Kategoriler

ULTRA STREET FIGHTER IV ve Dövüş Oyunlarında Başarının İpuçları

Dövüş oyunu hayranlarının diğer türlerin oyuncularından birkaç farkı bulunmaktadır. Çok az bir kısmı “oyunu bitireyim de köşeye koyayım” der çünkü oyunu –tüm karakterlerle bitirmek bile- birkaç günü alacaktır. Dövüş oyunu sevenler oynadığı karakteri “öğrenmek” ister. Ki öğrenmek kısmı bile aylarca sürer. Öğrenenlerin küçük bir kısmı da usta olmak ister. Usta olanların ufak bir kısmı da “pro-gamer” olmak ister. Buradaki öğrenme > ustalık > pro-gamer aşamalarını tek tek anlatmayacağım çünkü ustalık ve pro-gamer kuralları SF’ye özel değildir. Öğrenme ve ustalığa geçiş kısmını netleştirme adına bazı genel tavsiyelerimizi bu yazıda bulabilirsiniz. Bunları bilmek size ancak zaman kazandıracaktır, oynanış avantajı değil.

İşte ULTRA STREET FIGHTER IV ve hatta tüm dövüş oyunlarında başarılı olmanın sırları.

Fragtist-sf-1-752

Kendinizi Tanıyın
Nasıl bir dövüş tarzınız var? Defansif oynarken sıkılıyor musunuz? Agresif oynamak keyif mi veriyor? İkisinin arasında bir yerde misiniz? Çevirmeli hareketleri kolaylıkla yapabiliyor musunuz? Bu tip soruların cevapları karakterinizi gösterecek ve ona göre dövüşçü seçmenizi sağlayacaktır. Elbette her tip dövüşçüyle de oynayabilirsiniz, ama adımları teker teker çıkmak, sonrası için daha işe yarayacaktır. Shoto’cular yani Ken, Ryu, Akuma gibi fireball atan karakterler ile Abel, Zangief, T.Hawk, Hakan gibi yakın dövüşçüler farklı teknikler gerektirir. Guy, Yun, Yang, Fei Long, M.Bison, Ibuki gibi ortada dövüşebilen karakterler de iki stili harmanlamayı gerektirir ama diğerlerine göre oynaması daha zordur.

Oyunun Mekaniklerini Bilin
Karakteri seçtiniz, çünkü oyun nasıl “işliyor” onu benimsemeniz lazım. Elbette oyunda onlarca mekanik var, hepsini yazmak israf olacaktır, pek çoğunu oynayarak hemen anlayabilirsiniz ama bu mekaniklerin hangilerine dikkat etmeniz gerektiğinin altını çizmek gerekirse:

Fragtist-sf-rehber1 (2)

İyi Kapın, Kendinizi Kaptırmayın
Hafif Yumruk + Hafif Tekme tuşlarına bastığınızda rakibi kaparsınız. Rakibinizi kapmaktan çekinmeyin çünkü rakibin yere kapaklanması (ki bunun recover’ı yok) hem psikolojik olarak rakibi bozmakta hem de size düşünmek için zaman kazandırmaktadır. Rakip de sizi kapmak isteyecektir elbette, burada mutlaka dikkat etmeniz gereken nokta, kendinizi kaptırmamak için kapma tuşlarına animasyon başlamadan önce basmanız gerektiğidir. Böylece kapma geri sekecektir. Kapmaktan kaçmak biraz tecrübe ve dikkat gerektirmektedir. Rakip dövüşçüyü tanımak da gerekir. Hangi hareketten sonra kapma hareketi işlevseldir bilmek lazım. Örneğin Rose ileri dash yapıp çok hızlı kapabilmektedir. Aynı şekilde Ken de. Kimi karakterin kapma alanı daha geniştir, bunu bilirseniz o alanda dikkatli olursunuz, mesela Zangief’in kapma alanı oldukça geniştir, bunu bilirseniz kolay lokma olmazsınız.

1 2 3

Görüntülenmeler:
26
İlgili Kategoriler
Dosya Konusu · Rehber