Blizzard Taciz Davasında Yöneticileri Temize Çekmeye Çalışıyor Blizzard Taciz Davasında Yöneticileri Temize Çekmeye Çalışıyor
Activision Blizzard tarafından oluşturulan inceleme komitesinin verdiği karar ışığında yönetim kurulu yeni bir duyuruda bulundu. Kurul şirkette gerçekleşen taciz ve istismar olaylarından üst düzey... Blizzard Taciz Davasında Yöneticileri Temize Çekmeye Çalışıyor

Activision Blizzard tarafından oluşturulan inceleme komitesinin verdiği karar ışığında yönetim kurulu yeni bir duyuruda bulundu. Kurul şirkette gerçekleşen taciz ve istismar olaylarından üst düzey yöneticilerin haberinin olduğu iddialarını gerçekten uzak olarak nitelendirdi. 

Activision Blizzard Amerika Birleşik Devletleri Güvenlik ve Ticaret Komisyonu’na verdiği raporda aralarında CEO Bobby Kotick’in de bulunduğu bir takım üst düzey yöneticilerin olaylar hakkındaki şikayetleri gizleme ve yok saymadıklarını bildirdi. 

“Kurul ve harici danışmanlar Activision Blizzard bünyesindeki kıdemli yöneticilerin bilinçli olarak ‘işyerinde gerçekleşen taciz ve istismar vakalarından kanıtlanmış ve rapor edilmiş olan’ durumları yoksayma veya örtbas etme girişiminde bulunmalarını gösterecek hiçbir kanıt tespit edememiştir. Benzer soruşturma sonucunda hiçbir kıdemli yönetici ya da çalışanın yönetim kurulundan bilgi saklamaya teşebbüs etmediğini de ortaya çıkartmıştır. Harici danışmanlar, yapılan kapsamlı soruşturma sonucunda yönetim kurulunun da şirkette gerçekleşen ve rapor edilmiş cinsel taciz durumları hakkında bilinçli bir şekilde örtbas ve yoksayma teşebbüsleri bulunmadığı yönünde karar alınmıştır.”

Blizzard geçtiğimiz yıl içerisinde arka arkaya gelen skandal açıklamalar ve soruşturmalarla gündeme gelmişti. Kaliforniya Eyaleti’nin adalet departmanlarıyla çokça içli dışlı olan Blizzard özellikle CEO’su Bobby Kotick’in şirkette sıkça gerçekleştiği iddia edilen  taciz ve cinsiyet bazlı ayrımcılıktan haberi olup da herhangi bir aksiyon almadığı ve dahi gizlemeye çaba gösterdiği yönünde suçlamalarla çok ciddi sarsılmalar yaşamıştı. “Cubical Crawling” ve “Cosby Suit” gibi anahtar kelimelerle ulaşabileceğiniz kaynaklar mide bulandırıcı şeylerin yıllardır çalışanlar arasında yaşandığı ancak bu yönde herhangi bir uygulama yapılmadığı gibi üst düzey yöneticiler tarafından hasır altı edildiğini belirtiyor. Bu iddia aynı zamanda Kaliforniya Adil Çalışma ve Emlak Departmanı tarafından gerçekleştirilen iki yıllık bir soruşturmanın da onadığı bir durum.

Blizzard yönetim kurulu sütten çıkmış ak kaşık değil…

Yönetim kurulunun soruşturmalar ve davaların yığılması karşısında aldığı eylemlerden birisi kendi iç soruşturmalarını yürütmek üzere ayrı bir inceleme komitesi kurmak. Komite her ne kadar tamamen şirket içinden toparlanmış ve bahsettikleri “harici danışmanlar” ile ilgili sadece bir net isim vermiş olsa da kendilerinin bağımsız ve işlevsel raporlar koyduklarına inanmamız bekleniyor. Bütün bunların yanında yönetim kurulu hissedarlar arasında gerçekleşecek bir oylamaya da etki etmeye çalışıyor. Oylama şirket içi gerçekleşen taciz, ayrımcılık ve istismar olaylarının değerlendirilmesi ve gelecekte bu olayların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığının görülmesi için özel bir rapor hazırlamak üzerine. Yönetim kurulu bu raporun hazırlanmaması yönünde hissedarlara çağrıda bulunuyor. Aynı zamanda yönetim kuruluna halihazırda yönetici ünvanı bulunmayan, çalışanların seçeceği yeni bir pozisyon eklenmesi konusunda da engel olmaya çalışıyor. Tüm bunların üzerine geçtiğimiz sonbaharda çıkan davalar ve soruşturmalar sonucunda maaşı indirilen Bobby Kotick’in tekrardan yıllık 875.000$ alması için ayrı bir oylama açtırmaya çabalıyor.

Microsoft tarafından satın alımlarının etkilerini ne zaman göreceğimiz bilinmez ancak Activision Blizzard uzunca bir süre kendi kendini soktuğu bu PR krizinden çıkamayacak gibi…