MSI GT70 20D İncelemesi MSI GT70 20D İncelemesi
Her bir diskin ortalama 500 MB/s hıza sahip olduğunu düşünürsek toplamda 1500 MB/s’lik bir okuma/yazma hızından bahsediyoruz demek. Bu hızlar size daha çabuk yüklenen... MSI GT70 20D İncelemesi

Her bir diskin ortalama 500 MB/s hıza sahip olduğunu düşünürsek toplamda 1500 MB/s’lik bir okuma/yazma hızından bahsediyoruz demek. Bu hızlar size daha çabuk yüklenen oyun ekranı ve daha çabuk ekrana gelen photoshop/video efekti şeklinde geri dönüyor. Bir önceki test ettiğimiz Dragon Edition modelinde MSI SuperRAID kullanıyordu. Farkı aşağıdaki HDTune testinden görebilirsiniz.

MSI GT70 tablo 4

SuperRAID’de olduğu gibi MSI yeni GT serisinde Cooler Boost teknolojisini de terfi ettirmiş. Aslında bakarsanız bu terfiden ziyade duruma uyanmak denebilir. Daha önce GPU ve CPU soğutma blokları birbirlerine bağlı değilken yeni soğutma sisteminde MSI bu iki bloğu ısıborusuyla birbirine bağlamış.

MSI GT70 tablo 5

Böylece daha geniş bir blok sağlanıyor ısı belli yerde birikmekten ziyade yayılıyor. Açıkçası eski GT modeli elimizde olmadığı için sıcaklık farkını test edemedik ama MSI’ın verdiği termal kameralar değişikliği ortaya koyuyor.

MSI GT70 tablo 6

MSI GT70 2OD ile gelen üçüncü büyük değişiklik ise Kiler Doubleshot. Bildiğiniz gibi MSI daha önceki modellerde ağ üzerindeki oyun paketlerine öncelik veren KillerEthernet çipini kullanıyordu. Bu yonga paketlerin sıralamasınıb windowstan kendi üzerine alarak hem online oyunların paketlerine öncelik tanıyor, hem de donanımsal olduğu için işlemleri hızlandırıyor. Bu da oyunculara daha düşük ping süresi olarak online oyunlarda avantaj sağlıyor. MSI, Killer Doubleshot ile bunu kablolu ethernete ek olarak kabloz ağ yongasına da taşımış. Böylece hem hem kablolu, hem de kablosuz bağlantıda oyun sunucusuna daha hızlı bağlanabiliyorsunuz.

MSI GT70 tablo 8

Tüm bu özelliklerin yanında MSI GT serisi eski modelinde de bulunan arka aydınlatmalı SteelSeries klavye, AudioBoost ses çıkışları ve Dyaudio hoparlörlerle beraber geliyor.
Gelelim MSI GT70 2OD’nin performansına; 3D Mark Vantage’de Performans ayarında 26830 skor alan GT70 şimdiye kadarki en yüksek skorlardan birine imza atıyor. PC Mark 7’de ise 6712 gibi yine çok ciddi bir skorla karşılaşıyoruz. Bu skorda SuperRAID 2 SSD’nin de katkısı büyük. Son olarak render için düşünenler için Cinebench skorumuz 8.08
Oyun performansında da GT70 Extreme edition Haswell işlemcisinin ve 780 ekran kartının faydalarını gösteriyor. Donanımların kabusu olan Crysis 3’te tüm ayarları maksimum yaptığımızda bile ortalama 22 FPS’lik bir sonuç aldık. 1920×1080 çözünürlükte AntiAliasing açıkken bu skoru almak her notebookun harcı değil. Yine de bizim tavsiyemiz bu kadar yüksek çözünürlükte Antialiasingi hiç açmamak ya da düşükte tutmak. Crysis dışında popüler FPS oyunlarından Battlefield 3?te de skorlar tatmin edici. Yine en üst seviye grafik ayarlarında MSI GT70 yaklaşık 45 FPS’lik bir hız sunuyor.

Sonuç
Yukarıda yazdıklarımızdan sonra sonuçlar ortada. Yorumu size bırakıyoruz.

Güncelleme:

Mühendislik örneği olarak bize ulaşan ürün artık satışta. Konfigürasyon olarak kasa görünümü değişen modeli Sanalmarketim.com?da bulabilirsiniz. Satış fiyatı 3799 dolar.Burak Akmenek Kurucu

İlk parasını ortaokulda 64'ler dergisine makale yazarak kazanan Burak, o zamandan beri oyun ve donanım basınında yer aldı. PC Gamer,CHIP, Oyungezer, Level,Nintendo,Skyturk-Next Level TV programı gibi bir çok yayında çalışan Burak Akmenek FPS ve MMORPG tutkusundan hiç vazgeçmedi. Fragtist.com'un kurucusudur.