Kategoriler

Bu Akşam Ne İzlesek? #2 – Tenacious D

Kaderin Penası’nı kullanan, dünyanın en iyi gitaristlerinden biri oluyor. Bakalım JB ve KG, bu hayallerini gerçekleştirebilecek mi? Tenacious D in The Pick of Destiny sizlerle!

Müzik ruhun gıdasıdır derler. Çok da doğru derler çünkü kafamızın en rahat olduğu zamanlar, sevdiğimiz müzik türünü dinlediğimiz anlardır. Rock, metal, klasik, pop fark etmez, her ruhun açlığını giderecek bir müzik türü mutlaka vardır. Benimki klasik ve rock müziktir mesela. Özellikle film, anime veya dizilerin soundtrack parçalarına bayılırım. Bazılarınızın arabesk, bazılarınızın ise Türk Sanat Müziği sevdiğinin farkındayım. İşin içerisine müzik girince, zevk ve renk kısmına giriş yapıyoruz. Kısacası siz siz olun, müziği hayatınızdan eksik etmeyin. Sevgili Jack Black ve Kyle Gass, “müzik ruhun gıdasıdır” mesajını en iyi Tenacious D ile verebileceklerini düşünmüş, bunun sonucunda da Liam Lynch yönetmenliğinde efsane bir komedi filmine merhaba diyoruz.

Tenacious D, komedi ve müzik öğelerini bir araya getiren, tam adı Tenacious D in The Pick of Destiny olarak 2006 yılında vizyona giren bir film. Başrollerde; School of Rock, King Kong, Kung Fu Panda gibi filmlerden tanıdığımız Jack Black, onun yanında Elf, Shallow Hal gibi filmlerden tanıdığımız Kyle Gass yer alıyor. Kadroda ayrıca, JR Reed, Ronnie James Dio, Paul F. Tompkins, Troy Gentile gibi isimler de var.

Film, JB (Jack Black, Jables) ve KG’nin (Kage, Rage Kage) müzik dolu macerasını konu alıyor. Hikayemiz bizi ilk olarak JB’nin çocukluğuyla tanıştırıyor. Onun hayali müzik konusunda kariyer yapmak ve bu yüzden evden kaçıyor. Yolu ise bir süre sonra KG ile kesişiyor ancak KG, başlarda göründüğü gibi biri değildir. JB, onu kendisine idol seçer ve aralarında usta-çırak ilişkisi başlar ancak KG, bambaşka bir insan olarak çıkınca araları bozulur. Aralarındaki kavgaya rağmen, ortak bir yol bulup, beraber şarkı söylemeye başlarlar. KG gitarda oldukça iyiyken, JB’nin sesi kuvvetlidir. İkilinin amacı mükemmel şarkıları yaratmak için Kaderin Penası’nı (Pick Of Destiny) ele geçirmektir ancak bu penaya ulaşmak için çok zor engelleri aşmaları gerekecektir.

Fragtist Tenacious-D

Gelelim niye Tenacious D izlememiz gerekiyor, sorusunun cevabına. Öncelikle uyarayım, filmin çoğunluğu bizi rock/metal müziğe boğuyor. Derseniz ben film boyunca, şarkı dinlemekten hoşlanmam, bu filme hiç bulaşmayın. Ancak işin güzel tarafını da yazayım, Tenacious D’yi izlerken güleceğinizden ve ayrıca “muhtemelen” soundtrack albümünü hayatınızın bir parçası haline getireceğinizden eminim, özellikle müzik tadınız filminkine uyuyorsa. Unutmadan filmimiz bol küfür içerdiği için (şarkı sözleri de dahil) +18 yaş kitlesine hitap ediyor. Filmin olayı tamamen absürt komediden oluşuyor. Ayrıca JB ve KG’nin hikaye anlatma şekli de çoğunlukla şarkılardan oluşuyor. Bu şarkılar cinsellik, macera, barış, dostluk gibi konuları işliyor.

Filmimizde birbirinden özel isimlere de yer veriliyor. Bu isimleri tek tek yazmak isterdim ancak bu sefer de filmi izlemeyenlere spoiler vermiş olacağım. Yine de bir tanecik yazayım, yazmazsam içimde kalır, bir yerim şişer falan! Foo Fighters’tan tanıdığımız, Nirvana grubunda baterist olarak da tanınan Dave Grohl, filmin önemli isimlerinden biri ve rolü de ÇOK önemli 🙂

Kısacası müzikal komediyi, rock severler için mükemmel hale getiren Tenacious D in The Pick of Destiny, izlemeniz gereken filmlerin başına geliyor. Özellikle 80-90’ların rock müziklerini seviyorsanız, bu film kulağınızın pasını silme garantisini veriyor. İzleyin, izletin, arşivleyin…

ROCK ON!

Küçük notlar:

  • Filmle “fuck” kelimesi tam 106 kere kullanılıyor. (O kadar +18, siz düşünün gerisini)
  • Satan yani Şeytan makyajı, tam olarak 8 saat sürümüş.
  • Filmdeki şeytanın kullandığı gitar, Pantera’dan tanıdığımız Dimebag Darrell tarafından dizayn edildi ve bu gitar, Far Beyond Driven albümü tam 100 bin kopya sattıktan sonra kendisine hediye edildi.
  • Classic Rock odasındaki mankenlerden bir tanesi David Bowie’ye gönderme.
  • Filmde, Ronnie James Dio’yu da görüyoruz. (Detay yazamıyorum yoksa spoiler olur 🙂 )
  • Film, 2001 yılında çıkan albüm Tenacious D’nin parçalarını kapsıyor.

tenacious-d-in-the-pick-of-destiny