MacBook Pro’lara 5K! MacBook Pro’lara 5K!
Apple, yeni tanıtılan 15"lik MacBook Pro'ların 5K ekran destekleyeceğini duyurdu. Ürün, 5K destekleyen ilk MacBook olmasıyla göze çarpıyor. Tıklayın! MacBook Pro’lara 5K!

Sahip olduğumuz cihazlar, çözünürlük olayını biraz abartmaya başladılar sanki… Tepe seviye mobil cihazlar kapıyı 2K’dan açarken, tv ve monitörlerimizse 4K’ya geçmeye başladılar.Bu geçiş, artmaya devam ediyor ve edecek. İleride 8K’ları, 16K’ları vs. de göreceğiz. Ancak son olarak kapımızı çalan çözünürlük 5K; bu çözünürlüğü haberimize taşıyan isim ise Apple’ın MacBook Pro’su.

Cupertino’lu, yeni tanıtılan 15″lik MacBook Pro’ların 5K ekran destekleyeceğini duyurdu. Bu ürün, 5K destekleyen ilk MacBook olmasıyla göze çarpıyor. Peki bu ne demek? Şu: Eğer elinizde destekleyen bir monitör varsa, söz konusu MacBook Pro’yu bu ekrana bağlayabilir ve her şeyinizi 5K çözünürlükte görüntüleyebilirsiniz (5K desteki bir bilgisayar arıyorsanız da, 5K Retina Ekranlı iMac’e göz atın deriz).

Kısacası bu ürüne sahipseniz, 4K çözünürlüğün boyunduruğunda kalmanıza gerek yok artık. Burada Apple’ın özel olarak ismini geçirdiği monitör, 27″lik boyutuyla 5K çözünürlük sunan Dell UP2715K. Bu ekrana güç verecek olan GPU ise AMD Radeon R9 M370X; Apple, bu konuyu da es geçmemiş (eh, 5K çözünürlükten bahsediliyor burada, son derece normal).

Bunun haricinde son tanıtılan MacBook, inceliği ve şıklığıyla dikkat çeken bir model olmuştu. Üzerinde son derece küçük bir anakart taşıyan cihaz, şık tasarımı, inceliği ve narinliğiyle dikkatleri üzerine çekmesini bilmişti. Bu bilgisayar hakkında daha fazla bilgiyi şuradan alabilir, cihazın videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Buyrun!Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.