BTK Başkanından Kota Tartışmalarıyla İlgili Açıklama Geldi BTK Başkanından Kota Tartışmalarıyla İlgili Açıklama Geldi
BTK başkanı Ömer Fatih Sayan, bazı internet servis sağlayıcılarının kota aşımında ek ücret isteyeceği iddialarını yalanladı. BTK Başkanından Kota Tartışmalarıyla İlgili Açıklama Geldi

BTK başkanı Ömer Fatih Sayan, bazı internet servis sağlayıcılarının kota aşımında ek ücret isteyeceği iddialarını yalanladı.

Türkiye Bilişim Zirvesi’nde konuşan Sayan, yeni AKN (Adil Kullanım Noktası) düzenlemesiyle birlikte bazı manipülasyonların da yapıldığını söyledi. “Gerek mobil gerekse sabit internette AKN sonrası hız değerlerinde iyileştirme hakkında bir düzenleme yaptık. BTK tarafından alınan kararla AKN sonrası veri indirme hızı mobil internet için asgari saniyede 128 kilobit olarak belirlendi. Mobildeki bu düzenleme uygulanmaya başlandı.” diyen Sayan, Türkiye’deki internet hızının ihtiyacı karşılaması için çalıştıklarını belirtti.

Sabit geniş bant internet hızında da AKN sonrası herkes için 3 mbit’e düşen internet hızını kullanılan tarifede belirtilen hıza göre yeniden düzenlediklerini söyleyen Sayan şunları söyledi: “Örneğin saniyede 16 megabit hızında AKN’li paketi bulunan bir abone, AKN veri miktarına ulaştığında indirme hızı asgari saniyede 5 megabit olacak ve abone bu hızda fatura dönemi sonuna kadar internet hizmeti alabilecek.”

Öte yandan Sayan, yeni düzenleme sonrası kota aşımı yapan kullanıcıların hiçbir şekilde ek ücret ödemeyeceklerini de söyledi. Sayan’ın konuya ilişkin açıklaması ise şöyle: “Bu uygulama, gerek AKN’li bir tarife için taahhüdü devam eden mevcut aboneler için gerekse AKN’li tarifelere geçiş yapacak yeni aboneler için geçerli. Şu anda vatandaşlar, kullandıkları tarifelerle ilgili hiçbir ek ücret ödenmeksizin, bu yeni düzenlemeden yararlanacaklar. Diğer bir ifadeyle eski ve yeni abone olması fark etmeksizin herkes için geçerli. Kurum olarak AKN düzenlememize aykırı bir durum yaşandığı takdirde gerekli müdahaleyi yapacağımızı belirtmek isterim.”

TurkNet, Müşterilerinin AKN’lerini Kaldırmaya Başladı