2016 Yılında İnternetin En Çok Aranan Oyunu 2016 Yılında İnternetin En Çok Aranan Oyunu
Yandex, 2016 yılının sonuna yaklaşırken yıl boyunca internette en çok aranan bilgisayar oyunlarını araştırdı. 2016 Yılında İnternetin En Çok Aranan Oyunu

Yandex, 2016 yılının sonuna yaklaşırken yıl boyunca internette en çok aranan bilgisayar oyunlarını araştırdı.

Açık uçlu aksiyon-macera (open world action-adventure) oyun türünün en bilinen örneklerinden olan Grand Theft Auto, Türk oyuncular tarafından tercih edilmeye devam ediyor. 2015 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana oyun dünyasının en çok konuşulan oyunu olan GTA V’te oyuncular; Michael De Santa, Trevor Philips ve Franklin Clinton isimli karakterlerin hayali yerleşim yerleri Los Santos ve San Andreas’taki hikâyelerini yönlendiriyorlar.

MMOFPS oyunu olan Zula ise Üsküdar, İstanbul Metrosu, Kuzey Irak ve Trabzon-Uzungöl gibi haritalarının yanı sıra Demir Erez, Şahin Kılıç, Eşref Dayı ve Azad Kara gibi karakterleriyle Yandex verilerine göre GTA V’in ardından ikinci sırada yer aldı.

Listenin üçüncü sırasında ise EA Sports’un FIFA serisi kendisine yer buldu. Kullanıcılar, Türkçe dil seçeneğinin de olduğu FIFA 17’nin yanı sıra FIFA 16’yla ilgili aramalarına da yıl boyunca devam ettiler.

FPS ve spor oyunları öne çıkıyor

Türk oyunseverlerin bu yıl boyunca yaptıkları aramalarda daha çok, açık uçlu aksiyon-macera, spor, FPS (birinci şahıs nişancı – first person shooter), araba yarışı, strateji ve simülasyon gibi oyun türlerini tercih ettikleri görüldü.

İşte Yandex verilerine göre bu yılın en çok aranan 20 bilgisayar oyunu:

 1. Grand Theft Auto V
 2. Zula
 3. EA Sports – FIFA Serisi
 4. Need for Speed
 5. League of Legends
 6. Pro Evolution Soccer (PES) 2017
 7. Mortal Kombat
 8. Hitman
 9. Call of Duty Modern Warfare
 10. Battlefield 1
 11. Overwatch
 12. Far Cry Priminal
 13. Football Manager
 14. American Truck Simulator
 15. NBA 2K16
 16. Battlefield 4
 17. Mafia III
 18. Medal of Honor
 19. Rainbow Six Siege
 20. Portal 2


Ceyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.