Kategoriler

AeroMobil’e Az Kaldı… Peki Dünya Buna Hazır Mı?

Epey zamandır var olan Aeromobil projesine az kaldı. Şu bağlantıya giderek hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz AeroMobil, en basit tanımıyla “Gerektiği zaman uçabilen” bir otomobil. Peki bu ikisinin birleşimine dünyada ne kadar yer var?

3. prototipi son olarak geçtiğimiz sene Ekim ayı içerisinde tanıtılan Aeromobil’in geliştirilmesinin ardında biraz da masum ve hüzünlü bir sebep var: Şu anda Slovakya Cumhuriyeti olan devlet, hatırlayacak olursanız bir zamanlar Çek Cumhuriyeti ile birlikte komunist rejimle yönetilen Çekoslavakya’nın bir parçasıydı. AeroMobil fikrinin ortaya ilk çıkışında, işte bu ülkenin ve rejimin katkısı büyükmüş. Yaptıkları açıklamaya göre CEO Juraj Vaculik ve kurucu ortak Stefan Klein, böyle bir araç tasarlayarak baskıcı olarak gördükleri ülkelerinden kaçmayı amaçlamışlar! Bu çocuksu istek, açıkça görüldüğü üzere demir perdenin düşmesiyle de geçmemiş ve AeroMobil projesi hayata geçirilmiş. Peki araç, müşterilerle ne zaman buluşacak?

Şimdi, başlıkta ve giriş paragrafında sorduğumuz sorunların cavabını verelim: Evet, ünya henüz bu tür bir araca hazır değil. Hem psikolojik, hem fiziksel, hem de kanuni olarak bu araçlara şimdilik yer yok gezegenimizde. Araç da gelişimini tam olarak tamamlamış zaten. Firma yetkilileri, Aeromobil’in henüz yeterince hafif olmadığını; hem hafif, hem de gerekli sağlamlığı sunan materyali bulma konusunda çalışmaların devam ettiğini belirtiyor. Elbette bu, fiyatı da artıracak bir etmen. AeroMobil’in “birkaç yüz bin avro”luk bir fiyat etiketi taşıyacağı, gelen haberler arasında (firmanın yalancısıyız).

AeroMobil’i uçurmak için de özel bir pilotluk lisansına sahip olmak gerekecek. Ancak bu lisans olsa bile, otobanda giderken birden uçmaya başlayan bir aracın devlet otoriteleriyle arasındaki ilişki nasıl olur tahmin edemiyoruz. AeroMobil’i salt uçuş aracı olarak kullanmak -en azından kısa vadede- kulağa en mantıklı gelen şey. Sonuçta uçabilen bir otomobilden ziyade yerde gidebilen bir uçaktan bahsediyoruz burada.

İlk olarak sınırlı sayıda üretileceği belirtilen AeroMobil, herhangi bir terslik olmaması durumunda 2017’de satışa çıkacak. Sonrasında olacakları, gerçekten biz de merak ediyoruz. Aracın son prototip videosunu izlemek isterseniz sizi aşağıya doğru alalım. İyi seyirler.

Görüntülenmeler:
11
İlgili Kategoriler
Donanım · Haber