Kablosuz Ağınızdaki Kaçakları Nasıl Bulursunuz? Kablosuz Ağınızdaki Kaçakları Nasıl Bulursunuz?
Evinizde kullandığınız kablosuz ağınıza şifre verdiniz, peki yeterli mi? Kablosuz ağları aşmak için kullanılan bir sürü yöntem var, ya bunlardan birisi ile ağınıza girildiyse... Kablosuz Ağınızdaki Kaçakları Nasıl Bulursunuz?

Evinizde kullandığınız kablosuz ağınıza şifre verdiniz, peki yeterli mi?

Kablosuz ağları aşmak için kullanılan bir sürü yöntem var, ya bunlardan birisi ile ağınıza girildiyse ve sizin haberiniz yoksa? Durup dururken internetiniz yavaşladı mı, videolar inmiyor mu? Evdeki ağınızın güvenliğini artırmak için, ağa bağlı tüm cihazları kontrol etmek istemez misiniz? İşte bunun kolay bir yolunu size anlatacağız.

Bu konuyu Windows işletim sistemi üzerinde çözmek için “Who Is On My WiFi” (kısaca WIOMW) isimli programı öneriyoruz. Bu program bedava ve kullanımı çok kolay. Programı buraya tıklayarak kendi sitesinden indirebilirsiniz.

Programı kurun ve çalıştırın, ilk başta bir tutorial çıkacak, oradaki adımları teker teker uygulayarak programın en basit kullanımını öğrenebilirsiniz. Program önce sizden bir ağ taraması (network scan) başlatmanızı isteyecek. Ağ taranıp bağlı tüm cihazlar listelenince bu listede cihazların isimlerini, donanım numaralarını (MAC address), ağ adreslerini (IP address) ve o anda ağa bağlı olup olmadıklarını (connected) görebilirsiniz.

Ağınıza bağlı tüm cihazları bir düşünün, akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar, ADSL veya fiber-optik modemler, eğer ağ özelliği varsa akıllı TV’ler ve Digiturk/D-Smart gibi yayın kutularının hepsi listede gözükecektir. Emin olduğunuz cihazlar varsa, bunları bilinen/bilinmeyen (known/unknown) sütunundan bilinen olarak işaretleyebilirsiniz. Emin olamadığınız cihazlar için ise, her birinin ayarlar (veya kullanıcı ayarları, bağlantı ayarları menüleri) ekranlarına girip donanım numaralarını (MAC address) not edip bu listeden karşılaştırmanız gerekli.

Eğer evinizde bağlı tüm cihazlar listede tamamsa hepsine ilk sütundan birer isim verip işlemi tamamlayabilirsiniz. Bu listeyi, sağ üst köşedeki kaydet (save changes) butonuna basıp kaydedin. Emin olamadığınız cihazlar için şüpheli yaklaşmaya başlayabilirsiniz. Hemen kablosuz ağ şifrenizi değiştirin ve tüm cihazlarınızda güncelleyin. Şifre güncellemesi için internet servis sağlayıcınızın teknik destek hattından yardım almanız gerekebilir.

Umarız bundan sonra içiniz daha rahat uyuyabileceksiniz.Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.