Bu Biyonik El, Diğerlerine Benzemiyor! Bu Biyonik El, Diğerlerine Benzemiyor!
İleride biyolojik vücut parçalarımızı daha gelişmiş ve sağlam biyonik olanlarla değiştirir miyiz bilinmez; ancak buna ihtiyacı olanlar için güzel haberler geliyor. Şu anda hassaslık... Bu Biyonik El, Diğerlerine Benzemiyor!

İleride biyolojik vücut parçalarımızı daha gelişmiş ve sağlam biyonik olanlarla değiştirir miyiz bilinmez; ancak buna ihtiyacı olanlar için güzel haberler geliyor. Şu anda hassaslık bakımından pek iyi durumda olmayan biyonik eller, yavaş yavaş gerçek ellerin hassasiyetine kavuşacak gibi.

Alman Saarland Üniversitesi’nin çalışmalarıyla vücut bulmuş olan resimdeki biyonik el, akıllı nitinol (nikel titanyum) teller kullanıyor. Bunlar, bildiğimiz kas görevi görüyorlar; ki zaten biyonik kolun bu kadar hassas olması da bu teller sayesinde. Isıtılarak ve soğutularak gerilen/gevşetilen teller, işlem bittiğinde orijinal konumuna kendiliğinden dönüyor. Böylelikle ekstra bir çaba sarf etmek gerekmiyor. Son derece ince ve bir o kadar da güçlü olduklarından da, yapılan hareketler hem daha doğru; hem de daha hızlı gerçekleştirilebiliyor.

Anlatılan teknolojinin henüz çok genç olduğunu belirtmekte fayda var. Yani alınacak yol daha çok… Ancak başlangıç için hiç de fena sayılmaz elbette. Bunun yanı sıra, bu biyonik el sadece insanlarda kullanılmayabilir! Hatta sadece biyonik el de değil; tüm bu akıllı nitinol teller, geleceğin robotlarının kas sistemini oluşturabilir (görünüm ve hareketleriyle insana çok daha fazla benzeyen robotlar düşünün. Hatta insanlardan daha sağlam, belki de daha güçlü!). Böylesi, Stephen Hawking, Elon Musk ve Steve Wozniak‘ı daha çok korkutacak bir gelişme olur şüphesiz.

Kısacası her zamanki gibi, gelecek sürprizlerle dolu. Bekleyip görmek ise, şimdilik yapılabilecek en mantıklı şey.

Günümüzden bir biyonik elin videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz. İyi seyirler.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.