yerini koruyacağını görüyoruz. Buradaki bir diğer ayrıntı da, hem Haswell-E hem de Broadwell-E‘nin Intel X99 çipsetli ve LGA 2011-3 soketli anakartlarda kullanılabilecek olması. Güzel.

Güncellenmiş Haswell ‘Devil’s Canyon ise, bu yılın ikinci yarısında geliyor (25 Haziran). LGA 1150 soket ve Intel 8/9 serisi çipset kullanan Devil’s Canyon da, 2015’in ikinci yarısında raflarda yerini alacak olan Skylake işlemcilere kadar tahtını koruyacak (Belki Computex 2015‘te karşımıza çıkabilir bu işlemciler). Görülen (ve zaten tahmin edilebilen) o ki Skylake, yeni bir soket (LGA 1151) ve çipsetle gelecek. O arada gördüğünüz Broadwell “K” işlemciler de, 14nm üretim teknolojisine sahip Haswell mimarili işlemciler (tabi mimariye getirdiği iyileştirmeler de var). Broadwell “K”, LGA 1150 soketli 9 serisi anakartlarla birlikte kullanılabilecek.

15/28 TDP değerlerine sahip “U” işlemcileri, dizüstü ve tabletlerde kullanılan Intel çözümleri olarak karşımıza çıkıyor. “U” işlemcilerde Broadwell mimarisini de, bu yılın üçüncü çeyreğinde görebileceğiz. Skylake de, 2015’in ikinci yarısında karşımıza çıkacak. TDP‘nin 10W ve altına çekildiği “J” işlemciler, bu yılın sonuna kadar BayTrail D mimarisiyle yola devam edecek. 2015’in başındaysa bu işlemciler, yerini Braswell‘li kardeşlerine bıracakacak.

intel-2015-roadmap-2Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.