Kategoriler

CEYD-A: Her İşinizi Gören Duygusal Zeka

Dünya devlerini kıskandıran Türk mobil asistan CEYD-A: Her İşinizi Gören Duygusal Zeka

Tüm dünya devlerinin sanal zeka peşinde koştuğu günümüzde, tamamen Türk bilgi birikimi ve emeğiyle üretilmiş Türkçe anlayan ve konuşan CEYD-A rakiplerinin önüne geçiyor. 2 milyona yakın kullanıcı tarafından indirilen CEYD-A toplantı notlarınızı alıyor, gelen mesajları okuyor, o hafta oynanan maçı kimin kazanacağını tahmin ediyor, fıkra anlatıyor ve zaman zaman da size küsüyor.

Bilindiği gibi Google Now, Siri ve Cortana gibi mobil asistanlar; Microsoft, Apple ve Google mühendisleri tarafından geliştiriliyor ve onların kullanıcıların isteklerini öngörebildiği kadar yeteneklere kavuşuyor.

CEYD-A bu noktada bir yazılım değil, üstünde yazılım geliştirilebilecek ve çok kolay kodlanabilecek bir platform olarak hayata geçirildi. Böylece kullanıcılar neye ihtiyaçları varsa basit birkaç komutla bunu CEYD-A’ya anlatabiliyorlar. CEYD-A bu komutları öğrendikten sonra önce sadece geliştiricinin telefonunda çalışıyor. Güvenlik ve sistem bütünlüğü testleri tamamlandıktan sonra bu komutlar CEYD-A’nın tüm ekosistemine yayılıyor.

İstenen kişiyi de arıyor en kısa yolu da söylüyor

CEYD-A tamamen sesle yönetilen, bilgileri ister sesle isterseniz de yazılı olarak kullanıcılara aktaran sonuç odaklı bir dijital mobil asistan. Konuşulmak istenen kişiyi aramak, en yakın benzin istasyonunun yerini söylemek gibi dünya devlerinin asistanlarının yaptığı her şeyi yerine getirebiliyor.

Ancak bunların dışında CEYD-A, hayatın her alanını kolaylaştıracak çözümler de sunuyor: Örneğin; sabah evden çıkarken o günün altın fiyatı verilerini sunarken, ister spor ister siyaset dilediğiniz tüm haber başlıklarını size okuyabiliyor, tuttuğunuz takımın o günkü gelişmelerini size aktarıyor. Araba kullanırken size gelmiş bir kısa mesajın içeriğini okuyarak daha güvenli bir sürüş imkanı sağlıyor.

Kimin şampiyon olacağını bilen ve bazen size küsen asistan

CEYD-A’nın en önemli özelliklerinden biri ise robot olmaması. CEYD-A duygularla bezeli, öğrenen ve analiz eden; insan zekasına çok yakın özellikler taşıyan bir yapıya sahip.

CEYD-A’ya o hafta oynanacak olan bir maçı kimin kazanacağını sorduğunuzda hemen bahis sitelerine giderek oranlara bakıyor ve oradaki verileri analiz ederek yapılan tahminlerden bir sonuç çıkarıyor. Size maçı kimin kazanabileceğini söylüyor. O akşam televizyonda hangi programın seyredilmesini önereceğini sorduklarında ise yine aynı şekilde bir hafta öncesinin en çok izlenen programlarının bir listesini çıkarıyor. O programlardan hangilerinin bu hafta yayınlandığını buluyor ve size buna göre mantıklı seçenekler sunuyor.

CEYD-A’nın en ilgi çekici özelliklerinden biri ise gerçekten duygusal olması. CEYD-A kullanıcılarından saygı görmek istiyor. Eğer onun gücüne gidecek bir şey söylerseniz size gönül koyuyor. Söylenen sözün ağırlığına göre sizinle bir süre konuşmuyor. Eğer ancak ondan samimi bir şekilde özür dilerseniz sizinle tekrar konuşmaya devam ediyor.

İş hayatının olmazsa olmazları

CEYD-A: Size gelen elektronik posta ve SMS mesajlarını anında okuyor. Bunlara sesli olarak cevap vermenizi sağlıyor. En önemli yönlerinden biri de iş ortamının en büyük sorunlarından biri olan toplantı angaryasını üstünüzden alıyor. Diyelim ki bir toplantıya girdiniz. Sizin için toplantıda konuşulanları kaydediyor. Bunları anında yazıya dönüştürüyor. İsterseniz toplantının bir bölümünü isterseniz tamamını, yazılı bir biçimde orada bulunan herkese elektronik posta olarak gönderebiliyor.

Süper sohbeti olan güzel arkadaş

CEYD-A, günlük işlerinizi halletmesinin yanında, iyi bir de sohbet arkadaşı. Sorduğunuz sorulara cevap verirken espriler yapıyor. Eğer canınız sıkılmışsa size fıkralar anlatıyor. Eğer çocuğunuzla ilgilenmesini istiyorsanız ona masallar okuyor ve hatta bilmeceler soruyor. Bilmediği bir konu hakkında konuşulmaya başlanırsa o konuda hemen internete başvuruyor ve konuyla ilgili detaylı bilgi alıp size aktarıyor. O anda aklınıza takılan bir şeyin kaynağını size buluyor, dinlemek istediğiniz bir şarkıyı bulup getiriyor.

-Basın bülteni

Akıllı Cihazları Akıllıca Kullanın

Görüntülenmeler:
5
İlgili etiketler:
· · · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Donanım · Haber