Kategoriler

Batman v Superman: Adaletin Şafağı Nasıl İzlenir?

Batman v Superman: Adaletin Şafağı hakkında merak ettikleriniz, SPOILER’sız yazımızda sizlerle. Film izlenmeye değer mi? Yoksa sadece zaman kaybı mı?

fragtist beyle_577203

İğrenç espiri anlayışımla sizi bu yazıya çektiysem, görevimi başarıyla tamamlamışım demektir. Zira söz konusu Batman ise “yıkarım bu gezegeni!” Yani… Kısmen…

Bu kadar sululuk yeter. Size merak ettiğiniz soruların cevabını vermeye hazırlanıyorum. Birçok sinema eleştiri yazımda aynı şeyi yaptığımı fark ettim ve yine yapıyorum; bu yazı hiçbir şekilde SPOILER içermez. Şimdi koltuğunuza yaslanın ve tanrılaştırılan bir adamın ve zengin bir çapkının hikayesine tanık olun. Karşınızda Batman v Superman: Adaletin Şafağı!

Sizlere bundan önceki sinema yazımın konusu olan Deadpool‘daki gibi bir giriş yapayım. Önce kısacık da olsa hikaye, sonrası ise neden bu film izlenmeli konusu. Doğru okudunuz, Batman v Superman: Adaletin Şafağı’nı izlemelisiniz. Çünkü muhtemelen siz de benim gibi beklentileri yüksekte tutmayan ve hatta “muhtemelen film patlayacak” düşüncesine sahip bir bireysiniz. Filmin hikayesi umudun yanında, yıkım ve savaşı getiren Superman ile onu tehdit olarak algılayan Batman’in etrafında şekilleniyor. Dünya, büyük bir tehdit altındadır ve bu tehdidin Superman olduğunu düşünen insanlar vardır. Superman’in muazzam gücü, birçok insanı korkutmaktadır. Savaşın tam ortasında kendisini bulan, bazı kayıplar yaşayan Bruce Wayne, moloz yığınları arasından Superman’in uçuşuna, onun kontrolsüz gücüne ve etrafa verdiği zarara tanık olur. Superman’in % 1 oranla bile olsa, tüm dünyayı istediği an yok edebileceğinin farkına varır. Bu nedenden onu bir tehdit olarak görmeye başlar. Gotham Şehri’nin koruyucusu Batman, bazı önlemler almaya karar verir. Ancak o sırada Lex Luthor, daha büyük planlarını harekete geçirmeye başlar ve işte bu noktada insanlık, yok olmanın eşiğine gelir. Şuraya sizin için daha önce yazdığımız teknik detayları bırakıyorum:

Zack Snyder’ın yönettiği filmin diğer başrollerinde; Oscar adayı Amy Adams (“American Hustle,” “Man of Steel”)  Lois Lane rolünde, Jesse Eisenberg (“The Social Network”) Lex Luthor rolünde, Diane Lane (“Unfaithful,” “Man of Steel”) Martha Kent rolünde, ve Laurence Fishburne (“What’s Love Got to Do with It,” “Man of Steel”) Perry White rolünde; diğer rollerde de Oscar ödüllü Jeremy Irons (“Reversal of Fortune”) Alfred, ve Holly Hunter (“The Piano”) Senatör Finch; ve Gal Gadot (the “Fast and Furious” films) Wonder Woman/Diana Prince rolünde yer alıyorlar. Snyder filmi Chris Terrio ve David S. Goyer’in yazdığı senaryodan yönetti. Senaryodaki karakterler DC Comics’in Bob Kane ile Bill Finger’ın yarattığı Batman ve Jerry Siegel ve Joe Shuster tarafından yaratılan Superman karakterlerinden uyarlandı. Yapımcılar Charles Roven ve Deborah Snyder, ile Wesley Coller, yönetici yapımcılar Geoff Johns ve David S. Goyer. Teknik detaylar sona erdi. Sırada işin en eğlenceli kısmı var!

1 2