Audi RS7 Concept, 240km/s’ye  Sürücüsüz Ulaştı! Audi RS7 Concept, 240km/s’ye  Sürücüsüz Ulaştı!
Sürücüsüz araçlar son zamanlarda karşımıza daha çok çıkar oldular. Bu konuya bir ara detaylıca gireceğiz zaten; şimdilik konumuz, Audi’nin RS7 Concept’i. Araç, DTM Sezon... Audi RS7 Concept, 240km/s’ye  Sürücüsüz Ulaştı!

Sürücüsüz araçlar son zamanlarda karşımıza daha çok çıkar oldular. Bu konuya bir ara detaylıca gireceğiz zaten; şimdilik konumuz, Audi’nin RS7 Concept’i.

Araç, DTM Sezon Finali öncesinde, Formula 1 yarışlarının da yapıldığı Almanya’daki Hockenheim Pisti’ni sürücüsüz bir şekilde tamamlamayı başardı. 4.5km uzunluğunda 17 virajlı pisti araç, 2 dakika 10 saniyede bitirdi. Bu esnada da 240km/s hıza ulaştı üstelik! (Not: Pistin rekoru, 1 dakika 1 saniye ile Finli pilot Kimi Raikkonen’e aitmiş).

Azami hızı saatte 305km olan araç, normal RS7’den dış görünüm itibariyle herhangi bir farklılığa sahip değil. 5 kapılı aracın yalnızca elektromanyetik direksiyonu, freni, gazı ve 8 ileri tiptronik şanzımanı otomatik olarak kontrol ediliyormuş. Pistteyken rotasını GPS kullanarak belirleyen araç, uydudan aldığı verileri ön ve arkasında yer alan 3B kameralarla karşılaştırıyor. Son olarak bu bilgiler işleniyor ve en fazla birkaç santimetre yanılma ile araç, rotada yoluna devam ediyor.

Elbette bu teknolojileri sokaklarda görmemize daha var; ancak Audi, şu anda A6 ve A7 Sportback modellerinde, sürücüye yardımcı Audi Side Assist (Kör Nokta Belirleme Sistemi), Audi Line Assist (Şerit Takip Sistemi) ve Audi Pre Sense gibi teknolojilere yer veriyor.

Videoyu aşağıda izleyebilirsiniz arkadaşlar.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.