AI Teknolojileri Bulut Ortamlarıyla Birlikte Daha da Gelişiyor! AI Teknolojileri Bulut Ortamlarıyla Birlikte Daha da Gelişiyor!
Yapay zeka, son kullanıcının günlük hayatına dokunan pek çok alanda karmaşık problemlere çözüm bulmaya odaklanıyor. AI Teknolojileri Bulut Ortamlarıyla Birlikte Daha da Gelişiyor!

Yapay zeka, son kullanıcının günlük hayatına dokunan pek çok alanda karmaşık problemlere çözüm bulmaya odaklanıyor.

Makine öğrenmesi ve yapay zeka yatırımları, teknoloji şirketlerinin gündeminde gittikçe daha geniş yer tutuyor. Yakın zamanda yapılan araştırmalar, global makine öğrenmesi pazarının, 2018-2023 yıllarında yüzde 42,6’lık yıllık bileşik büyüme oranına ulaşacağını gösteriyor. Bu da 2023 sonunda 23,46 milyar dolar seviyesine ulaşılması demek.

TRAI Meet-Up etkinliklerinde AI teknolojilerini farklı boyutlarıyla ele alan Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi, bu ayki etkinliğinde de hızlı bulut ortamı çözümlerinin önemini ve yapay zeka yatırımlarının yöneldiği pazarları masaya yatırdı.

Etkinlikte, büyük verileri işleme ve bu verilerden sonuç çıkarmaya yarayan makine öğrenmesi ve derin öğrenme gibi algoritmalar için ise yapay zeka altyapılarına hazır bir bulut ortamının önemi vurgulandı. Yapay zeka ve makine öğrenmesi süreçlerinin en kritik unsuru olan büyük veri, hızlı bir altyapıya sahip bulut platformlarına ihtiyaç duyuyor. Bulut altyapı hizmetleri her geçen gün daha fazla miktarda üretilen büyük verinin sadece depolanmasında değil işleme ve analiz için de önem kazanıyor. Derin öğrenme ve yapay zekanın ihtiyaç duyduğu güçteki GPU’ların bulut ortamında kullanılabilir olmasının da etkisiyle işletmeler ve girişimciler esneklik kazanıyor.

Ağırlık finans ve telekomünikasyon alanında

Etkinlikte değinilen bir diğer ilginç nokta ise yapay zeka ve makine öğrenmesine yatırım yapan sektörlerin karşılaştırması oldu. Globalde yapay zeka ve makine öğrenmesi uygulamalarının en yaygın kullanıldığı alanların başında pazarlama geliyor. Türkiye’de ise Bu algoritmaların bankacılık ve sigorta sektörlerinde kullanımına büyük yatırım yapılıyor.

Bulut entegrasyonunun yaygınlaşmasıyla ciddi yatırımlar yapmanın artık büyük bir gereksinim olmaktan çıkmasının da bu gelişmeye yaptığı katkı tartışılmaz. Türkiye’de yapay zeka çözümleri, risk yönetiminden bankacılık hizmetlerine ve sigortacılığa kadar pek çok alanda aktif rol oynuyor ve önemli katma değer sağlıyor.

OpenAI Dota 2 Yapay Zeka Botu 3 Günde Binlerce Oyuncuyu Yendi!