ASUS ROG ve TUF Gaming Serisi Dizüstüler Güncellenen Ekran Kartları ile Geliyor ASUS ROG ve TUF Gaming Serisi Dizüstüler Güncellenen Ekran Kartları ile Geliyor
(Haber Bülteni) ASUS, NVIDIA GeForce RTX  3050 ve 3050 Ti dizüstü bilgisayar GPU’larına sahip oyun bilgisayarlarını tanıttı. ASUS’un oyuncular için özel olarak geliştirdiği ROG... ASUS ROG ve TUF Gaming Serisi Dizüstüler Güncellenen Ekran Kartları ile Geliyor

(Haber Bülteni)

ASUS, NVIDIA GeForce RTX  3050 ve 3050 Ti dizüstü bilgisayar GPU’larına sahip oyun bilgisayarlarını tanıttı. ASUS’un oyuncular için özel olarak geliştirdiği ROG ve TUF Gaming dizüstü bilgisayarları, RTX güncellemesiyle artık çok daha geniş bir kitleye hitap ediyor.

NVIDIA GeForce RTX  3050 ve 3050 Ti ekran kartına  sahip modeller; ROG ailesinin üyelerinden; Flow X13, Zephyrus M16, Zephyrus G14, Zephyrus G15 ve Strix G15/G17 ve TUF Gaming ailesinin üyelerinden; TUF Dash F15, TUF Gaming A15/A17 ve TUF Gaming F15/F17 dizüstü bilgisayarlarını kapsıyor.

Yeni GeForce RTX  3050 ve 3050 Ti  ekran kartları, en gerçekçi ışın izlemeli grafikleri ve gelişmiş yapay zeka özelliklerini etkinleştirmek için yeni çoklu işlemcilerini 2. nesil RT çekirdekleriyle ve 3. nesil Tensor çekirdekleriyle birleştiren, NVIDIA’nın ikinci nesil RTX teknolojisi olan Ampere mimarisi tarafından destekleniyor. Bilgisayarlar aynı zamanda çok katılımcılı oyunlarda gecikmeyi azaltan NVIDIA Reflex teknolojileri ve canlı yayınlara görüntüyü iyileştiren NVIDIA Broadcast efektleriyle de destekleniyor. Böylece en popüler oyunlar, daha önce hiç olmadığı kadar gerçekçi bir şekilde deneyimlenebiliyor. Güncellenmiş ASUS ROG ve TUF Gaming dizüstü bilgisayar serileri, bu GPU’ları farklı ihtiyaçlara uyacak şekilde çeşitli tasarımlarda bir araya getiriyor.

 

ASUS ROG ve TUF Gaming Serisi Deneyimi

Olağanüstü taşınabilirlik ve esneklik sunan 13 inch ROG FlowX13, hem oyuncu bilgisayarı hem de tablet olarak kullanılabiliyor. Çok yönlü ROG Zephyrus dizüstü bilgisayarlar, farklı boyutlarda mevcut olan ince ve hafif tasarımlarıyla hızlı bir performans vadediyor. Strix G serisi ise günümüzün en popüler E-spor oyunlarında rekabet avantajı sağlamaya odaklanıyor.

TUF Gaming dizüstü bilgisayarlar, daha geniş fiyat alternatifleri sayesinde daha fazla oyuncunun ulaşabileceği dayanıklı tasarımlara sahip. TUF Dash F15, ince ve hafif stili ile oyunları daha geniş bir kitle için erişilebilir hale getiriyor. TUF Gaming A serisi ve F serileri ise daha fazla performans isteyen, dijital oyun dünyasında yeni bir soluk arayanların ilk seçeneği oluyor.

 

ASUS ROG

ASUS ROG dizüstü bilgisayarlar, GeForce RTX 3050 ve RTX 3050 Ti dizüstü bilgisayar GPU’larını 11. Nesil Intel Core ve AMD Ryzen 5000 Serisi işlemciler dahil en yeni nesil CPU’larla eşleştiriyor. ROG Akıllı Soğutma teknolojileri ile platformlardan maksimum performans elde etmeyi amaçlayan bu yeni nesil cihazlar CPU’dan ısı transferini hızlandırmak için sıvı metal termal alaşım kullanıyor. Yeni Arc Flow fanları, türbülansı azaltmak için aerodinamik bir dalga modelini izleyen özel fanlara sahip ve 0dB Teknolojisi ile CPU ve GPU sıcaklıkları düşük olduğunda tamamen kapanabiliyor. Bu gelişmeler, oyunlarda yüksek FPS sunmak için diğer soğutma odaklı bileşen ve teknolojiler ile bir araya geliyor ve kullanıcıya ısınma problemi olmadan konforlu bir oyun deneyimi yaşatıyor.

ASUS ROG serisi, oyun esnasında gecikmeleri ve takılmaları azaltan, donmaları ortadan kaldıran ekranın yenileme hızını GPU’nun kare hızıyla senkronize eden Adaptive-Sync özelliğine sahip. Bazı modellerde ise net görselleri 165Hz yenileme hızı, 3ms yanıt süresi ve sinema sınıfı DCI-P3 renk gamının tam kapsamı ile birleştiren yeni bir WQHD panel türü de mevcut. ROG Flow ve Zephyrus dizüstü bilgisayarlar, renk doğruluğunu garanti eden PANTONE onaylı daha zengin görseller yaratabiliyor.

ASUS ROG serisinin tamamı, Dolby Atmos teknolojisiyle destekleniyor. Dolby Atmos ayrıca, filmler ve oyunlar için özel olarak ayarlanabilen hassas, katmanlı sese sahip bir surround ses kurulumunu simüle eden sanal 5.1.2 kanal çıkışına sahip. Aynı zamanda iki yönlü yapay zeka gürültü engelleme teknolojisi sayesinde arka plan gürültüsünün yüzde 95’ini ortadan kaldırarak sağlıklı bir iletişim ortamı yaratıyor. Güncellenen ROG dizüstü bilgisayar serisinin tamamı,  90 Wh’a kadar olan batarya, küçük adaptörler ve USB adaptörlergibi C Tipi cihazlardan hızlı şarjı desteklemesiyle daha da fazla esneklik sağlıyor.

ROG Zephyrus M16 ise, dört tarafı dar çerçevelerle kaplı büyüleyici bir ekrana sahip. Etkileyici yüzde 94 ekran-gövde oranına sahip modeller, geçen yıl piyasaya sürülen 15 inç

Zephyrus M15’den daha küçük olan ince bir kasanın içine, 16 inç ekran sığdırabiliyor. Oyunlarda akıcı, zengin ayrıntılara sahip görseller sunan panel, yüksek WQHD çözünürlüğü, 165 Hz yenileme hızı ve 3 ms yanıt süresiyle dikkat çekiyor. Yeni nesil bileşenleriyle Zephyrus M16, 16:10 en boy oranında ekrana ve sinema sınıfı DCI-P3 renk gamının tamamını karşılayan PANTONE onaylı renklere sahip.

 

ASUS TUF

TUF Gaming dizüstü bilgisayarlar, oyuncuların ihtiyaç duydukları her şeyi, askeri sınıf MIL-STD-810H dayanıklılık standartlarını karşılayacak şekilde tasarlanmış güvenilir bir sistemle sunuyor. NVIDIA, AMD ve Intel’in en yeni işlemcileri, serinin performans odağını ince ve hafif bir kasaya sığdıran ilk modeli TUF Dash F15’in gücüne güç katıyor. Ultra ince tasarımı ve hafifliğiyle her yere taşınabilen model, güncellenen ana kartıyla oyun deneyimini herkes için daha gerçekçi kılmaya hazırlanıyor. Bilgisayarlara, çok yönlü Thunderbolt 4 bağlantı noktası ile kablolu bağlantı istasyonlarından harici GPU’lara kadar her şeye bağlanabiliyor. Ayrıca, yüksek düzeyde yenilenen oyun paneli 60 Hz’de iki adede kadar 4K harici ekranla veya bir 8K UHD TV ile eşleşebiliyor. Model, güçlü bataryası sayesinde 16,6 saate kadar video oynama avantajı sağlıyor ve kullanışlı Type-C şarjıyla oyuncuları devamlı hareket halinde tutuyor.

TUF Gaming A15 ve A17; performanslarını en üst düzeye çıkarmak için çok daha önce AMD ve NVIDIA işlemcileriyle buluşmuştu. A15 ve A17, olağanüstü oyun performansı sunan GeForce RTX 30 serisi dizüstü bilgisayar GPU’ları ve en yeni Ryzen 5000 Serisi CPU’larla bu geleneği sürdürülebilir kılmayı hedefliyor. RTX 3050 Ti, GPU Boost ile 60W’da 1585MHz’e kadar çalışıyor ve Dynamic Boost’tan 15W daha alınabilirken RTX 3050, ROG Boost ile 60W’da 1600MHz’e kadar saat hızı sunuyor. 240 Hz’e kadar yenilenen Adaptive-Sync ekranlarda grafikler çok daha pürüzsüz iken, 83 kanatlı çift fanlarla geliştirilmiş soğutma ile çok daha konforlu hale geliyor. Her iki ürün de gelişmiş çift yönlü yapay zeka gürültü önleme özelliğiyle daha sağlıklı bir iletişim imkanı sunuyor.

11. Nesil Intel Core CPU’lar ve GeForce RTX 30 Serisi GPU’ların kombinasyonu ile güçlenen bu iki model de, erişilebilir bir fiyat ve güvenilir bir performans vadediyor. CPU seçenekleri, hızlı performans sağlamak ve GPU’nun yüksek kare hızları elde etmesine yardımcı olmak için sekiz çekirdekli, 16 iş parçacıklı Intel Core i9-11900H CPU’ya kadar uzanıyor. FHD ekran, Adaptive-Sync ile desteklenen yüksek 144 Hz yenileme hızıyla oyuncuları kendine çekiyor. TUF Gaming F15 ve F17, günlük oyun ve bilgisayar kullanımı için de kolaylıklar sunuyor. Her iki model de sahip olduğu Thunderbolt 4 bağlantı noktası, hızlı dosya aktarımları, harici ekran bağlantısıyla her yerden kolay erişim sağlarken, 90 Wh’lik bataryasıyla tükenmek bilmeyen bir performans sunuyor.

 Pakize Kaya Bodur

Oyun oynayarak para kazanma hayalini PC Gameworld'de bir dönem gerçekleştirmiş, 2D Prince of Persia ile başladığı oyun hayatına rpg ve strateji oyunları ile devam etmiş, Sid Meier's Civilization'ın büyük hastası, Star Wars sever.