Razer Naga 2014 Razer Naga 2014
Fragtist ekibi olarak pek bir sevdiğimiz Razer, iki farklı ürünüyle ofisimizi ziyaret etti geçtiğimiz haftanın başında. Diğer ürünümüz de yakın zamanda sitemizde yer alacak,... Razer Naga 2014

Fragtist ekibi olarak pek bir sevdiğimiz Razer, iki farklı ürünüyle ofisimizi ziyaret etti geçtiğimiz haftanın başında. Diğer ürünümüz de yakın zamanda sitemizde yer alacak, sürpriz olsun; biz şimdilik, Razer Naga 2014’le devam edelim.

Eğer takip ediyorsanız, Razer Naga’nın birden fazla sürümünün olduğunu görebilirsiniz. O nedenle 2014 vurgusunu yapmak istiyorum. Temelde bu fare, Razer Naga 2012’nin ergonomik anlamda biraz daha ileriye taşınmış hâli. İnternet sitesini ziyaret ederseniz, tasarımsal açıdan yapılan değişiklikleri vesaire daha yakından görebilirsiniz.

Şimdi… Biraz daha detaya inmeye ne dersiniz?

fragtist-razer-naga-2014

19 TANE TUŞ?
Evet arkadaşlar… Tüm diğer Naga’lar gibi 2014’te de bir sürü (Yanda 12 mekanik tuş, iki ana tuş, 3 kaydırma tekeri tuşu, iki de sırttaki ekstra tuş olmak üzere toplamda 19 adet) tuş bulunuyor. Bu bir MMO faresi, sanırım ilk olarak ondan bahsetmemiz gerekiyor. Razer ürünlerinden aşina olduğumuz Synapse 2.0’ı da ardımıza alarak yığınla, sayısız kısayol ve makro atamak mümkün fareye. Ama onu, başka bir başlıkta aktaracağım. Şimdilik tasarımdan devam edelim.

Ürünün malzeme kalitesi üst düzey, başta onu söyleyeyim. Klasik Razer kalitesi deyip geçiyorum. Tasarımsal ve ergonomi konularında da sınıfı geçen fare, ele iyi oturuyor. Elbette ki MMO oyuncusu değilseniz ya da farenize çılgınlar gibi kısayol/makro vs. atamak gibi bir probleminiz yoksa sizi çekmeyebilir tasarımı. Eh, böyle dertleriniz yoksa da gidip Razer Naga almazsınız herhalde di mi? Şunu da eklemeliyim ki Naga’nın yanında bulunan tuşlar, kullanmadığımız zaman baş parmağımızın yuvası oluyorlar ve kolay kolay yanlışlıkla basılmıyorlar. Ancak bu tuşları bakmadan kullanabilmek için epey bir alıştırma yapmak gerekebilir. Bilginize.

Bunun haricinde tek model iki elle kullanılmasa da, sitesinden gördüğüm kadarıyla solak kullanıcılar için de bir versiyonu bulunuyor farenin. Oldukça güzel düşünülmüş bir ayrıntı.

fragtist-razer-naga-2014-9Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.