Kategoriler

Batman: Arkham Knight PC İncelemesi

Acaba Batman: Arkham Knight, PC tarafında yerden yere vurulmayı hak edecek kadar kötü bir oyun mu? Detaylar incelememizde.

Kara şövalyemiz Batman yani Bruce Wayne, Batman: Arkham City’den sonraki macerası olan Arkham Knight ile daha zorlu düşmanlarla karşı karşıya. Aslında seride hakim olduğumuz ve tanıdığımız yüzler tekrar bizlerle. Ancak bu sefer amaçları, bir araya gelmek ve Batman’i yok etmek. Üstelik bunların yanına bir de “intikam da intikam” diye gezen Arkham Knight ekleniyor. Doğal olarak işler iyice karışıyor.

Başıma korkunç bir şey geldi sevgili okur. Uzun uzun detaylı bir inceleme 18:00 sularında sizlerle olacaktı ancak panelimiz “çat” diye kendini kısa bir süreliğine imha etti ve yazımı kurtaramadım. Benim hatam 🙁 Yine de keyifli okumalar 🙂

Batman: Arkham Knight’ın genel hikayesinden bahsetmek sizi SPOILER dolu bir içeriğe atmak demek. Bu nedenden bilmeniz gereken ufak tefek detaylar dışında sadece oynanış ve genel sorunlar konusunda sizi bilgilendireceğim.

Oldum olası Batman'de en korktuğum adam bu oldu, yani kötü... Anladınız siz.

Oldum olası Batman’de en korktuğum adam bu oldu, yani kötü… Anladınız siz.

Arkham Knight, Scarecrow’un başlattığı kaos ile başlıyor ve yaklaşık ilk 1 saatlik süreçte Batmobile ile maceradan maceraya atılıyoruz. Doğru okudunuz. Hikayeye başlangıç “neredeyse” sadece Batmobile üzerine kurulmuş. Merak etmeyin, oyun sadece bu kadar detaydan ibaret değil.

Not: Yazıya devam etmeden önce birçok okurun sorduğu “ne olacak bu 30fps durumu?” sorusuna cevap vereyim, oyunun kurulu olduğu hedefe gidin. “\BmGame\Config\BmSystemSettings.ini” dosyasına ulaşıp gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. (Bu dosyayı notepad ile açarak config dosyası içerisinde “Max_FPS=30“ ayarını bulup “Max_FPS=9999“olarak değiştirdiğimiz zaman saniyede 30 kare sınırından kurtulmuş oluyoruz.)

Arkham Knight’in ilk 1-2 saatlik süresinde sıkılmanız çok normal. Bu nedenden az sabır şart. Aklınızdan geçenler “yine aynı yapmışlar bunlar, siz hayırdır?” olacak. Sabredin. İlk iki saatten sonra senaryo bayağı açılıyor ve merakınızdan yerinizden kalkamaz hale geliyorsunuz.

Oynanış
Arkham Knight, ilk serilere oranla daha hızlı ve aktif bir aksiyon oyunu olmuş. İlk oyunlardaki kontrol ve yavaş hareketler, kendisini dinamik bir Batman’e bırakmış. Açıkçası gerek dedektif modunun oyuncu tarafından “daha fazla” kontrol edilmesi, gerekse rakiplerimizi sağa sola fırlatmamız ve çeşitli kombolarımız olsun, Arkham Knight serinin en aktif oyunlarından. Dedektif modunda Batman’den çok, bizler kontrolü ele alıyoruz. Hani sürekli ipucu veren ve konuşan bir Batman yerine, kurbanımızın kas yapısına ve iskeletine kadar birçok detayı incelemeyi düşünmek, tamamen oyuncunun eline bırakılmış. Bu da Batman’i gerçek anlamda bir dedektif gibi kontrol edebildiğimiz anlamına geliyor.

"Seni yeneceğim (yenicem) İstanbul!" edasıyla atılan bir Arkham Knight'a hazır olun :)

“Seni yeneceğim (yenicem) İstanbul!” edasıyla atılan bir Arkham Knight’a hazır olun 🙂

Oynanış kısmındaki diğer detay ise ilk defa kullanılan “fear takedown” özelliği. Düşmanlarımıza gizli gizli yaklaşıp, üç kişiyi birden aynı anda kurşunlardan sıyrılarak “bayıltabiliyoruz”. Biz Batman’iz ya hani, öldürmek yok. Ama bu, işkence edemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Oynanışta yeniliklerin dışında, eski sistemde yer alan çevre etkileşimine de yer verilmiş. Rakiplerimizi birbirlerine fırlatmak veya onları saf dışı etmek, sersemletmek için kollarından tutup, duvara çakmak gibi çeşitli dövüş mekanikleriyle karşı karşıyayız. Ayrıca Arkham Knight, kontrolleri konusunda fazla detay vermiyor. Ancak dilediğimiz zaman simülasyonlardan, zırhımızı ve çeşitli yeteneklerimizi uygulamalı olarak takip edebiliyoruz. Bunun için direkt oyun girişindeki “Ar Challenges” kısmına giriş yapabiliriz. Bu menüde dilersek, arkadaşlarımızla rekor tablosunda kapışabilir, dilersek de antrenman yapabiliriz.

Oyundaki diğer güzel bir detay ise, yere düşen veya kafasında yıldızlarla dünyaya şaşı bakan düşmanlarımızı alt etmek için artık bilmem kaç tuş ile kombo yapmamıza gerek yok. Yerdeki adama tekme tokat girmeye devam edebiliyoruz.

Arkham Knight’ın kayıt durumu otomatik. Oyundan çıkmadan önce sistem sizi “şu anki durumundan 5 dakika öncesine döneceksin” gibisinden uyarıyor ve böylece tam olarak nereden devam edebileceğinizi anlayabiliyorsunuz.

1 2 3