GTA V’i NVIDIA GeForce GTX 960’la Oynadık! (Video) GTA V’i NVIDIA GeForce GTX 960’la Oynadık! (Video)
GTA V’TE DE HAYAT BULAN ÖZEL NVIDIA TEKNOLOJİLERİ Şimdi sıra geldi, GTA V’e can veren muazzam grafiklerde payı olan çeşitli NVIDIA teknolojilerine. Burada dikkat... GTA V’i NVIDIA GeForce GTX 960’la Oynadık! (Video)

GTA V’TE DE HAYAT BULAN ÖZEL NVIDIA TEKNOLOJİLERİ
Şimdi sıra geldi, GTA V’e can veren muazzam grafiklerde payı olan çeşitli NVIDIA teknolojilerine. Burada dikkat çekmek istediğimiz şu teknolojiler var: DSR, TXAA, MFAA ve PCSS. Şimdi bu teknolojileri biraz daha açalım dilerseniz.

İlk olarak, daha önce de birkaç kez bahsettiğimiz DSR teknolojisine bir kez daha değinmek istiyorum.

DSR
Maxwell mimarili kartlar, Dynamic Super Resolution (DSR) teknolojisi sayesinde 1080p ekranlarda bile daha net, daha keskin bir deneyim sunuyor.

DSR şöyle işliyor: Görüntüyü 2K/4K ya da daha yüksek bir çözünürlükte işledikten sonra kart, 13-tap Guess filtresi ile görüntüyü monitörün çözünürlüğüne indirgiyor. Böylece de ortaya, doğrudan FullHD olarak işlenen görüntüden çok daha kaliteli bir görüntü çıkıyor. Ancak bu teknoloji, GTX 960’ın boyunu biraz aşıyor diyebiliriz. Hele ki GTA V gibi oyunlarda. CS: GO ya da Team Fortress gibi fazla sistem canavarı olmayan isimleri oynarken çözünürlüğü artırdığımda, sıkıntısız ve çok daha iyi bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Ancak GTA V’te bu biraz zor.

DSR’ın, GeForce Experience üzerinden etkinleştirildiğini belirtelim.

fragtist-4k-vinewood

İşte 4K Los Santos manzarası! (En azından yeniden boyutlandırmadan önce 4K idi.)

NVIDIA TXAA / MFAA
Temporal Anti-Aliasing (TXAA), kenar yumuşatmayı geliştiren bir NVIDIA teknolojisi. Firmaya göre TXAA, özellikle de GTA V gibi yoğun atmosferli oyunlarda “film kalitesinde görüntü” sunuyor; ki yalan olduğunu söylemek zor. Teknoloji, bir yandan AA’nın kalitesini artırırken (ki bu da, kaliteden ödün vermeden daha düşük MSAA kullanımının önünün açılması demek); diğer yandan da AA esnasında köşelerde oluşabilen parıltıyı elimine ediyor ve sadece NVIDIA kartlarla birlikte çalışıyor.

Peki TXAA’nın performansı nasıl? Şöyle: MSAA 2X + TSAA, MSAA 4X benzeri bir kalite sunuyor. MSAA 4X + TXAA ise, MSAA 8X kadar kaliteli sonuçlar elde etmemizi sağlıyor. Böylelikle, yukarıda da dediğimiz gibi kaliteden ödün vermeden daha düşük MSAA değeri seçebiliyoruz. Oyuna girmeden önce yaptığımız optimizasyonda, GeForce Experience’ın MSAA ve dolayısıyla TXAA’yı kapattığını belirtelim (TXAA, MSAA ile birlikte çalışan bir özellik çünkü). Bu özelliği manuel olarak “açtığımızda, görsel anlamda ortaya çıkan farkı göememek mümkün değildi. Daha da iyisi, performansta büyük düşüşler yaşamadık. Ancak buraya şu notu ekleyelim: NVIDIA GeForce GTX 960’la, MSAA 2X + TXAA’dan yukarı çıkmamanızı tavsiye ederiz. Bu ayar seti de yeterli görsel güzelliği sağlıyor zaten.

NVIDIA’nın Maxwell mimarili kartlar için geliştirdiği MFAA da (Multi-Frame Sampled Anti-Aliasing), AA kalitesini artıran; ancak bunu, çok daha az bir performans kaybıyla yapan bir teknoloji. Bu özelliğin nasıl çalıştığını, detaylı olarak aşağıdaki videodan görebilirsiniz.

Şimdi gelelim görselliği zenginleştiren; ya da baltalayan bir diğer şeye: Gölge kalitesi ve PCSS!

NVIDIA PCSS
Az önce değindiğimiz gibi gölgeler ve gölgelerin kalitesi, en azından benim için oyun deneyimini büyük oranda yükselten bir şey. Düşük kaliteli ve düşük çözünürlüklü keskin gölgeler, oyundan aldığınız grafiksel hazzı çok fena baltalayabiliyor. Peki GTA V’te durum ne ve PCSS bunun neresinde duruyor?

Öncelikle PCSS’yi biraz açalım. NVIDIA’nın “film kalitesinde görüntü” sunma amacının ikinci ayağı olan Percentage Closer Soft Shadows (PCSS), daha yumuşak ve çok daha gerçekçi gölgeler sunuyor. PCSS, aynen gerçekte olduğu gibi cisim gölgeden uzaklaştıkça gölgeyi dağıtıp yumuşatıyor. Örneğin bir ağacın gövdesinin gölgesi daha netken, gölgeden uzaklaşan yaprakların gölgesi daha yumuşak ve gerçekçi oluyor. GTA gibi kalabalık ve dağın, bayırın, ağacın, araçların, binanın bol olduğu bir oyunda bu, gerçekten fark yaratan bir özellik.

fragtist-nvidia-pcss

Ağacın gölgesine dikkat…Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.