ASUS ROG, Dünyanın İlk Display Stream Compression Monitörünü Tanıttı ASUS ROG, Dünyanın İlk Display Stream Compression Monitörünü Tanıttı
ASUS ROG, AMD’nin E3 2019'daki etkinliğinde, Display Stream Compression (DSC) teknolojisine sahip ilk monitörünü tanıttı. ASUS ROG, Dünyanın İlk Display Stream Compression Monitörünü Tanıttı

ASUS ROG, AMD’nin E3 2019’daki “Next Horizon Gaming” etkinliğinde, 43 inçlik dünyanın Display Stream Compression (DSC) teknolojisine sahip ilk oyuncu monitörünü tanıttı. Display Stream Compression teknolojisi, ultra yüksek çözünürlükteki videoları görsel kalite kaybı olmadan tek bir arabirimden aktarabilen bir sıkıştırma standardı olarak göze çarpıyor.

Yeni ROG monitörü, DSC teknolojisiyle tek bir DisplayPort 1.4 aracılığıyla 4K 144 Hz çözünürlükteki görüntüleri, görsel kaliteyi olumsuz etkileyen Chroma subsampling olmaksızın, ayrıntılı ve pürüzsüz şekilde gösterebiliyor.

Oyuncu monitörleri önceden bu performansı sağlayabilmek için, video sinyalini PC’den aktarmak amacıyla iki DisplayPort bağlantısına ihtiyaç duyuyordu. Bu da genellikle karmaşık sürücü yapılandırması gerektiriyordu ve oyun sırasında HDR destekli ve değişken yenileme oranlı görüntülerin aktarılmasını engelliyordu. Yeni ROG monitörü, tek DisplayPort 1.4 bağlantısı üzerinden hem HDR hem de değişken yenileme oranlarını destekleyerek bu sorunları ortadan kaldırıyor.

Yeni ROG monitör, genellikle daha küçük panellerde bulunan ultra hızlı ve değişken yenileme hızlarından ödün vermiyor. AMD Radeon FreeSync 2 HDR teknolojisi, monitörün kare hızını GPU çıkışıyla eşitliyor. Böylece en iyi duruma getirilmiş giriş gecikmesi rekabetçi oyunculara büyük bir avantaj sağlıyor.

HDR desteği, kontrast aralığını genişletir ve normal SDR’den daha fazla derinliğe sahip bir görüntü için daha derin siyahlar ve daha parlak beyazlar sunuyor. Yeni ROG monitör, 10 bit görüntü işleme ve 1000 cd/m² değerindeki üst parlaklığa sahip. Böylece VESA DisplayHDR 1000 teknik özelliklerini de karşılıyor. Bölgesel karartma, VESA’nın standardının siyah seviye performans gereksinimlerinin eşleştirilmesinde önemli bir rol oynarken, DCI-P3 gamının yüzde 90’ını kapsayan panel ise yüksek renk performansı sunuyor.

SmoothTouch’a Sahip Philips 242B9T İnteraktif Ekran Çıkıyor