44. Çocuk Olmak 44. Çocuk Olmak
Genelde gerilim filmleri tek bir konu üzerine odaklanır. Hani sanki kapının arkasından bir şey çıkacakmış gibi dakikalarca aynı noktaya bakarsınız. Ancak sonra, başka bir... 44. Çocuk Olmak

Genelde gerilim filmleri tek bir konu üzerine odaklanır. Hani sanki kapının arkasından bir şey çıkacakmış gibi dakikalarca aynı noktaya bakarsınız. Ancak sonra, başka bir yerden ana karakterin omzuna biri dokunur ve DAN! diye bir ses efekti falan… Nefret ederim ve nefret etmeye de devam edeceğim. Şimdiki konumuz da gerilim filmi ama en azından ülkemizde 44. Çocuk olarak vizyona giren Child 44 bu şekilde ilerlemiyor.

Fragtist-44-Child-Blog

Filmimiz bizi Sovyet Birliği’nde Stalin dönemine götürüyor. Başlarda savaş filmi olarak düşünebilirsiniz ancak olaylar çocuk cinayetleri işleyen bir katilin etrafında dönüyor. Film, Tom Rob Smith‘in aynı adlı romanından uyarlandı. Polisiye – gerilim öğelerini öne çıkartan filmimiz yaklaşık 2 saat 18 dakika sürüyor ve baş karakterimizin adı Leo. Farkında olmadan işin teknik kısımlarına fazla girmişim, asıl konumuza dönelim.

Devlet için gizli çalışan bir ajan, seri çocuk cinayetlerini araştırmak için görevlendirilir. Ancak bu sırada başına türlü olaylar gelir. Çocukluğunda yaşadığı travmalar, onu daha güçlü bir ajan haline getirmiştir. Tabii işin bir de iftira boyutu vardır, onu geriye itmeye çalışan herkese inat, Leo katili bulmaya kararlıdır.

Fragtist-44-Child-Blog

Filmde, ajan – katil mücadelesinden çok bol bol dram öğeleri öne çıkıyor ve özellikle o zamanlarda yaşanan yokluk, açlık ve o dönemin Sovyet Rusyasının karanlık tarafını öğreniyoruz. Savaş sonrası insanların kendilerini toparlamaya çalışmasının yanında, vahşice öldürülen çocuklar ve devletin kendi içerisinde yaşadığı dramalar, filmde çok başarılı işlenmiş.

44. çocuk, seyirciye genelde kasvetli ortamlarda selam veriyor ve sık sık da ölümün soğuk nefesini ensenizde hissediyorsunuz. Stalin Rusyası’nın en karışık zamanlarındayız ve doğal olarak birileri, sürekli başkalarının yerine geçmeye çalışıyor. Çocuklarını kaybeden aileler haklarını savunamıyor ve bir yandan da sadece “hayatta kalmak” için ellerinden geleni yapıyorlar.

Film sadece kapalı ortamlarda geçmiyor. Sık sık tren istasyonlarında gezip Rusya’nın çeşitli bölgelerini görebiliyoruz. 44. Çocuk, 1950’li yıllarda geçen olayların yanında, devlet ajanları ve katil arasında geçen amansız kovalamacayı da gözler önüne seriyor

Fragtist-44-Child-Blog

İyi seyirler.

Filmin yönetmeni, Easy Money ve Safe House yapımlarından tanıdığımız Daniel Espinosa. Başrollerde Tom Hardy, Noomi Rapace, Gary Oldman, Joel Kinnaman, Paddy Considine, Charles Dance ve Jason Clarke gibi isimler yer alıyor.Ceyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.