Yeni VAIO’lar Geliyor! Yeni VAIO’lar Geliyor!
Sony, geçtiğimiz yıl bu zamanlar bilgisayar sektöründen çekildiğini açıklamış; buraya harcadığı enerjiyi mobil cihazlar departmanına kanalize edeceğini belirtmişti. Sony için işler o tarafta da pek... Yeni VAIO’lar Geliyor!

Sony, geçtiğimiz yıl bu zamanlar bilgisayar sektöründen çekildiğini açıklamış; buraya harcadığı enerjiyi mobil cihazlar departmanına kanalize edeceğini belirtmişti. Sony için işler o tarafta da pek iyi gidiyor diyemeyeceğiz, ancak konumuz şimdilik bu değil. Şimdiki konumuz, Sony’den sonra ortaya çıkan VAIO bilgisayarlar.

Japan Industrial Partners (JIP) isimli bir şirkete satılan marka, tamamen Sony’den kopmuş durumda. Ancak efsanevi “VAIO” logosu değişmiş değil. Tokyo’da lansmanı gerçekleştirilen iki yeni VAIO, VAIO Z ve VAIO Z Canvas ismini taşıyor. Bahsi geçen ilk ürün, amiral gemisi niteliğinde. Hem dizüstü, hem de tablet bilgisayar olarak kullanılan ürün, 1600$ civarında bir fiyat etiketine sahip. İkinci ürünse, çıkarılabilir klavyeye sahip daha hafif, küçük ve ucuz bir model.

Bilgisayarların teknik özelliklerine değinelim biraz da. VAIO Z, 13.3″lik bir ekrana sahip ve Intel Core i5/i7 işlemcilerle geliyor. Alüminyum/karbon bir kasaya ve SSD depolamaya sahip olan bilgisayar, firmanın deyimine göre 0.3 saniyede uyanabiliyor. 15.5 saatlik pil ömrü olduğu bahsedilen ürün, JIP’nin deyimiyle tam bir canavar bilgisayar. Ön siparişlerin bugünden itibaren alınmaya başladığını belirtelim.

VAIO Z Canvas, büyük biraderi VAIO Z’den pek çok yanıyla ayrılıyor. Bu, bir dizüstü bilgisayardan ziyade tablet; Microsoft’un Surface Pro‘suna rakip olacak cinsten. Core i7 işlemci, 256GB SSD ve 16GB’lık bellekle gelen bilgisayar, arkasında bulunan ve açılabilen ayağı sayesinde masada dikey konumda tutularak kullanılabiliyor. Ürünle birlikte bir  stylus geldiğini de söylemeliyiz. Ayrılabilen klavyesi de cabası. VAIO Z’nin aksine ürün, biraz daha gecikecek. Z Canvas için ilk siparişlerin Mayıs’ta alınacağı belirtiliyor.

Son olarak satın alınma sonrası piyasaya çıkan VAIO Fit ve VAIO Pro’nun, yine Sony ile işbirliği içerisinde satıldığını belirtelim. Sony VAIO Z’nin tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.