GTA V’i NVIDIA GeForce GTX 960’la Oynadık! (Video) GTA V’i NVIDIA GeForce GTX 960’la Oynadık! (Video)
NVIDIA’NIN DÜNYASINA GİRME VAKTİ! GTA V’i kurduk, sırada ne var? Ekran kartımız bir GeForce olduğundan ilk iş, NVIDIA’nın GTA V için çıkardığı GameReady Driver’ı... GTA V’i NVIDIA GeForce GTX 960’la Oynadık! (Video)

NVIDIA’NIN DÜNYASINA GİRME VAKTİ!
GTA V’i kurduk, sırada ne var?

Ekran kartımız bir GeForce olduğundan ilk iş, NVIDIA’nın GTA V için çıkardığı GameReady Driver’ı kuruyoruz. Firmanın, merakla beklenen yeni oyunlar için özel olarak çıkardığı bu sürücüler, söz konusu oyundan en yüksek kalite/performansın alınmasını garantiliyor. Eh, elimizde böyle bir fırsat varken neden kullanmayalım ki?

Bu sürücüyü yükledikten sonra da, beraberinde gelen GeForce Experience’ı kurcalamaya başlıyoruz. Peki nedir GeForce Experience? Yukarıdaki videoda anlattım; ancak dilerseniz, Burak’ın GeForce Experience incelemesine de aşağıdan ulaşmanız mümkün:

Öncelikle uygulamanın, bu videodan bu yana gelişim gösterdiğini belirtelim (ki yeniden söylüyorum; her şeyiyle ilk sayfadaki videoda anlattım zaten). Gerçi en büyük yeniliklerden biri olan Shield konusuna hiç gir(e)meyeceğim; zira onun yeri burası değil. Onu da geçtim, hayatımda hiç bir Shield görmediğim için, ne desem havadan olacak. O yüzden doğrudan, videoda fazla bahsedilmeyen ShadowPlay’e geçiyorum.

ShadowPlay, hem oyundan görüntü alan; hem de Twitch gibi sitelerde canlı yayın yapan kullanıcılar için tek kelimeyle nur nimet. Kullanımı kolay, bedava ve sistem performansını çok çok az etkiliyor. ShadowPlay’in tüm özellikleri, aşağıdaki gibi.

-GPU hızlandırmalı H.264 video kodlayıcı
-Shadow Mode’da oyunun son 20 dakikasına kadar kaydeder
-Manual Mode’da sınırsız uzunlukta video kaydeder
-Twitch’e yayın yapar
-160 Mbps hızda 4K kadar çözünürlükte kayıt yapar
-Performans üzerinde minimum etki
-Tam masaüstü yakalama (yalnızca masaüstü GPU’lar)

İşi GPU yaptığından sisteme yüklenmeyen bu özellik, henüz BETA aşamasında. Ancak yine de gayet iyi ve performanslı bir şekilde çalışıyor; ki ilk sayfamızdaki videonun tüm görüntülerini kendisiyle aldık.

Sistemi sömüren, ücretsiz versiyonu kuş gibi özelliklere sahip olan tüm o uygulamaları bir çırpıda silip atmamıza sebep olan ShadowPlay’i seviyoruz biz. Eğer bu tür bir uygulamaya ve uyumlu bir NVIDIA ekran kartına sahipseniz, kesinlikle ShadowPlay’i kullanın deriz.

fragtist-geforce-experience-gta-vYiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.