Kategoriler

AeroMobil 3.0 Uçan Araba Prototipi Tanıtıldı

Bilim kurgu yoluyla geçmişten günümüze gelen ve bir arzu objesi olarak aklımızın bir köşesinde bulunan şeyler vardır. Bunlardan bazıları hiç gerçekleşmeyecek (zaman makinesi -bence-), bazıları gelişen teknolojiyle birlikte gerçekleşti (artık bileğimizdeki saati kullanarak arkadaşlarımızla konuşabiliyoruz mesela); bazılarıysa gerçekleşme arefesinde. Haberimize konuk olan AeroMobil’in uçan arabası da, bunlara en iyi örnek.

Bir 50 sene sonra George Jetgil’in bavula dönüşen aracına dönüşür mü bilemeyiz ama, bu hafta Viyana’da tanıtılan AeroMobil 3.0 prototipi, gerektiği zaman otomobile dönüşüp garajımızda; gerektiği zamansa uçan arabaya dönüşerek havalarda yerini alabiliyor. Videoda zaten olaylar tüm detayıyla görünüyor, o nedenle çalışma prensibinden daha fazla bahsetmek yersiz.

12 kişilik bir ekip tarafından 10 ayda geliştirilen AeroMobil 3.0’ın baş tasarımcıları, 1989’dan beri uçan araç gelişimi işinde olan AeroMobil’in kurucuları CTO Stefan Klein ve CEO Juraj Vaculik. Araç, Slovak Sivil Havacılık Otoritesi tarafından sertifikayı da kapmış. Tabi burada bitmeyen bir geyik devreye giriyor: Hangi ehliyetle kullanabileceğiz AeroMobil’i?

Uçuş testleri bu ay başlayan ürün, final sürüme en yakın araç olacakmış. Firmanın dediğine göre Aeromobil 3.0, gövdesinde, kanatlarında ve tekerlerinde gelişmiş alaşım materyaller kullanıyormuş. Bir limuzin boyutunda olan araç, iki koltuklu ve benzinli motora sahip.

Çok konuştuk. Buyrun videosuna.

Görüntülenmeler:
6
İlgili Kategoriler
Donanım · Haber