AOC’nin Yeni P1 Monitör Serisiyle Tanışın AOC’nin Yeni P1 Monitör Serisiyle Tanışın
AOC, P1 Serisi'nin ana akım iş monitörleri olan iş odaklı 75 Serisi’nin uzun süredir beklenen haleflerini duyurdu. AOC’nin Yeni P1 Monitör Serisiyle Tanışın

AOC, P1 Serisi’nin ana akım iş monitörleri olan iş odaklı 75 Serisi’nin uzun süredir beklenen haleflerini duyurdu.

Yeni monitörler 21.5 inçten 27 ince uzanan bir aralıkta IPS, TN ya da MVA panellerine sahipler. Tamamen ayarlanabilir ergonomik ayakları bulunan monitörlerde şu anki (HDMI, DisplayPort) ve eskiden kalma (DVI, VGA) giriş standartları da yer alıyor. Geniş yelpazedeki bağlantı seçenekleri ile donatılmış P1 Serisi monitörleri sınıfındaki herhangi bir başka monitörden daha çok yönlü. Dahası, şirketleri daha sürdürülebilir kılmak ve daha çevre dostu bir gelecek için P1 Serisi tamamen Energy Star 7, EPEAT Gold ve TCO Displays 7 sertifikalarına sahip.

İş ortamlarında, sıfır ekipmanlar onuncu yılını devirmiş eskileriyle yan yana durduğunda kaos yaratabilir. P1 Serisi monitörleri en yaygın ekran girişlerinin hepsi ile, eskiden kalma VGA ve DVI standartları, şimdiki DisplayPort (1.2 sürümü) ve HDMI girişleri ile donatıldı. İster yalnızca VGA çıkışına sahip eski bir dizüstü bilgisayar olsun, ister çoklu DisplayPort çıkışlarına sahip yeni bir masa üstü çalışma istasyonu olsun, P1 Serisi çeşitli kaynaklardan ekran sinyali almaya hazır. 

Üstelik çok yönlülük bununla da sınırlı değil. Yandan takılı, dahili USB 3.0 özelliğiyle (22P1, 24P1, X24P1, 27P1, Q27P1 modellerinde) bir çalışma masasındaki çoğu çevre birimi cihazı da monitöre doğrudan bağlanabilir. Ayağın içinde tasarlanmış kablo yönetim çözümü sayesinde ise P1 Serisi, aynı zamanda daha temiz bir masa elde etmeye de yardımcı oluyor.

Bir monitörün başında uzun saatler geçirmenin, eğer ergonomi ve göz sağlığı gibi bazı konulara özen gösterilmezse, kişi üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Neyse ki, P1 Serisi ekranlar gayet esnek. Monitörler, AOC’nin 130 mm (21.5 inç ekranlarda) ya da 150 mm (23.8 inç ve üstü ekran boyutlarında) yükseklik ayarlı, -175/+175° sağa sola dönme, -5/35° eğilme seçeneklerine sahip tamamen ergonomik ayağı ile sunuluyor. 90°’lik pivot işlevi de metin ve sayfa düzenlemeleri, programlama ve benzeri dikey formatlar için çok kullanışlı. Bu esnek ayaklar en iyi çalışma duruşunu sağlarken, eğer istenirse ekran tek bir düğme ile (Easy Assembly) ayağa eklenebilir ya da ayaktan ayrılabilir. İstenirse de ayrı bir VESA montaj aparatına takılabilir.

Kullanıcıların gözlerindeki yorulmayı hafifletmek için ise P1 Serisi monitörleri, PWM (Pulse Width Modulation) yerine bir DC (Direct Current) ile arka aydınlatmayı düzenleyen Flicker-Free (titreşimsiz) teknolojisi ile zararlı olabilecek mavi dalga boyundaki bileşenleri azaltan Lowblue Light (düşük mavi ışık) modu ile donatıldı.

Temel, tamamen giriş modeli 22P1D Full HD, 21.5 inçlik bir TN paneli ile donatıldı. P1 Serisi’ndeki “süssüz” tek model olan 22P1D modeli, DisplayPort’a ve USB 3.0’a sahip değil. Ancak yine de dahili hoparlörler ve 130 mm yükseklik ayarlı tamamen ergonomik bir ayak ile donatıldı.

İkinci 21.5 inçlik model 22P1 ise, gelişmiş bir kontrast oranı ve daha geniş görüntüleme açıları ile Full HD çözünürlüklü bir MVA paneline sahip.  Ergonomik ayak, kardeşi 22P1D gibi 130 mm yükseklik ayarına sahip ancak aynı zamanda da P1 Serisi’nin özellikleriyle tamamen donatılmış durumda: Dahili USB 3.0 aygıtı, hoparlörler ve aralarında DisplayPort 1.2 sürümünün de bulunduğu çok çeşitli girişler.

Orta aralıktaki 23.8 inçlik 24P1 modeli ise, Full HD çözünürlükte doğru renklere sahip bir IPS paneline sahip. Panel tipi sayesinde, çok zarif görünümlü üç taraftan çerçevesiz bir tasarım elde ediliyor. Bu sayede de akıcı çoklu monitör kurulumları mümkün oluyor. 150 mm ile daha büyük bu ekranın esnek ayağı daha da fazla yükseklik ayarına sahip.

Bazı şirketlerde 16:10 görüntü oranına sahip monitörler 16:9 monitörlerden daha çok tercih edilir. X24P1 modeli aynı üç taraftan çerçevesiz tasarım ile 16:10 formatında 1920×1200 çözünürlüğe sahip böyle bir IPS ekranı ile donatıldı. Daha büyük dikey ekran ölçüsü nedeniyle, bu model üretkenlik gerektiren görevler için (hesap tabloları, belge düzenleme gibi) daha uygun.

Daha büyük ekran alanı için 27P1 modeli, Full HD çözünürlüklü 27 inçlik bir IPS ekranına sahip. Grubun amiral gemisi Q27P1 ise aynı 27 inçlik ölçüde, alabildiğine net QHD (2560x1440px) çözünürlüğe sahip bir IPS ekranı ile sunuluyor. Her iki monitör de 150 mm yükseklik ayarına sahip tamamen esnek ayaklar ile donatıldı.

21.5 inç ölçüsündeki P1 Serisi monitörleri, 22P1D ve 22P1 için planlanan piyasaya sunulma tarihi Mayıs 2018, tavsiye edilen perakende fiyatları ise sırasıyla 189$ ve 229$. P1 Serisi’nin geri kalanının ise 2018’in Haziran ayında piyasada bulunması bekleniyor. Tavsiye edilen perakende satış fiyatları da 24P1 için 249$, X24P1 için 339$, 27P1 için 359$ ve Q27P1 için ise 429$.

AOC Espor Desteğini Artırıyor: G2 Espor İle Ortaklık Kuruluyor