AMD, En Yeni Performans APU’su A10-7800’ü Tanıttı AMD, En Yeni Performans APU’su A10-7800’ü Tanıttı
AMD, A-Serisi 4. nesil APU’larının yeni üyesi A10-7800’ü tanıttı. 4 işlem çekirdeği, 8 de grafik çekirdeğini bünyesinde barındıran APU, Heterojen Sistem Mimarisi’yle geliyor. Şimdi... AMD, En Yeni Performans APU’su A10-7800’ü Tanıttı

AMD, A-Serisi 4. nesil APU’larının yeni üyesi A10-7800’ü tanıttı.

4 işlem çekirdeği, 8 de grafik çekirdeğini bünyesinde barındıran APU, Heterojen Sistem Mimarisi’yle geliyor. Şimdi bunu biraz açalım. Diğer high-end Kaveri çipleri gibi A10-7800 de, 2 adet çift çekirdek Streamroller modüle (bu da toplamda 4 çekirdek ediyor) ve 8 adet GCN işlem üniteli AMD Radeon R7 grafiklere (toplam 512 stream işlemci, maks. 720MHz hız) sahip. Heterojen Sistem Mimarisi sayesinde, bu açıdan optimize edilmiş uygulamalar hem işlem çekirdeklerini, hem de grafik çekirdeklerini aynı anda kullanabiliyorlar. Bunun haricinde çip, AMD’nin True Audio ve Eyefinity gibi özelliklerine de sahip.

AMD Türkiye Ülke Müdürü Ömer Çelebioğlu, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “AMD’nin A Serisi APU’ları şu ana kadar AMD tarafından pazara sunulan en ileri teknolojiye sahip ürünler olarak dikkat çekiyor. APU’larımızda kullanılan işlem ve grafik teknolojileri, kullanıcıların oyun, ofis ve multimedya uygulamalarında en yüksek performansa ulaşmalarını sağladığı gibi, masaüstü bilgisayar deneyimlerinde de çıtayı yükseltiyor.

Performans ve makul güç tüketimini aynı anda isteyen kullanıcılar için geliştirilen yeni APU’nun TDP değeri, 45W ile 65W olarak belirlenebiliyor (büyük oranda üreticiler belirleyecektir bunu ama). Çarpan kilidi bulunan A10-7800’ün, Black Edition kardeşlerinin tersine OC konusunda çok da yetenekli olmadığını belirtelim.

Bu ay sonunda tüm dünyadaki kullanıcılarla buluşacak olan AMD A10-7800, 4K desteği ve upscaling özellikleriyle de göz dolduruyor.

 Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.