Amazon, Binlerce Uyduyla Bütün Dünyaya İnternet Götürmeyi Hedefliyor! Amazon, Binlerce Uyduyla Bütün Dünyaya İnternet Götürmeyi Hedefliyor!
Amazon, Project Kuiper ile dünyanın yörüngesine binlerce uydu göndererek bütün dünyaya internet hizmeti vermeyi planlıyor. Amazon, Binlerce Uyduyla Bütün Dünyaya İnternet Götürmeyi Hedefliyor!

Amazon, Project Kuiper ile dünyanın yörüngesine binlerce uydu göndererek bütün dünyaya internet hizmeti vermeyi planlıyor.

GeekWire’ın haberine göre firma, yeni projesiyle özellikle geri kalmış ve internet hizmetlerinden yoksun olan bölgelere internet götürmeyi amaçlıyor. Bunun için toplamda 3236 uydu gönderilmesi planlanıyor. Proje sonlandığında dünyadaki insanların yaklaşık yüzde 95’ine internet verilmesi öngörülüyor.

Bir firma sözcüsü konuyla ilgili olarak, “Bu, interneti olmayan on milyonlarca insana internet götürecek olan çok uzun vadeli bir proje,” diyor.

Amazon, uydularla dünyaya internet hizmeti vermeyi planlayan ilk şirket değil. Daha önce Facebook da bu yönde adımlar atmıştı. Ayrıca SpaceX firması da Starlink projesiyle benzer amaçlara ulaşmayı hedefliyor. OneWeb de aynı işi 5G uydularıyla yapmayı planlıyor.

WWW tam 30 yaşında! Sizin hangi anılarınız birikti?