Kategoriler

Bu Akşam Ne İzlesek? #1 – Back to the Future

Bu Akşam Ne İzlesek? isimli yazı dizimizde, eski efsaneleri anmaya ve yeni güzellikleri tattırmaya karar verdik. İlk misafirimiz, Geleceğe Dönüş.

O kadar oyun oynuyoruz falan da gelin az sinema dünyasına giriş yapalım. Kış dayanmış kapıya, akşamları sıcacık evimize geçip, partnerimizle veya yalnız fark etmez, koca TV başında, en sevdiğimiz/merak ettiğimiz filmleri izlemek pek keyifli. Hatta bazı filmleri defalarca izlemek, her diyaloğu ezberlemek gibi çılgınlıklar yapan vardır aramızda. Bu aralar sinema konusunda klavyem durmak bilmiyor. Bu yüzden elimden geldiğince, size yığınla film tanıtımı yaparak, belki de aralarında izlemediğiniz filmleri tavsiye ediyor olacağım. Bunlara verilebilecek sayısız örnek var. “Bu Akşam Ne İzlesek?” isimli yazı dizimize Back to the Future ile başlıyorum. Hayırlı, uğurlu olsun…

Back to the Future, ülkemizde Geleceğe Dönüş ismiyle bilinir. Bir dakika, ne saçma bir cümle kurdum böyle. Yoksa hala aranızda Geleceğe Dönüş filmini izlemeyen var mı? Hiç mi televizyonda denk gelmediniz? Siz de haklısınız tabii. Televizyonda izlemeye değer bir şey kaldı mı ki? Bilmeyenler için Geleceğe Dönüş, 3 filmden oluşur. Sıralaması ise şu şekildedir: Back to the Future (1985), Back to the Future Part II (1989), Back to the Future Part III (1990). Geleceğe Dönüş filmini bilenler? E biraz nostaljiden kimseye zarar gelmez. Geçin şöyle yanıbaşıma iki muhabbet edelim.

Nerede kalmıştık? Hatırladım, Geleceğe Dönüş’ün ilk filmi 1985 yılında vizyona girdi. Üçlemenin tamamını Yeni Hayat, Çelik Yumruklar, Canavar Ev, Mumya Evi, Kutup Ekspresi, Lanetli Tepe gibi filmlerden tanıdığımız Robert Zemeckis yönetti. Filmin başrollerinde Michael J. Fox ve Christopher Lloyd yer alıyor. Lea Thompson, Crispin Glover, Thomas F. Wilson, Claudia Wells gibi isimleri de kadroya ekleyen film, adından da anlayacağınız üzere, geleceği kendisine konu alan bir macera.

Filmin asıl karakteri Doctor Emmett Brown (Christopher Lloyd). Kendisi zamanda yolculuğu mümkün kılan bir araba geliştirir. Bu aracı ilk kullanan gencin adı ise Marty (Michael J. Fox). İkili, yaşadıkları bir zamanlama hatası yüzünden, gelecek yerine geçmişe giderler. Tam 30 yıl öncesine dönen Marty, burada ailesiyle tanışır ancak asla yapmaması gereken bir hata, tüm geleceğini değiştirmek üzeredir. Bu arada, şöyle güzel bir şeyi de eklemeden edemedim 😉

Yeterince gaz aldığımıza göre kaldığımız yerden devam edelim. Yukarıda izlediğiniz video, ilk filmden sadece ufak bir sahne. Daha bunun gibi yığınla eğlenceli, şaşırtıcı ve etkileyici sahne ile karşı karşıya kalacağınızın garantisini verebilirim. Eh, yıl 1985 olunca, böyle bir film milyonlarca insanın dikkatini çekmişti. İlk film tam 19 milyon dolar bütçeye sahipti. Geleceğe Dönüş II filmi ise 1989 yılında vizyona girmiş, bu sefer farklı bir hikayeyi kendisine konu almıştır. Spoiler vermemek adına çok detay vermeyeceğim ancak ilk film, öyle bir yerde bitiyor ki o zamanlar ikinci filmi beklemek benim gibiler için büyük işkenceydi. İkinci filmimizde 2015 yılına giden Marty, hiç doğmamış çocuğuna yardım etmek zorunda kalıyor. Elbette bunu yaparken, zamanın dokusuna zarar vermeyi de ihmal etmiyor. Durum böyle olunca Dr. Brown onun imdadına yetişiyor (kısmen). Bu filmde Marty, 50’lere geri döndüğünde ilk filmdeki sahnelerin bazılarını yeniden yaşama fırsatı buluyor ancak bu sefer başkasının gözünden. Bu filmin bütçesi ise tam 40 milyon dolar. Geleceğe Dönüş III filmi ise 1990 yılında vizyona girmiş, bu sefer bizi aynı kahramanlarla 1955 yılındaki olaylara sürüklüyor. Üçüncü filmde Marty, 1955 yılında kısılıp kalır. Dr. Brown ise onu kurtarmak için zamanda yolculuk eder. Ancak kendisini 1885’de bulur. O yılın teknolojisi, aracı tekrar çalıştırmaya yetmez. Bu yüzden Marty’ye bir mektup yazar ve aracı gömdüğünü söyler. 1955’teki Marty, bu aracı bularak Doktor’u kurtarmaya çalışır. Doktor’u bulduğunda ise olaylar bir hayli karışmıştır. Doktor aşık olmuş, Marty de peşine onu öldürmek isteyen bir kanun kaçağı çetesini takmıştır. Geleceğe Dönüş III, serinin son filmidir. Boşuna hayallere kapılmayın, serinin devamı gelmeyecek. Temmuz ayında yayımlanan bir habere göre Robert Zemeckis, yaşadığı sürece yeni bir Geleceğe Dönüş filminin yapılmasına izin vermeyeceğini açıklamıştı. Gelmemesi de yerinde bir karar olur açıkçası. “Genelde” seri filmler ne kadar uzarsa, kalitesini o kadar düşürüyor. Bıraksınlar böyle güzel bir film, kalbimizde efsane olarak kalsın.

Fragtist Back to the future

1 2