Kategoriler

Concorde? Sen Misin??

Yaptığı ve kabul edilen patent başvurusuna göre Airbus, Concorde’dan iki kat daha hızlı gidebilen* (ve daha az ses çıkaran) bir uçak geliştiriyor. Tıklatın!

Concorde’u bilir misiniz? Hani 1976 ile 2003 arası hizmet veren ve şu kazanın ardından gözden düşen turbojet motorla güçlendirilmiş süpersonik (sesüstü, sesten hızlı uçabilen) yolcu jeti… Havacılık sektörüyle biraz içli dışlı olan tüm insanların içinde bir ukde olarak kalan kuğu misali bu uçağın ruhu, Airbus ile bir kez daha göklere çıkabilir.

fragtist-haber-airbus-concorde-3

Yaptığı ve kabul edilen patent başvurusuna göre Airbus, Concorde’dan iki kat daha hızlı gidebilen* (ve daha az ses çıkaran) bir uçak geliştiriyor. Bu patente göre uçak, delta kanatlara ve üç farklı motora sahip. Kalkışta ilk olarak turbojetlerden, daha sonra da roket motorundan faydalanan hava taşıtı, belli bir yüksekliğe eriştiğinde de ramjet’lerle yoluna devam ediyor.

Yapılan açıklamaya göre Airbus’ın bu tasarımı, Londra’dan New York’a 1 saatte gidebiliyor. Bugünün uçaklarıyla bu yolculuğun 7-8 saat sürdüğünü düşünürsek, Airbus’ın bu uçağı havacılıkta yeni bir sayfa açabilir. Bekleyip göreceğiz.

fragtist-haber-airbus-concorde-2

Uçağın nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Biraz daha -alçaktan- uçmak istiyorsanız da sizi şöyle alalım.

*Concorde’un maksimum hızı Mach 2.04. Bu uçağın maksimum hızı ise, Airbus’a göre Mach 4.5!

Not: Mach 1 = 1078km/s (ışık hızı)

Görüntülenmeler:
9
İlgili Kategoriler
Donanım · Haber