Belçika’da Bazı Oyunlardaki Loot Box’lar Yasadışı İlan Edildi Belçika’da Bazı Oyunlardaki Loot Box’lar Yasadışı İlan Edildi
Loot box'ların kumar olup olmadığına dair tartışmalar hararetli bir şekilde devam ederken Belçika'dan radikal bir karar geldi. Belçika’da Bazı Oyunlardaki Loot Box’lar Yasadışı İlan Edildi

Loot box’ların kumar olup olmadığına dair tartışmalar hararetli bir şekilde devam ederken Belçika’dan radikal bir karar geldi.

Eurogamer’ın haberine göre Belçika Oyun Komitesi bir süredir incelenen bazı oyunlarda yer alan loot box mekaniğinin kumar ve şans oyunlarından farksız olduğuna karar verdi. Bahsi geçen oyunlar ise Counter-Strike: Global Offensive, FIFA 18 ve Overwatch. Belçika’da kumar oynamak ve oynatmak yasak olduğundan söz konusu oyunlardaki lot box’lar da yasadışı ilan edilmiş oldu. Yani bu üç oyunun Belçika’daki yayıncıları kısa süre içerisinde oyunlarındaki sandıkları kaldırmazsa ciddi cezalarla karşılaşabilirler.

Belçika Adalet Bakanı Koen Geens’e göre yayıncılar 5 yıla kadar hapis ve 800 bin euro’ya kadar para cezasıyla karşılaşabilir. Ayrıca bakana göre mesele oyunlar olduğundan ve işin içinde çok sayıda çocuk da bulunduğundan dolayı bu cezalar artabilir. Geens, “Bu tür mekaniklerle karşılaşanlar genelde çocuklar ve buna izin veremeyiz,” diyor. Bakan şimdi loot box’ların kaldırılması için oyun geliştiricileri ve yayıncılarıyla irtibat kurmak istediğini de belirtiyor.

İncelenen oyunların arasında oyun içi sandıklarıyla epey gündem olan Star Wars Battlefront II de yer alıyor ancak Electronic Arts tam da soruşturmanın başladığı tarihlerde bu sistemi oyundan kaldırdığı için Battlefront II ile ilgili bir yasaklama gelmiş değil.

Birkaç hafta önce de Güney Kore’den bu yönde bir haber gelmişti. Düzenlediği etkinlikte oyunculara bol bol kutu açtıran Nexon’a ciddi bir para cezası kesilmişti.

İsveç Loot Box’ları 2019 Yılında Kumar Olarak Görmeye Başlayabilir