ASUS ROG, CES 2020’de Yeni Oyuncu Ürünlerini Tanıttı ASUS ROG, CES 2020’de Yeni Oyuncu Ürünlerini Tanıttı
ASUS, CES 2020’de yeni ROG oyuncu ekipmanlarını tanıttı. Ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz. ASUS ROG, CES 2020’de Yeni Oyuncu Ürünlerini Tanıttı

ASUS, CES 2020’de yeni ROG oyuncu ekipmanlarını tanıttı. Yeni modeller arasında ROG Strix Scope TKL Deluxe mekanik klavye, ROG Strix Impact II Wireless fare ve dahili joystick’e sahip ROG Chakram kablosuz fare yer alıyor. CES 2020’de ayrıca ROG Strix Go 2.4 kablosuz kulaklık ve ROG Pugio II kablosuz fare de tanıtıldı.

ROG Strix Scope TKL Deluxe

FPS oyunlarına uygun olacak şekilde geliştirilen ROG Strix Scope TKL Deluxe, nümerik klavyenin bulunmadığı bir tasarıma sahip. Ürün, örgülü ve çıkarılabilir USB Type-C kablosuyla geliyor.

Scope TKL Deluxe, nümerik klavyeye yer verilmeyen tasarımı sayesinde oyun oynarken fare ve klavye tuşlarının birbirine yakın olmasını sağlıyor. Mıknatıslar aracılığıyla klavyeye takılan bilek desteği de bulunuyor.

ROG Strix Scope TKL Deluxe’ün tasarımında kişiselleştirme olanakları da yer alıyor. Kullanıcılar Alman üretimi Cherry MX RGB Red, Blue, Brown ve Speed Sliver anahtarları arasında tercih yapabiliyor. ROG Strix Scope TKL Deluxe, 1000 Hz sorgu oranına sahip.

MSI Vigor GK50 İncelemesi | Mekanik Klavyenin Tanımı Değişiyor!

Strix Scope TKL Deluxe, sol tarafta normalden daha büyük bir Ctrl tuşuna yer veriyor. Oyunlarda rahatlık sağlayan bu büyük Ctrl tuşunun ve diğer büyük tuşların altında yer alan Costar sabitleyicisi, oyun sırasında tuşların kenarlarına basıldığında bile düşük direnç veriyor. F5 ile F12 arasındaki tuşlar hızlı geçiş anahtarıyla medya kontrol tuşlarına dönüşebiliyor. Medya kontrol modundayken F12 tuşuna basarak geçilen gizli mod, tüm açık uygulamaları gizleyip sesi kısıyor.

Scope TKL Deluxe, aydınlatmayla geliyor. Her bir tuş ve kilit göstergesinde ayrı RGB LED bulunuyor. ROG logosu da kendine ait LED’lerle aydınlatılıyor. Klavyenin ön kenarında bulunan 26 RGB LED’li ışık şeridi de parlaklık sağlıyor. Kullanıcılar 11 farklı efekt (10 varsayılan ve 1 kişisel efekt) ve renk yelpazesiyle kendilerine özgü görünüm oluşturabiliyor. ROG Aura Sync sayesinde Scope TKL Deluxe, Aura Sync uyumlu diğer bileşenlerle senkronize edebiliyor. Klavyeye bir adet varsayılan profile ek olarak belirli program veya oyunlara atanabilen beş adet özel profil kaydedilebiliyor. Fn tuşuyla veya Armoury II yazılım aracıyla bu profiller arasında geçiş yapılabiliyor. Neredeyse tüm tuşları programlanabilen klavyede makroları kaydetmek de mümkün.

ROG Strix Impact II

ROG Strix Impact II Wireless, yeni 16.000 DPI sensörle 40g ivmeye kadar saniyede 400 inç hassaslık sağlıyor. 2,4 GHz radyo frekanslı kablosuz bağlantı ise düşük gecikme ve uzun pil ömrü sunuyor. Şarj ederken oyun oynamaya devam etmek isteyenler USB-C kablosunu bağlayıp kullanma seçeneğine de sahip.

Logitech MK470 İncelemesi | Dünyanın En Sessiz Klavye ve Faresi!

Önceki modelle aynı boyutlarda olan Impact II Wireless her iki elde de kullanılabiliyor. Sol taraftaki tuşlara sık kullanılan kısayollarını atamak mümkün. Kullanıcılar özel bir tuşla dört farklı hassaslık ayarı arasında geçiş yapabiliyor. Mevcut ayarın hangisi olduğu farklı renkte ışıklarla anlaşılabiliyor.

Birbirinden ayrılan sol ve sağ tuşlarda, anahtarla arada gevşeme olmasını engelleyen bir pivot mekanizması kullanılıyor. Impact II Wireless’taki anahtar yuvası tasarımı Omron DSF ve D2FC serisi anahtarları da destekliyor.

Strix Impact II Wireless’ta biri logonun diğeri de tekerleğin altında olmak üzere iki ayrı RGB aydınlatma bölgesi bulunuyor. Bu bölgenin renkleri ve efektleri birbirinden bağımsız olarak ayarlanabiliyor. Fare ayrıca, Aura Sync uyumlu bileşenlere sahip bir bilgisayarla birlikte kullanıldığında Armoury Crate yazılımıyla oluşturulan aydınlatma sisteminin bir parçası haline getirilebiliyor. Armoury Crate yazılımında ayrıca Impact II Wireless’ın yüzey kalibrasyonu ayarları, tuş atamaları ve profilleri de değiştirilebiliyor.

ROG Chakram

ROG Chakram’ın en çok göze çarpan yeniliği sol tarafında yer alan dahili joystick. Joystick analog modda çalışırken uçuş simülasyonları, yarış oyunları ve açık dünya yapımları için ideal kontrolleri sunuyor. Dijital modda ise FPS ve gerçek zamanlı strateji oyunlarında kullanılabilen dört yönlü bir kontrolcüye dönüşüyor. Baş parmak ile kontrol edilen bu parça için iki farklı boyda başlık veriliyor. Böylece joystick’i parmak boyutuna göre ayarlamak mümkün oluyor. Ayrıca bu parça olmadan oyun oynamak isteyenler de joystick’i çıkarıp yuvayı bir kapakla örtebiliyor.

ROG Chakram yarı saydam plastikten üretilen mat kaplama üst kısımla geliyor. Ana tuşlar ve avuç içi desteği mıknatıslarla sabitleniyor. Ana tuşlardaki yaylı pivot mekanizması anahtarla arada gevşeklik olmasını önlüyor. Farenin her iki yanı da dokulu. Joystick, beş adet programlanabilir tuş ve tekerlek ile birlikte gelen Chakram, Teflon ayaklara da sahip.

Ön kenar boyunca uzanan ışık şeridi, tekerlekteki RGB LED’ler ve gövdedeki arka aydınlatmalı logonun tamamı ROG Armoury II yazılımıyla ayarlanabiliyor. Kullanıcılar ayrıca bu yazılımla farenin her türlü ayarını yapabiliyor. Chakram tüm renk yelpazesiyle yedi farklı aydınlatma efektine sahip. ROG Aura Sync aracını kullanarak Chakram’ı Aura Sync uyumlu bileşenlere sahip bir bilgisayarla senknronize edebilmek de mümkün.

HyperX, CES 2020’de Yeni Oyuncu Ürünlerini Tanıttı

16.000 DPI maksimum hassaslığa sahip olan ROG Chakram’ın alt kısmında yer alan DPI tuşunu kullanarak dört farklı seviye arasında geçiş yapılabiliyor. Armoury II yazılımına erişemeyen kullanıcılar daha ayrıntılı DPI ayarı yapabilmek için Chakram’ın DPI On-The-Scroll özelliğinden yararlanabiliyor. Bu özellik sayesinde tekerlek kullanılarak hassaslık 100 DPI aralıklarla 100 ile 16.000 DPI arasında ayarlanabiliyor.

ROG Chakram’ın anahtarları ittirerek sabitlenebilen özel yuvalarında 50 milyon tıklamaya dayanıklı Omron anahtarları yer alıyor. Farklı bir anahtar direnci isteyen kullanıcılar ürünle birlikte gelen diğer bir çift anahtarı da kullanabiliyor. Farklı Omron anahtarlarını tercih eden kullanıcılar da kendi sevdikleri anahtarları satın alıp kullanabiliyor. Chakram, D2F ve D2FC serisi anahtar modelleriyle uyumlu çalışıyor.

ROG Chakram’ın mıknatıslı avuç içi desteğinin altında USB bağlantı aygıtı ve özelleştirilebilir logo bulunuyor. Kullanıcılar burada ROG logosuna veya aksesuar kitindeki boş parçayı kullanarak kendi tasarımlarına yer verebiliyor. USB bağlantı aygıtı 2,4 GHz RF ile kablosuz bağlantı imkanı sunuyor. Chakram, 1000 Hz sorgu oranına sahip.

Pil ömrü

ROG Chakram, 2,4 GHz bağlantı modunda RGB LED’ler çalışırken 48 saate, LED’ler kapalıyken ise 79 saate kadar pil ömrü sunuyor. Pil bittiğinde de USB kablosu veya Qi uyumlu herhangi bir kablosuz şarj platformu ile Chakram’ı kullanmaya devam etmek mümkün. Fare, USB 3.0 üzerinden bağlandığında 80 dakikada tamamen şarj oluyor. Fare, 15 dakikalık şarjla da 12 saate kadar pil ömrü sunuyor. Chakram, Bluetooth üzerinden uyumlu cihazlara da bağlanabiliyor. Bluetooth ile bağlantı sağlandığında RGB açıkken 53 saate, kapalıyken ise 100 saate kadar pil ömrü sunuluyor.

AMD Radeon RX 5600 GPU Serisi Duyuruldu!