Oyuncular İçin Ekipman Setleri #3 – Asus Strix Ailesi Oyuncular İçin Ekipman Setleri #3 – Asus Strix Ailesi
PERFORMANS Öncelikle bu, yukarıda da söylediğim gibi bir mekanik klavye. Strix Tactical Pro, farklı Cherry MX anahtarlarla geliyor. Asus’un bize gönderdiği sample ise, Cherry... Oyuncular İçin Ekipman Setleri #3 – Asus Strix Ailesi

PERFORMANS
Öncelikle bu, yukarıda da söylediğim gibi bir mekanik klavye. Strix Tactical Pro, farklı Cherry MX anahtarlarla geliyor. Asus’un bize gönderdiği sample ise, Cherry MX Red kullanıyordu (diğerleri de Black, Blue, Red ve Brown). O nedenle verdiği his konusunda çok iyimser olamayacağım.

Evet, Cherry MX Red oyuncuların tercih edebileceği bir anahtar ve oyunlarda çok da sıkıntı çıkarmadığını belirtmeliyim. Ama bu yazıyı Tactical Pro ile yazıyorum ve parmakların “Cherry MX Brown!!” diye ağlıyor. Özellikle bilgisayarınızda yazı yazmak vs. işinizin bir parçasıysa, basıldığında daha iyi bir dokunma hissi veren ve oyun performansı da bana soracak olursanız Red’den daha başarılı olan Brown’ı tavsiye ederim size. Bunu bir köşeye sıkıştırayım ve devam edeyim.

Oldukça sessiz olan klavye hakkında söyleyeceğim bir diğer şey de, makro tuşlarının konumlandırması olacak. Solda bulunan ve 5’erli olmak üzere yan yana dizilmiş 10 makro tuşu, eğer benim gibi biraz da beceriksizseniz rahatlıkla karıştırılabilir. Ancak boşluk tuşunun altındaki M11, M12 ve M13 tuşları da, her an ulaşabildiğiniz ve kolay kolay karıştırmayacağınız bir şekilde konumlandırılmış. Şekil ve yükseklik olarak da farklı tasarlanan bu tuşların kullanımı oldukça kolay, karıştırılması oldukça zor. Bu konuda da Asus’u tebrik etmek gerekiyor.

fragtist-strix-set-inceleme-12

TEKNİK ÖZELLİKLER
Şimdi de teknik özelliklerden bahsedelim:

1,8M örgülü kablo, altın kaplama USB girişi,
Anti-Ghosting: NKRO ve 6KRO
Cherry MX Red anahtarlar (Black, Blue ve Brown seçenekleri de mevcut)
50 milyon tuş basma ömrü,
4 farklı seviyede aydınlatma,
Medya tuşları, 21 makro tuşu, hızlı makro kayıt özelliği,
Oyun modu, makro modu (F1 ve F8 arası tuşları makro tuşlarına çeviren mod),
4MB dahili hafıza,
56.5 x 24 x 8.5cm boyutlar, 2.3kg ağırlık

Tüm set ve yazılım hakkındaki yorumları en sona bıraktım. O nedenle hiç vakit kaybetmeden, faremiz Asus Strix Claw’a geçiyorum müsaadenizle.

fragtist-asus-strix-3

ASUS STRIX CLAW
Asus Strix Claw, Strix ailesinin ofisimizi ziyaret eden faresi. Tasarımsal açıdan olmasa da, üzerinde taşıdığı Strix logosu ve aydınlatma tonuyla fare, Strix Tactical Pro ile gayet iyi bir uyum yakalıyor yan yana. Peki farenin özellikleri neler?

Tasarımsal açıdan ele alalım dilerseniz öncelikle. Faremiz, füme ve siyah renkten oluşuyor. Sahip olduğu turuncu aydınlatma, Strix logosunun nefes almasını sağlarken; hangi DPI ayarının seçili olduğunu da gösteriyor diğer yandan (bu amaçla yerleştirilen 3 şerit, bir pençe izi gibi tasarlanmış ve çok şık görünüyor). Son olarak turuncu ışık, ürünün kaydırma tekerleğini de aydınlatıyor ve farenin geceleri oldukça şık görünmesini sağlıyor. Logo ve kaydırma tekeri aydınlatmalarının ayrı ayrı kapatılabildiğini belirtmeliyim.

Yalnızca sağ elle kullanılmak üzere tasarlanan Strix Claw, üzerinde 8 adet tuş barındırıyor. Bu tuşlara ve kaydırma tekerinin iki yönüne, dilediğimiz komutu, fare/klavye fonksiyonunu, hassaslığı, makroyu, programı, medya komutunu, profil geçişini vs. atayabiliyoruz (sol tık tuşu hariç). Bu da, farklı profillere farklı kullanım amaçları belirlememizi sağlıyor. Örneğin ikinci profili seçerek, farenin bir medya kontrol kumandası olmasını belirlemek elimizde. Çok amaçlı kullanım için son derece ideal kısacası. Burada, Claw’un 64kb’lık dahili hafızasının olduğunu da belirtmekte fayda var.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.