DARPA, Oculus Rift İle Sibersavaşları Oyuna Çeviriyor DARPA, Oculus Rift İle Sibersavaşları Oyuna Çeviriyor
Pentagon bir süredir siber savaş yöntemlerini basitleştirecek bir yöntem arıyordu ve sonunda buldu: Oculus Rift… ABD ordusunun ileri teknoloji Ar-Ge birimi olan DARPA (Defense... DARPA, Oculus Rift İle Sibersavaşları Oyuna Çeviriyor

Pentagon bir süredir siber savaş yöntemlerini basitleştirecek bir yöntem arıyordu ve sonunda buldu: Oculus Rift…

ABD ordusunun ileri teknoloji Ar-Ge birimi olan DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), siber saldırıları sanal ortamda takip etmek ve karşılık vermek için hazırlanmış platformları “Plan X”i tanıttı. Plan X, öğrenilmesi basit bir arayüz ile, siber ortamdaki tehditlere daha kolay müdahale edilebilmesi için bir nevi bilgisayar oyununa benzer bir platform. Ve bu platformun merkezinde Oculus Rift var.

DARPA bu yeni oyuncak ile, siber askerlerin ağ sistemlerini üç boyutlu görebilmeleri ve daha kolay anlamalarını hedefliyor. Üç boyutlu arayüz sayesinde etrafınıza bakıp farklı ağları, onları birbirine bağlayan bağlantıları görüyor ve ağın neresine saldırı yapılmakta olduğunu hemen saptayabiliyorsunuz. Plan X’in direktörü Frank Pound, bu Oculus Rift deneyiminin bir nevi “İnternette yüzmek” gibi hissettirdiğini söylüyor.

DARPA - Oculus Rift ile Sibersavaş

Tanıtılan demoda operatörler Oculus Rift dışında, sanal ortamda dolaşabilmek için iki adet hareket sensörlü Razer Hydra kumanda kullanıyorlar. Demoda operatör listeden bir görev seçiyor, görevde kontrol edeceği küresel şekilli ağı görüyor ve yapabileceği aksiyonları arayüzden seçebiliyor. Aksiyonlar içinde ağı veya bir parçasını tarama, uç noktaları kontrol etme, çeşitli testler yapabilme bulunuyor.

Direktör Pound bu demonun sadece bir konsept olduğunu belirtiyor ama bu teknolojinin gideceği yer çok belli. Siber savaşlar gittikçe birer fütüristik oyuna benzemeye başlayacak.Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.