Apple’dan iCloud Saldırısı Hakkında Açıklama Apple’dan iCloud Saldırısı Hakkında Açıklama
Apple, geçtiğimiz gün patlak veren ve tüm dünyayı sarsan hack olayıyla ilgili bir açıklamada bulundu. Jennifer Lawrence, Kate Upton ve Kirsten Dunst gibi ünlü... Apple’dan iCloud Saldırısı Hakkında Açıklama

Apple, geçtiğimiz gün patlak veren ve tüm dünyayı sarsan hack olayıyla ilgili bir açıklamada bulundu. Jennifer Lawrence, Kate Upton ve Kirsten Dunst gibi ünlü isimlerin “özel” fotoğraflarının yayınlanmasıyla birlikte tüm dünyanın haberdar olduğu olayın temelinde, iCloud oturuyordu hatırlarsanız.

İlk olarak kullanıcı gizliliğinin kendileri için en önemli unsur olduğundan bahseden Apple, olayın aktif bir şekilde araştırıldığını söylemişti. Bu açıklamadan saatler sonra firma, daha detaylı bir açıkama gerçekleştirdi. Apple, açıklamasında şu cümlelere yer verdi:

Kimi ünlülerin fotoğraflarının çalınması konusunda yürüttüğümüz araştırma hakkında bir güncelleme geçmek istiyoruz. Hırsızlığı ilk duyduğumuzda epey sinirlendik ve kaynağın derhal bulunması adına Apple mühendislerini devreye soktuk. Dediğimiz gibi, müşteri gizliliği ve veri güvenliği bizim için çok önemli bir husustur. 40 saati aşkın bir araştırmanın ardından bu hesapların, direkt olarak kullanıcı isimleri, parolaları ve güvenlik soruları hedef alınarak ele geçirildiğini ortaya çıkardık. Yapılan saldırıların, iCloud ya da Find my iPhone sistemlerindeki herhangi bir açıktan kaynaklanmadığını belirtmek isteriz. Suçlunun ya da suçluların bulunması için, güvenlik güçleriyle ortak çalışmamızı sürdürüyoruz. Bu tür saldırılara karşı korunmanız için de, güçlü bir parola ve iki aşamalı doğrulama sistemimizden yararlanmanızı tavsiye ediyoruz.

Kısacası Apple diyor ki, bizim burada bir günahımız yok. Doğrudur, ancak bu saldırıyla ortaya çıkan bir şey var: Find My iPhone uygulamasının çoklu şifre denemelerine izin vermesi. Bu da, takdir edersiniz ki hacker’lara davetiye çıkaran bir şey. Apple buna bir açıklama getirir mi bilemiyoruz.

Açıkçası pek çok ürünün tanıtılması beklenen büyük bir etkinliğinin öncesinde böyle bir şey olması, en hafif tabirle Apple için bir “talihsizlik”. Pek çok kişinin gözüde iCloud ve tüm bulut sistemlerinin itibarının zedelendiğini de söyleyebiliriz. Ama biz pek çok şeyi hemencecik unuttuğumuzdan, aradan biraz zaman geçince yine her şey normale döner. Merak edilecek bir şey yok pek.

 Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.