Cep Telefonlarına Harç Zammı Geldi Cep Telefonlarına Harç Zammı Geldi
Yurt dışından satın alınıp yolcu beraberinde getirilen telefonların kayıt ücretinde düzenlemeye gidildi. Ayrıntılar haberimizde. Cep Telefonlarına Harç Zammı Geldi

Yurt dışından satın alınıp yolcu beraberinde getirilen telefonların kayıt ücretinde düzenlemeye gidildi. Yeni bir Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının kayıt ücreti 170,70 TL’den 500 TL’ye çıkarıldı.

KPMG Türkiye Gümrük ve Dış Ticaret Direktörü Hakan Uçak, değişikliğe ilişkin analizinde, harç ücretlerindeki artış nedeniyle yurt dışından getirilen cep telefonlarındaki fiyat avantajının azaldığını vurguladı. Uçak, artan döviz kurları da dikkate alındığında, yurt dışından bireysel olarak ithal edilen cep telefonları ile yurt içinde satışa sunulan cep telefonları arasındaki fiyat farkının ciddi oranda azalacağı değerlendirmesinde bulundu.

Şirketler tarafından ticari amaçla yapılan cep telefonu ithalatında, TRT Bandrol ücreti, Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi ödeniyor. Ödenen bu vergiler fiyat mekanizması içinde tüketicilere yansıtılıyor.

Durum böyle olunca, 1000 TL değerindeki cep telefonu için ödenen vergiler, değerinin yarısından fazlası olarak göze çarpıyor. 1000 TL değerindeki cep telefonu için 622,50 TL vergi ithalat anında tahsil ediliyor.

Yolcular tarafından bireysel olarak ithal edilen 1000 TL değerindeki cep telefonunun yolculara maliyeti karar öncesinde 1170,70 TL iken, karar sonrasında 1500 TL olacak.

HUAWEI Mate 20 Serisi Yepyeni Özelliklerle Geliyor!