Oyuncular İçin Ekipman Setleri #2 – MOBA Oyuncular İçin Ekipman Setleri #2 – MOBA
Oyun oynarken birçok ekipmanı bir araya getirip, en rahat ettiğimiz setleri seçmeye özen gösteriyoruz. Özellikle fiyat performansı araya girdiğinde, hem dayanıklı olmasını, hem de... Oyuncular İçin Ekipman Setleri #2 – MOBA

Oyun oynarken birçok ekipmanı bir araya getirip, en rahat ettiğimiz setleri seçmeye özen gösteriyoruz. Özellikle fiyat performansı araya girdiğinde, hem dayanıklı olmasını, hem de sayısız tık’a katlanabilmesini istiyoruz.

Özellikle söz konusu MOBA türü olunca, işin rengi değişiyor. Biz de bu nedenden siz sevgili MOBA türünün çılgınlarına, özel bir set belirlemek istedik. Sizlere sırasıyla önce fare, klavye, ardından kulaklık ve son olarak mousepad önereceğiz.

İlk konuğumuz Logitech G302 Daedalus Prime MOBA Oyuncu Faresi
“Neden Logitech?” sorusunu soracağınızı bildiğim için şimdiden cevap vermek isterim. Logitech’in en önemli özelliği profesyonel oyuncularla ürünleri test etmesi. Cenevre’de yer alan Daniel Borel Innovation Center‘da bu durumu bizzat deneyimledim. Oradaki maceralarımızı merak ediyorsanız sizi şu linke davet edebiliriz.

Asıl konumuza dönecek olursak, Logitech G302 Daedalus Prime Moba Gaming Mouse adından da anlaşılacağı üzere oldukça özel bir fare. Bir MOBA oyuncusunun tercih edebileceği en başarılı ürünlerden biri. Zaten G302 MOBA türüne özel olarak üretilmiş. Benim biri MOBA türünde fazla zaman harcıyorsanız, tık dayanıklılığının ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Ürünün hafifliği ve hızlı olması da diğer önemli bir konu. Ne kadar çok tık, o kadar yüksek performans. G302’nin metal yaylı germe sistemi, sağ ve sol tıklamaların hızlı, doğru işlev görmesini sağlıyor.

Fragtist-g302

G302 saniyede 5 tıklamayı kaydedebiliyor. Ayrıca 20 milyon tıklamaya da dayanıklı. Altı adet programlanabilir tuşu var ve dilersek bunları kişiselleştirebiliyoruz. Kısa yol tuşlarına makrolar yapabiliyor ve böylece MOBA türündeki oyunlarda daha çılgın taktikler uygulayabiliyoruz. Logitech Gaming Software kullanarak tuşlara herhangi bir oyun komutu veya çoklu komut makrosu atayabiliyoruz. Ayrıca G302 dört DPI ayarı ile kaliteli pikselde hedefleme için kolayca vites küçültebiliyoruz veya yüksek hızlı navigasyon için vites yükseltebiliyoruz. Ayrıca bunu oyun sırasında yapabiliyoruz.

G302’nin diğer güzel yanı ise tasarımının hafif olması. Düşük sürtünmeli ayağı ve dayanıklı birincil tuşları, eSpor oyuncularının iki yıl boyunca günde tam 15 saat oynamasıyla test edilmiş. İtiraf etmek gerekirse yaklaşık 10 saat boyunca G302 ile DotA 2 oynadım ve fareye çok ılımlı yaklaştım. Her ne kadar G602 kalbimi çoktan kazanmış olsa da G302, MOBA denildiğinde tasarım olarak bir tık ötede. Bilek hareketlerimizi kısıtlamıyor ve ve fare, çok rahat kavranabiliyor. Herhangi bir şekilde ellerimiz terlese bile maksimum dayanıklılık ve performans gösteriyor ve el hareketlerini ekrandaki aksiyonlara en doğru şekilde yansıtmamızı sağlıyor. Buna ise Delta Zero Teknolojisi deniliyor. Fare, parmak ucu ve kavrama yerleri için optimize edilmiş.

Kısacası G302 hafif ve küçük tasarımının yanında tıklamaya dayanıklı en tatlı farelerden biri. Eğer MOBA türüyle sık sık zaman harcıyorsanız, bu ürün tam size göre. Ben test ettim ve onayladım.  Fare kaydıma tuşuna yakın olan mini hız tuşu da elimizin altında olunca, iş daha da kolaylaşıyor. İmleci dilediğimiz zaman hızlandırabiliyor veya yavaşlatabiliyoruz. Bu da MOBA türünün öne çıkan diğer bir özelliğidir. Farenin tık dayanıklığı ve kaydırmasındaki hassasiyet, oyuncuyu rahat ettirmelidir. Son olarak Team SoloMid, Cloud9, CJ Entus Frost ve Invictus gibi profesyonel MOBA oyuncularının, G302’yi test edenler arasında yer aldığını belirtelim. Oyuncuların test ettiği bir ürün aslında bu; oyuncularla iç içe geliştirilmiş.

Farenin ölçüleri: 114 mm X 65 mm X 35 mm (U x G x Y) / Kablo uzunluğu: yaklaşık 2013 cm / Ağırlık: 128 gr (kablo dahil)

Fiyatı da KDV dahil 149 TL.

(Bana, yıllar boyu kullandığım G3’ümü hatırlattı bu fare… -Mert)Ceyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.